Opłaty i rejestracja

Na co zwracać uwagę przy kupnie przyczepy kempingowej?

Na co zwracać uwagę przy kupnie przyczepy kempingowej?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przyczepa kempingowa jest luksusem, na który coraz więcej osób sobie pozwala. Jeżeli lubisz podróże i chcesz w nich trochę więcej mobilnego komfortu tego typu zakup może być czymś dla ciebie. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup przyczepy kempingowej, musimy pamiętać o kilku dość istotnych rzeczach. Jakie formalności wiążą się z zakupem przyczepy kempingowej? Jak powinna wyglądać umowa sprzedaży kupna tego typu pojazdu? Jeśli zdecydowałeś się zakup przyczepy, te informacje z pewnością ci się przydadzą.

Co powinna zawierać umowa sprzedaży kupna przyczepy kempingowej?

Niezależnie od tego, czy kupujemy przyczepę z komisu, salonu czy od osoby prywatnej, umowa sprzedaży kupna jest niezbędnym elementem, który pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności czy nieścisłości. Taka umowa w przypadku przyczepy kempingowej nie różni się bardzo od umowy sprzedaży kupna samochodu. Należy podać w niej dane sprzedającego oraz nabywcy (imię, nazwisko, numer PESEL, adres, w razie potrzeby NIP), a także informacje o przyczepie (marka, model, numer rejestracyjny,

numer VIN, rok produkcji, wymiary przyczepy, wyposażenie). W przypadku każdego pojazdu tego typu umowy zawierają również informacje o ubezpieczeniu OC. Nie inaczej jest, gdy przedmiot transakcji stanowi przyczepa kempingowa – umowa kupna-sprzedaży takiej przyczepy powinna zawierać dane towarzystwa ubezpieczeniowego, stawki czy kwoty. Oczywiście oprócz powyższych każda umowa powinna zawierać datę i miejsce jej zawarcia oraz podpisy obydwu stron.

Kupno przyczepy kempingowej – jak załatwić wszystkie formalności?

W rozumieniu prawa przyczepa kempingowa jest pojazdem mechanicznym. W związku z tym podobnie jak auto podlega obowiązkowemu zarejestrowaniu. Po nabyciu przyczepy masz 30 dni na jej zarejestrowanie. W tym celu musisz udać się do lokalnego Wydziału Komunikacji i z pomocą tamtejszych urzędników zarejestrować przyczepę. Na miejscu z pewnością będziesz potrzebować dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży, karty pojazdu czy tablicy rejestracyjnej, pamiętaj więc, aby wziąć je ze sobą. Koszt takiej rejestracji jest stały i wynosi 121,50 zł. Na tę kwotę składają się między innymi dowód rejestracyjny (54 zł) czy komplet znaków legalizacyjnych (12 zł). Oprócz tego przyczepa kempingowa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Powinieneś zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczona jest przyczepa w przeciągu 14 dni od jej zakupu. Przekaż TU informację, że pojazd zmienił właściciela, jako potwierdzenie przekazując kopię umowy kupna-sprzedaży. Po zakończeniu trwającej polisy możesz wykupić nową w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj, że za zwlekanie z ubezpieczeniem i rejestracją zakupionego pojazdu grożą wysokie kary finansowe.

Z czym jeszcze wiąże się zakup przyczepy kempingowej?

Oczywiście przy wydatku takim jak przyczepa kempingowa nie warto ryzykować kupna kota w worku. Sprawdź stan techniczny przyczepy – czy wszystko z nią w porządku? Czy wyposażenie faktycznie obejmuje to, co opisano w umowie? Sprzedawcy często wymagają od ciebie podpisania zaświadczenia, że zapoznałeś się ze stanem technicznym pojazdu przed jego kupnem. Skorzystaj z takiego przywileju i pamiętaj, że sam również możesz żądać poświadczenia pewnych faktów na piśmie. Jeśli przeraża cię perspektywa samodzielnego spisywania umów i poświadczeń, skorzystaj z gotowych wzorów i generatorów umów dostępnych w internecie, takich jak ten na stronie https://autoumowa.pl/download/. Jeżeli nie chcesz ryzykować, poproś sprzedawcę o zaświadczenie, że sprzedawana przyczepa nie jest w żaden sposób obciążona prawnie i stanowi jego własność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*