PoradyWarsztat i eksploatacja

Zabezpieczenie klasyka na zimę! O tym nie możesz zapominać

Zabezpieczenie klasyka na zimę! O tym nie możesz zapominać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima jest prawdopodobnie najbardziej wymagającą porą roku dla kierowców. Niska temperatura i zmienne warunki pogodowe potrafią dać się we znaki. Jak w tym czasie zadbać o zabytkowe auto?

Niezamarzający płyn do chłodnicy – ochrona klasyka przed niskimi temperaturami

Każdy kierowca powinien dobrze się przygotować na nadejście zimy. Dotyczy to w szczególności właścicieli starszych aut, gdzie ewentualna usterka lub niewłaściwa konserwacja mogą się okazać katastrofalne w skutkach. W takim razie, na co zwrócić uwagę?

Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać podczas przygotowywania klasyka do zimy, jest zastosowanie płynu niezamarzającego w chłodnicy, który wytrzyma temperaturę co najmniej na poziomie -25℃. Jeżeli został on już wcześniej użyty, to należy sprawdzić jego poziom. Żeby uzyskać rzetelne informacje, można odwiedzić zaufany warsztat. Odpowiednia ilość płynu w zbiorniku jest o tyle ważna, że gdy go zabraknie, może dojść do uszkodzenia całego silnika.

Warto zastosować zimowy płyn do spryskiwaczy

Klasyki nie są najczęściej używane w trakcie zimy. Czekają zazwyczaj w garażu na przyjście lata, kiedy ich właściciele wybierają się na zloty lub rajdy aut zabytkowych. Jednak i w takim miejscu temperatura można spaść poniżej zera. Dlatego należy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, nawet jeżeli nie będzie się go używać. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia zbiornika na substancję i pompy spryskiwaczy. Należy także oczyścić szybę z wszelkich zanieczyszczeń. 

W kontekście spryskiwaczy można także wspomnieć o wycieraczkach. Zanim odstawi się samochód, po to, aby w spokoju przeczekał zimę, powinno się umieścić pod wycieraczkami folię izolacyjną. Za sprawą tego sposobu można uniknąć ich zamarznięcia i uszkodzenia. Dzięki temu po ustaniu pory zimowej nie trzeba będzie kupować nowego produktu. 

Środków pielęgnacyjnych można użyć do konserwacji drzwi

W przypadku klasyków warto także odpowiednio zająć się drzwiami. Żeby zabezpieczyć je przed zimą, trzeba zadbać o uszczelki, a także za wszelką cenę uniknąć zamarzania – w jakiejkolwiek części nadwozia. Dużą pomocą są w tym specjalne środki pielęgnacyjne. W sklepach motoryzacyjnych można natrafić na specyfiki stworzone specjalnie z myślą o zawiasach drzwi, klapy tylnej i przedniej, a także uszczelek. Warto wydać nieco więcej pieniędzy na środki konserwacyjne. Dzięki temu poszczególne elementy, na które zostaną naniesione, zachowają swoją sprawność po zimie. Odradza się wszelkich domowych rozwiązań – na przykład wazeliny czy innych specyfików. Ich stosowanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. 

Przygotowywanie klasyka do zimy – co należy zrobić przed odstawieniem go do garażu

Zanim właściciel auta zdecyduje się na odstawienie klasyka na zimę, powinien go skrupulatnie wyczyścić, a następnie wysuszyć. Jakiekolwiek zanieczyszczenia będą stanowić poważne zagrożenie dla stanu karoserii pojazdu. Należy także zadbać o higienę podwozia, nasmarować wszystkie niezbędne elementy i pozbyć się z nich brudu. 

Warto także zadbać o wnętrze. Tapicerka po kilku miesiącach może nabrać nieprzyjemnego zapachu „starości”. Dlatego dobrze jest ją odpowiednio wcześniej wyprać i zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie ją wysuszyć. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie w środku pojazdu pochłaniacza wilgoci. Jego działanie zapobiega skraplaniu się wody.

Zdj. główne: Oziel Gómez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*