Czy warto inwestować w instalację gazową w wiekowym aucie? Jakie oszczędności i koszty generuje przesiadka na LPG? Co z utratą mocy silnika i zagrożeniem jego uszkodzenia? Poznaj zalety i wady montażu gazu w starym samochodzie.
Poruszanie się autem z instalację LPG z pewnością generuje oszczędności. Niższy rachunek za paliwo nie musi jednak oznaczać, że taka inwestycja będzie opłacalna. Użytkowanie samochodu z instalacją gazową wiąże się bowiem także z innymi kosztami. Co więcej, mogą być one znacznie wyższe w przypadku montażu LPG w starych samochodach. Chodzi przede wszystkim o wydatki związane z serwisem wyeksploatowanych silników.
Stare samochody spalają dużo paliwa, co sprawia, że ich codzienna eksploatacja kosztuje więcej niż nowe egzemplarze. Założenie instalacji gazowej znacznie obniży koszt bieżącego użytkowania pojazdu – cena LPG jest bowiem ponad dwukrotnie niższa niż benzyny. To oczywiście największa zaleta montażu instalacji LPG w starym aucie. Warto dodać, że instalacja gazu do starszego typu pojazdu kosztuje zwykle mniej, niż w przypadku nowoczesnych silników wyposażonych w zaawansowaną elektronikę. W tej chwili to wydatek rzędu 1,5 – 3 tysięcy złotych. Jest więc spora szansa, że w przypadku paliwożernego i wiekowego auta inwestycja szybko się zwróci.
Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji gazowej warto jednak obliczyć, ile kilometrów będziemy musieli przejechać, by wydane na ten cel pieniądze zwróciły się w postaci oszczędności na paliwie. Jeśli jeździmy bardzo mało, to taki wydatek może być nieopłacalny. Wykonajmy szybkie obliczenia. Oto nasze założenia: cena LPG – 2 zł, cena benzyny – 4,5 zł, spalanie na poziomie 10 l/100 km, a roczny limit kilometrów to 10 tysięcy. W takim przypadku koszt montażu instalacji powinien nam się zwrócić już po jednym roku! To oczywiście uproszczenie, m.in. dlatego, że wiekowe auta jeżdżące na LPG spalają więcej paliwa, niż gdy zasilane są wyłącznie benzyną (zwykle około 20-30 procent więcej).
Jazda na gazie wiąże się też z innymi wydatkami. Pamiętajmy więc, by w finalnych obliczeniach wziąć pod uwagę również koszty dotyczące bieżącej eksploatacji instalacji LPG. Musimy tu uwzględnić coroczne przeglądy instalacji (około 200 złotych), do których mogą dojść wydatki związane z naprawą i wymianą zużytych elementów instalacji, a także wyższą opłatę za coroczną wizytę na stacji diagnostycznej (dodatkowe 63 zł). Kolejny wydatek to obowiązek okresowej homologacji lub wymiany zbiornika LPG (raz na 10 lat). Uwzględnijmy również, że auto z instalacją gazową potrzebuje też benzyny, która jest niezbędna do pracy silnika, zanim osiągnie on odpowiednią temperaturę umożliwiającą przełączenie na gaz.
Wiele osób rezygnuje z instalacji LPG w starym samochodzie z obawy przed dwiema rzeczami. Pierwsza z nich to słabsze osiągi jednostki napędowej zasilanej gazem. Druga związana jest z powszechną opinią, że instalacja gazowa powoduje szybsze zużywanie się silnika. Te kwestie mają podstawowe znaczenie w przypadku starszych egzemplarzy. Po pierwsze znaczna część właścicieli starych samochodów już i tak boryka się z problem dość niskiej mocy, po drugie nie chcą oni dodatkowo narażać wysłużonych silników na uszkodzenie.
Wokół opisanych wyżej zagadnień pojawiło się sporo mitów. Prawdą jest, że instalacja gazowa może w pewnym stopniu obniżyć moc silnika – dotyczy to zwłaszcza aut z pośrednim wtryskiem benzyny. W wielu przypadkach problem będzie jednak praktycznie niezauważalny lub nie wystąpi w ogóle. Kluczem do jego uniknięcia jest montaż dobrej jakości instalacji gazowej.
Kwestia większego zużywania silnika z instalacją LPG również ma w sobie ziarno prawdy. Problem dotyczy zwłaszcza wysłużonych egzemplarzy. Po montażu gazu drobne usterki wyeksploatowanych podzespołów silnika mogą bowiem stać się bardziej uciążliwe. Przed instalacją LPG należy więc dokładnie sprawdzić stan jednostki napędowej. Problemem mogą okazać się zużyte pierścienie tłokowe i cylindry, które powodują przedmuch gazów do skrzyni korbowej. Auto nie powinno też palić dużych ilości oleju. Warto wymienić w nim także świece zapłonowe oraz kable wysokiego napięcia (układ zapłonowy silnika powinien być w nienagannym stanie).
Czy instalować gaz do starego auta? Taka inwestycja może być warta zachodu, pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujemy. Przed decyzją o przesiadce na LPG sprawdźmy więc dokładnie stan jednostki napędowej i weźmy pod uwagę rachunek ekonomiczny.
(fot. pixabay.com)