Opłaty i rejestracjaPorady

Jakie ubezpieczenie auta wybrać w UK?

Jakie ubezpieczenie auta wybrać w UK?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczenie samochodu często postrzegane jest jedynie jako dodatkowe obciążenie dla budżetu kierowcy. W rzeczywistości jest to raczej inwestycja w ochronę na wypadek niespodziewanych zdarzeń, które mogą w końcu przydarzyć się każdemu z nas — nawet najbardziej uważne osoby nie są w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka stłuczki czy uszkodzeń samochodu, ponieważ na wiele zewnętrznych czynników po prostu nie mają wpływu.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każde ubezpieczenie oferuje nam to samo — jak wybrać więc najlepszą opcję? Która polisa samochodowa czy ubezpieczenie vana w UK jest obowiązkowe, a które będzie najkorzystniejsze? Odpowiedzi na takie pytania ułatwią dokonanie wyboru i zapewnią odpowiedni do naszych potrzeb zakres ochrony.

Czy najtańsze ubezpieczenie to najlepsza opcja?

Kierowanie się tylko i wyłącznie wysokością ceny dokonując wyboru konkretnej oferty, zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na czymś więcej niż tylko wywiązaniu się z obowiązku posiadania polisy, warto zadbać o to, by swoje pieniądze wydać na ubezpieczenie, które faktycznie zapewni nam wsparcie w potrzebie. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że naszym pierwszym krokiem powinno być obiektywne spojrzenie na naszą sytuację i oczekiwania względem polisy. W ten sposób będziemy w stanie dość precyzyjnie określić warunki, jakie powinna oferować dobra dla nas opcja ubezpieczenia. W połączeniu z naszym budżetem pozwoli to na ograniczenie dostępnych na rynku ofert do tych, które będą dla nas korzystne.

Jakie warianty ubezpieczenia są dostępne?

Wśród oferowanych na brytyjskim rynku ubezpieczeń wyróżnić można trzy poziomy ochrony:

  • Third Party,
  • Third Party, Fire and Theft,
  • Comprehensive.

Third Party to wariant podstawowy, który w przypadku spowodowania wypadku pokrywa jedynie szkody poniesione przez osoby trzecie. Jest to również poziom ochrony wymagany prawnie, co oznacza, że jego posiadanie jest obowiązkiem każdego kierowcy chcącego legalnie poruszać się samochodem po drogach. Kolejne opcje dokładają do niego kolejne elementy, zwiększając zakres ochrony również o szkody odniesione przez posiadacza polisy w wyniku wypadku oraz innych zdarzeń, na przykład kradzieży pojazdu lub uszkodzeń spowodowanych pożarem.

Warunki polisy ubezpieczeniowej – na co zwracać uwagę dokonując wyboru?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, porównując różne oferty, są szczegółowe warunki. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ nawet ten sam rodzaj polisy niekoniecznie będzie zapewniał dokładnie ten sam zakres ochrony i wsparcia. Różne mogą być m.in. kwestie takie jak:

  • sposób zgłaszania szkody,
  • wykluczenia na polisie,
  • wysokość udziału własnego.

Na uwagę zasługują również możliwości dodatkowych korzyści wynikające z wybrania usług konkretnego ubezpieczyciela, to na przykład udostępnienie samochodu zastępczego jeżeli nasz zostanie uszkodzony czy dostęp do infolinii ułatwiającej zgłaszanie szkód i uzyskanie pomocy.

Jak więc widać nie ma jednego uniwersalnego sposobu pozwalającego na wybranie atrakcyjnego ubezpieczenia samochodu, który zapewni nam optymalny poziom ochrony w każdej sytuacji. Wszystko zależy od tego, na jakich warunkach konkretnie nam zależy oraz wybraniu takiej oferty, która będzie do tych oczekiwań dopasowana. Zamiast więc wybierać pierwsze z brzegu rozwiązanie lub kierować się pozornymi oszczędnościami wybrać najtańsze rozwiązanie, najlepiej poświęcić chwilę na porównanie różnych opcji lub po prostu skierować się po wsparcie do doświadczonego brokera ubezpieczeniowego, który pomoże nam w znalezieniu korzystnych rozwiązań.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*