PoradyWarsztat i eksploatacja

Zapalona kontrolka check engine – jakie są najczęstsze przyczyny?

Zapalona kontrolka check engine – jakie są najczęstsze przyczyny?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zapalona kontrolka check engine jest ważnym komunikatem – oznacza, że układ samodiagnozujący w komputerze danego pojazdu wykrył błąd (mniej lub bardziej poważny). Może ona świecić, mrugać lub zgasnąć bezpośrednio po uruchomieniu pojazdu. Warto zwrócić uwagę na jej kolor – nie zawsze świadczy ona o awarii. Jakie są najpopularniejsze przyczyny wyświetlania kontrolki check engine?

Czym jest kontrolka check engine?

Kontrolki check engine znajdują się w autach wyposażonych w gniazdo diagnostyczne OBD-II – czyli głównie w europejskich pojazdach powstałych po 2000 roku. Mogą mieć postać rysunku (przedstawiającego silnik) lub napisu „check engine” – pojawiają się wtedy na desce rozdzielczej, w razie usterki. 

Kontrolki check engine mogą przybierać różne kolory, informujące o typie awarii. Jeśli pojawi się czerwony napis lub grafika, oznacza to niebezpieczeństwo i najgroźniejsze awarie. Kiedy kierowca zauważy tak podświetlony znak, musi jak najszybciej zatrzymać auto i sprawdzić, co dzieje się z pojazdem. Pomarańczowa kontrolka check engine sygnalizuje awarię i zagrożenie – stanowi nakaz udania się do auto serwisu, gdzie zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka komputerowa (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-1-diagnostyka-komputerowa-samochodu). Zielona kontrolka dotyczy jedynie funkcji samochodu, nie jest związana z usterką. 

Kiedy świeci się kontrolka check engine? Najczęstsze przyczyny

Kontrolka check engine (https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/porady-eksploatacyjne/zapalona-kontrolka-silnika-najczestsze-przyczyny) świeci się nieustannie tylko w przypadku długotrwałych odchyleń od normy w pracy i stanie technicznym pojazdu. Ów komunikat jest najczęściej związany z układem wydechowym i wtryskowym. Zapalona kontrolka check engine świadczy zatem o: nadmiernym zużyciu katalizatora, zablokowaniu układu recyrkulacji spalin, awarii układu wtryskowego lub przepływomierza, błędzie sondy lambda (w silnikach benzynowych), zablokowaniu geometrii turbosprzężarki, usterce filtra DPF. 

Efekty wymienionych usterek mogą być różne – od większego spalania po gorsze osiągi i zakłóconą pracę silnika. Zdarza się, że kontrolka check engine świeci się, gdy kierowca zatankował paliwo o złej jakości. Czasem jej przyczyną jest także nieprawidłowy montaż instalacji gazowej.

Jak ustalić i zlikwidować przyczynę zapalonej kontrolki check engine?

Skuteczne zdiagnozowanie usterek związanych z zapaloną kontrolką check engine jest niemożliwe na własną rękę. Znacznie lepsza decyzja to udanie się do mechanika, który dysponuje odpowiednim sprzętem – będzie mógł ustalić nie tylko miejsce awarii, poznać jej bezpośrednią przyczynę. 

Diagnosta daje gwarancję poprawnej interpretacji odczytanych błędów. Pomaga nie tylko w wygaśnięciu kontrolki (skasowanie błędu), ale i likwidacji samej usterki (bez naprawy kontrolka o czerwonej lub pomarańczowej barwie nie zniknie). Istnieje – co prawda – możliwość samodzielnego skasowania danego błędu z pamięci sterownika (użyj interfejsu diagnostycznego ze specjalną aplikacją), jednak jest to sposób niepolecany, bo nie rozwiązuje źródła problemu.

Dlaczego nie powinieneś ignorować zapalonej kontrolki check engine?

Zignorowanie świecącej się kontrolki check engine może mieć poważne konsekwencje – dla samochodu i domowych finansów. Przede wszystkim wpływa to na mniejsze osiągi silnika, większy poziom zużycia paliwa, rosnącą emisję spalin i – wreszcie, na koniec – poważne uszkodzenie silnika. 

Pamiętaj o zasadach obowiązujących na gwarancji producenckiej – jeśli Twoje nowe auto jest jeszcze pod opieką gwarancyjną, zlekceważenie zapalonej kontrolki check engine i nieudanie się do diagnosty, może skutkować utratą gwarancji.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*