Porady

Co warto wiedzieć o oponach zimowych?

Co warto wiedzieć o oponach zimowych?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sezonowa wymiana opon to bardzo ważna czynność, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Niestety nadal wciąż robimy to na ostatnią chwilę, gdy już spadnie pierwszy śnieg lub całkowicie ignorujemy kwestię wymiany opon. Spowodowane jest to także tym, że bardzo dużo osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest to czynność.

Czemu warto zakładać zimowe opony?

Aby zrozumieć dlaczego warto wymienić opony należy najpierw zrozumieć różnice, które są pomiędzy ogumieniem zimowym a letnim. Podstawową różnicą jest materiał z jakiego zostały wytworzone. A dokładniej mieszanka gumy. Zarówno te letnie jak i zimowe dostosowane są do innych warunków atmosferycznych. Guma, z której powstały opony zimowe, zachowuje swoją miękkość nawet przy niskich temperaturach, dzięki czemu nie tracą przyczepności do podłoża co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Miękka opona o odpowiednich bieżnikach zdecydowanie lepiej odprowadza wodę oraz błoto, które w okresie zimowym często zalega na chodnikach lub poboczach. Istnieją oznaczenia opon zimowych, które ułatwiają nam rozpoznanie, że mamy do czynienia z ogumieniem przeznaczonym na trudne warunki. Jednym z nim jest symbol 3PMSF, który przedstawia płatek śniegu na tle trzech górskich szczytów.

Pewnie sporo osób zadaje sobie pytanie, czemu nie można stosować opon zimowych przez cały rok? Z tego względu, że latem ścierają się one znacznie szybciej przez co tracą swoje właściwości. Wymiana opon i dostosowywanie ich do pory roku to nie tylko bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także oszczędność.

Kiedy warto udać się na wymianę opon zimowych?

Dla wielu opony zimowe powinno wymieniać się dopiero wtedy, kiedy spadnie śnieg. Jest to błędne założenie, chociażby dlatego, o czym zostało wspomniane wcześniej, że opony zimowe zdecydowanie lepiej odprowadzają wodę. Nie wspominając o kolejkach, które nas czekają, gdy wybierzemy się do punktu wymiany opon na ostatnią chwilę. Czy istnieje temperatura poniżej której powinniśmy wymienić opony? Warto wymienić opony na zimowe, kiedy temperatura spadnie i będzie wynosić poniżej kilku stopni na minusie.

Bezpieczeństwo najważniejsze – opony letnie nie sprawdzą się zimą

Jeżeli nie wymienimy opon i będziemy jeździć na oponach letnich zimą każdy manewr wymijania może być potencjalnym zagrożeniem. W takich warunkach dynamika jazdy maleje, a omijanie przeszkody nie idzie tak łatwo.  Testy opon zimowych w takich warunkach zdecydowanie przemawiają na ich korzyść i są nieporównywalnie bezpieczniejsze od opon letnich. 

W takim wypadku zdecydowanie prościej także o wypadek. Jeżeli auto przed nami zahamuje istnieje duża szansa, że nie zdążymy się zatrzymać na czas, nawet przy zachowaniu odpowiedniego odstępu. Droga hamowania na oponach letnich jest dużo dłuższa. Nawet najlepsze sportowe auto bez odpowiednich opon nie spełnia swoich funkcji. 

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Wymiana opon to koszt średnio około 100 zł, choć cena usługi jest różna, a na jej wysokość wpływa kilka kwestii. Jedną z nich jest rozmiar opony. Ważny jest także rodzaj wymiany. Jeżeli opony zimowe posiadamy na aluminiowych obręczach koszt będzie wyższy i zależny od rozmiaru. Warto także zapytać czy usługa obejmuje także wyważenie kół. To zabieg, który należy wykonać po każdej wymianie i wpływa on nie tylko na komfort jazdy, ale także na mniejsze zużycie części eksploatacyjnych auta. Jeżeli więc posiadamy opony zimowe 17 to za wymianę z wyważeniem zapłacimy około 150 zł.  

Jakie opony zimowe warto wybrać i jaki jest ich koszt?

Cena samej wymiany opon jest stosunkowo nieduża. Gorzej jeżeli nie posiadamy zeszłorocznych opon lub są one zbyt zużyte by posłużyły nam kolejny rok i zapewniły bezpieczeństwo na drodze. Wtedy musimy szykować się na większy wydatek. Opony klasy średniej to koszt około 400 zł. Oczywiście jest on uzależniony także od rozmiaru opony. Dobre opony zimowe cenionych producentów, to wydatek rzędu nawet 1000 zł. Przed zakupem warto przejrzeć ranking opon zimowych aby sprawdzić, który producent jest polecany. Cenione marki to np. opony zimowe Bridgestone czy opony zimowe Nokian.

Nowe czy używane?

Dla wielu osób wydatek ten jest zbyt dużym obciążeniem budżetu i decydują się na zakup używanych opon. Inni wolą zakupić opony od lepszego producenta, ale używane niż stawiać na nowe opony klasy ekonomicznej. Nie ma się co dziwić, gdyż opony zimowe mogą kosztować nawet 200-300 zł za komplet. Rozwiązanie takie niesie jednak ze sobą pewne ryzyko. Przed zakupem warto sprawdzić czy wybrane przez nas opony nie posiadają pęknięć, nie są przecięte albo nierówne. Aby opony były bezpieczne i spełniały swoje funkcje wysokość bieżnika powinna być większa niż 4 mm. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to data produkcji. Nie powinniśmy kupować opon starszych niż 5 lat.

Oczywiście warto także sprawdzić czy posiadają one odpowiednie oznaczenia producenta informujące o tym, że są oponami zimowymi. Kolejnym warunkiem jest dopasowanie do naszego auta. Kwestie, które powinny być zgodne to: rozmiar, klasa oraz indeks prędkości. Jeżeli zadbamy o te kwestie zakup używanych opon zimowych będzie bezpieczny. 

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*