Artykuł sponsorowany
Prowadzenie warsztatu samochodowego wiąże się z wieloma wyzwaniami i dużą odpowiedzialnością. W końcu Twoi klienci bardzo często potrzebują swoich aut „na cito”, ponieważ bez nich nie mogą dojechać do pracy lub nawet jej wykonywać. Z tego powodu Twoja firma jest dla nich naprawdę ważna, a Ty musisz zadbać, by zawsze mieć pod ręką odpowiednie narzędzia i zapasowe części.
Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego obejmuje między innymi agregaty prądotwórcze, zgrzewarki, wypalarki, spawarki, komputer diagnostyczny, prasy, podnośniki, urządzenia myjące i obrabiarki specjalistyczne. Ważne są również narzędzia, których używają mechanicy, płyny oraz części zapasowe. Lista jest naprawdę długa i zależy w szczególności od tego, w czym specjalizuje się Twój warsztat. Być może dodatkową usługą jest serwis klimatyzacji albo wulkanizacja? Te usługi generują dodatkowe korzyści, ale również konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu. Najistotniejsze jest więc zaopatrzenie się w narzędzia potrzebne do podstawowego serwisu i dalsze poszerzanie oferty z biegiem czasu.
Postawą będą oczywiście części zamienne do modeli samochodów, które najczęściej serwisujesz. Być może jest to konkretna marka lub ograniczasz się do kilku wybranych. Tego typu działanie występuje na rynku, ale z pewnością nie cieszy się popularnością wśród klientów. Z drugiej strony nie jesteś w stanie posiadać na stanie wszystkich części zamiennych i musisz liczyć się z tym, że niektóre z nich będziesz sprowadzać na zamówienie. Może dziać się tak zwłaszcza wtedy, kiedy sprawa dotyczy naprawdę nietypowego zamówienia: na przykład części do naczep lub części do koparek. Warto jednak zastanowić się lub przez kilka miesięcy prowadzić spis części, które najczęściej zamawiasz. W ten sposób będziesz w stanie wyposażyć się w kilka zapasowych sztuk i obsługiwać „od ręki” klientów z najpopularniejszymi problemami samochodowymi.
Do podstawowego wyposażenia warsztatu powinna również należeć odpowiednia odzież pracownicza. Pamiętaj, że bezpieczeństwo osób, które zatrudniasz, leży w Twoich rękach. Zadbaj, by czuły się w pracy komfortowo, a przede wszystkim ograniczyć ryzyko, że coś się stanie. Pracownicy powinni zostać wyposażeni w odzież zabezpieczającą ich skórę przed kontaktem z niepożądanymi substancjami, a także antypoślizgowe buty. Przydatne mogą okazać się również rękawice ochronne czy okulary ochronne – szczególnie podczas wykonywania niektórych prac, takich jak spawanie, te przedmioty są gwarancją bezpieczeństwa.
Fot.: Cesar Carlevarino Aragon/unsplash.com