Marzysz o tym, by założyć własne prywatne muzeum samochodów? Zastanawiasz się, jak to zrobić i jak to wszystko wygląda od strony formalnej? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, jak może się wydawać.
Konieczne jest spełnienie wielu warunków i poznanie kilku kluczowych zasad. Zapoznaj się z obowiązkami, jakie powinno spełnić muzeum i przekonaj się, czy przedsięwzięcie jest dla Ciebie.
Warto wiedzieć, że obecnie obowiązuje ustawa z dnia 21 listopada 1996 o muzeach, która dopuszcza tworzenie muzeów nie tylko przez Państwo, ale również przez osoby prywatne. Tak więc muzeum może założyć każda osoba, która ma do tego środki, a także dysponuje odpowiednim zbiorem.
Otworzenie muzeum samochodów możliwe jest jedynie wtedy, gdy spełnione zostaną ściśle określone formalności. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, o których nie można zapomnieć, przygotowując się do otwarcia prywatnego muzeum.
Chcąc otworzyć muzeum z samochodami nie można zapomnieć o przygotowaniu regulaminu. W trakcie przygotowania warto pamiętać o tym, że prywatne muzeum nie ma osobowości prawnej, co oznacza, że jest traktowane jako jednostka pozbawiona podmiotowości prawnej.
Przy tworzeniu muzeum konieczne jest wskazanie:
Następnie osoba zamierzająca otworzyć muzeum samochodów zobowiązana jest do opracowania projektu jego regulaminu. Kiedy regulamin jest już gotowy, konieczne jest jego przekazanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli regulamin zostanie zaakceptowany, muzeum może zostać otwarte.
Obecnie muzea prywatne i państwowe tworzone są przez dwa etapy. Pierwszym etapem jest zadbanie o funkcjonowanie muzeum w organizacji. Ten punkt należy wykonać między akceptacją regulaminu a datą otwarcia. Kolejnym krokiem jest otwarcie muzeum zgodnie z przygotowanym wcześniej regulaminem. Zasad określonych na samym początku należy trzymać się do momentu zamknięcia lub likwidacji muzeum.
Warto pamiętać, że muzeum to nie tylko zbiory, czyli w tym przypadku kolekcja samochodów. To przede wszystkim miejsce i ludzie. Przy jego tworzeniu należy pamiętać, że zarówno muzea państwowe, jak i prywatne powinny kłaść nacisk na historię.
To oznacza, że mając w swojej kolekcji samochody zabytkowe, należy przygotować zestawienie ciekawych faktów historycznych z okresu ich produkcji. Muzeum prywatne to też miejsce, które powinno spełniać wszystkie normy prawne i sanitarne. Wybudowanie nowego budynku lub odrestaurowanie starego i przygotowanie go pod muzeum spełniające najwyższe normy prawa Polskiego i Europejskiego zająć może naprawdę dużo czasu. To oznacza, że każdy, kto chce otworzyć swoje muzeum prywatne z samochodami, powinien uzbroić się w cierpliwość.
Osoby decydujące się na otworzenie muzeum powinny zdawać sobie sprawę, że od momentu jego otwarcia ciążą na nich nowe obowiązki. Oto najważniejsze z nich:
Otworzenie muzeum jest marzeniem do spełnienia. Jednak należy mieć do tego odpowiednie środki, miejsce, a także kolekcję samochodów. Do tego trzeba znać prawo, aby możliwe było prowadzenie muzeum bez narażenia się na kary.
(fot. pixabay.com)
Dzień dobry!
Jestem zainteresowany utworzeniem muzeum samochodów zabytkowych, przede wszystkim amerykańskich. Mam już kolekcję 10 szt. Mam też pomieszczenia do ich wyeksponowania.
Myślę że jest w nich ładnie. Mam też środki finansowe na dalszy rozrój. Od lat sprowadzam pojazdy zabytkowe z USA. Pisze Pan o regulaminie. Jest jakiś jego wzór, co powinien zawierać?
Gdzie można „dokopać się” do aktów prawnych itp.?
Będę wdzięczny za ukierunkowanie mnie w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie.