Opłaty i rejestracjaPorady

Cło za sprowadzony samochód zabytkowy – ile wynosi?

Cło za sprowadzony samochód zabytkowy – ile wynosi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz sprowadzić samochód zabytkowy z zagranicy do Polski? Zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić, a także jakie formalności na Ciebie czekają? Wyjaśniamy. Dowiedz się wszystkiego, co jest potrzebne do kupna wymarzonego samochodu.

Kupowanie samochodu zabytkowego za granicą – o czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na sprawdzenie samochodu zabytkowego, upewnij się, czy pojazd jest sprawny pod względem technicznym. Warto udać się po pomoc do specjalisty, który oceni, w jakim stanie jest auto. Warto również sprawdzić historię pojazdu. Oczywiście wiele samochodów zabytkowych wystawionych na sprzedaż wygląda doskonale, ale warto upewnić się, że nie jest to pojazd powypadkowy, pokolizyjny lub, co gorsza, kradziony. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz sprawne auto, które będzie Ci służyć przez długi czas. Jest to ważne, nie tylko w przypadku samochodów zabytkowych i sprowadzanych. Taką ostrożność trzeba zachować, kupując każdy samochód, bez względu na to, gdzie dokonywany jest zakup.

Formalności, jakie trzeba załatwić przed sprowadzeniem samochodu zabytkowego

Warto zastanowić się, w jaki sposób chcesz przetransportować zabytkowy samochód z zagranicy do kraju. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby. Możesz zdecydować się na wynajęcie firmy, która zajmuje się kupowaniem i sprowadzaniem samochodów. W tym przypadku uwalniasz się od wielu formalności, a co więcej, oszczędzasz swój cenny czas. Można zdecydować się na samodzielną wycieczkę, jednak w tym wypadku może okazać się, że konieczne jest wynajęcie lawety, by możliwe było sprowadzenie samochodu do domu. Po sprowadzeniu samochodu zabytkowego czekają na Ciebie liczne formalności. Konieczne będzie zarejestrowanie, a także ubezpieczenie i opłacenie podatku.

Podatek akcyzowy za przejazd pojazdu zabytkowego przez granice kraju

Warto wiedzieć, że konieczne jest zapłacenie podatku od zakupionego pojazdu. Należy zapłacić 8% VAT od samochodu zabytkowego, jeśli ten zostanie sprowadzony z Unii Europejskiej. Jeśli jednak samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej, trzeba będzie zapłacić 23% VAT. Dodatkowo dojdzie koszt za cło i akcyzę.

Czy trzeba płacić cło za sprowadzony samochód zabytkowy?

Cło trzeba płacić tylko w momencie, w którym zabytkowy samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej. To, ile będzie wynosić, zależy głównie od wartości samochodu, a także od tego, skąd został sprowadzony.

Okazuje się, że decydując się na sprowadzenie pojazdu zabytkowego z zagranicy, trzeba przygotować się na liczne formalności. Warto wiedzieć, że cena za samochód to nie jedyne koszty z jakimi trzeba będzie się liczyć.

Zdjęcie główne: John-Mark Smith/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*