Opłaty i rejestracjaPorady

Na jakiej podstawie wyliczane jest AC i OC?

Na jakiej podstawie wyliczane jest AC i OC?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na ceny polis AC i OC wpływa wiele różnych czynników. To na ich podstawie wyliczane są w składki, a więc nie ma się co dziwić, że w przypadku jednej osoby są one wyższe, a innej niższe. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje, jakie jest ryzyko spowodowania stłuczki lub wypadku przez określoną grupę kierowców. W tym celu wykorzystywane są przez nich specjalne algorytmy. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu, warto skorzystać z dedykowanych kalkulatorów polis, dzięki którym będzie można porównać najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku.

Czynniki wpływające na wysokość składki OC

Jeśli chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, kluczowe jest to, jak dużą szkodę może spowodować dany samochód. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych parametrów, na podstawie którego wyliczane są składki, jest pojemność silnika. Większa pojemność jednostki napędowej to możliwość osiągnięcia większych prędkości, a tym samym ryzyko spowodowania poważniejszej szkody. Kolejne ważne czynniki, które uwzględniane są w algorytmach, to wiek i przebieg danego samochodu. Oczywiste jest to, że starszy lub bardziej wyeksploatowany samochód to większe ryzyko powstania usterki, a więc trzeba być przygotowanym na większą składkę. Jeśli masz pojazd marki Toyota więcej na tej temat przeczytasz na https://najtaniejuagenta.pl/marka-toyota/.

Czynniki wpływające na wysokość składki AC

Wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia AC (autocasco). Taka polisa chroni kierowcę pod względem finansowym, w momencie, gdy konieczna jest naprawa jego pojazdu. Dzięki ubezpieczeniu AC wszelkie koszty spoczywają na barkach wybranej agencji. Podobnie jak w przypadku OC, wysokość polisy AC może być różna, w zależności od licznych czynników. Ma na nią wpływ m.in.: wartość pojazdu, marka i model samochodu, liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych oraz dodatkowe wyposażenie. W przypadku autocasco bardzo istotne są także dane właściciela pojazdu.

Czy kierowcy mogą liczyć na zniżki OC i AC?

Zniżki dla kierowców na ubezpieczenie przyznawane są za bezszkodową jazdę. Dzięki temu kierowcy chętniej przestrzegają przepisów drogowych, a to z kolei wpływa na mniejszą liczbę wypadków na drogach. Na wysokość polisy OC i AC wpływa jeszcze wiek właściciela auta i czas posiadania przez niego prawa jazdy. Ogólna zasada wyliczania składek pod tym względem jest bardzo prosta: im młodszy kierowca, tym wyższe składki ubezpieczeń. Młodzi uczestnicy ruchu drogowego mają mniejsze doświadczenie za kierownicą, co wiąże się z większym ryzykiem spowodowania kolizji.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeń?

Znalezienie korzystnej oferty ubezpieczeniowej wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W tym zadaniu pomóc mogą nam dedykowane kalkulatory polis, w którym wystarczy uzupełnić kilka podstawowych informacji, aby wyświetlić najatrakcyjniejsze oferty dostępne na rynku. Sprawdzona porównywarka ubezpieczeń, dzięki której z łatwością będzie można porównać oferowane propozycje od różnych agencji, znajduje się na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ranking-oc/.

Fot.: Raivis Razgals/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*