Sprowadzenie zabytkowego auta z Japonii – na co musisz być przygotowany?

Sprowadzanie aut z Japonii jest coraz bardziej kuszącą opcją dla wielu Polaków. Samochody japońskie dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich import wcale nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać. 

Chcesz sprowadzić samochód z Japonii? W takim razie sprawdź, z jakimi formalnościami przyjdzie Ci się zmagać podczas całego procesu.

Samochód sprowadzony spoza Unii Europejskiej – współczesne ułatwienia

Warto wiedzieć, że samochody z Japonii i USA mają blachy rejestracji nieco mniejsze, niż te obowiązujące w Polsce. Przez to do niedawna osoby, które decydowały się na sprowadzenie samochodu z Japonii, musiały wykonywać tablice rejestracyjne na własną rękę, by możliwe było ich doczepienie do samochodu, lub po prostu wozić ją w samochodzie przy szybie. To sprawiało, że kierowcy z japońskimi samochodami częściej byli narażeni na mandaty. Obecnie jednak możliwe jest ubieganie się o mniejsze tablice, co znacząco ułatwia sprawę.

Z jakimi cenami można spotkać się na rynku samochodów z Japonii?

Czemu coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzanie samochodów z Japonii i USA? Przyciągające są po prostu niższe ceny. Ten sam samochód w salonie polskim można kupić o kilkanaście tysięcy złotych więcej, niż za granicą. Doliczenie do tego koszu transportu i rejestracji i tak nie wyrównuje rachunków – sprowadzenie samochodu z Japonii nadal będzie tańszą opcją, niż kupienie nowego z polskiego salonu.

To ogromna oszczędność, a do tego warto podkreślić, że na rynku zagranicznym Polacy mają dostęp do modeli samochodów, które nie są dostępne obecnie w kraju. To daje zdecydowanie większy wybór i więcej możliwości.

Jak wygląda zakup samochodu z Japonii i jego transport?

Podczas kupna nowego samochodu każdy chce nadzorować postęp całego procesu, aby nie dać się naciągnąć lub kupić samochód niewarty uwagi. Niestety decydując się na zakup z Japonii trzeba się liczyć z tym, że nie da się wszystkiego kontrolować. Trudno jest rzucić wszystko i wybrać się za szerokie wody, by kupić nowe auto. 

Na szczęście dostępne są firmy transportowe, które zajmują się sprowadzaniem samochodów do Polski. To właśnie osoby z takiej firmy zajmują się wybraniem samochodu do określonej przez kupującego ceny, a następnie jego transportem. Taka usługa nie jest droga – zazwyczaj cena sięga 8–11 tysięcy złotych. Do tego oczywiście należy doliczyć wartość samochodu.

Podatki za samochody sprowadzone z Japonii

Nie można zapomnieć, że przy transporcie samochodu naliczone będzie cło, podatek akcyzowy, a także VAT. Cło wynosi zazwyczaj około dziesięć procent wartości samochodu. Niestety podatek akcyzowy jest naliczany od wartości, która jest powiększona o cło. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od pojemności silnika samochodu. Do tego należy doliczyć VAT.

Jak zarejestrować samochód sprowadzany z Japonii?

To jednak nie wszystkie formalności, z jakimi trzeba się liczyć, sprowadzając samochód z Japonii. Po sprowadzeniu auta przychodzi czas na jego rejestrację. Jak ona wygląda i na co trzeba się przygotować?

Przy rejestracji należy mieć przy sobie dokument odprawy celnej przewodowej, a także dokument potwierdzający nabycie auta. Potrzebny będzie dowód opłaty akcyzy i VAT. Nie można zapomnieć o zaświadczeniu potwierdzającym, że samochód pozytywnie przeszedł badania techniczne.

Czy sprowadzanie auta z Japonii się opłaca? Jeśli chcesz mieć dobry samochód w dobrym stanie i w atrakcyjnej cenie to jest to opcja, która się opłaca. Jeśli jednak odstrasza Cię góra formalności, które czekają przy takim zakupie, to lepiej zajrzyj do rodzimego salonu.

(fot. pixabay.com)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.