Jeśli jesteś miłośnikiem francuskiej marki stworzonej przez André Citroëna, to powinieneś pomyśleć nad dołączeniem do jednego z wielu fanklubów koncernu na terenie Polski. To idealna okazja, by spotkać się w gronie równie zakręconych miłośników francuzów. Gdzie się zapisać?
Citroën to jedna z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie. Pochodzący z Francji koncern jest niezwykle rozpoznawalny za sprawą swojego charakterystycznego logo. Niemniej jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że historia Citroëna ma również bardzo istotne polskie akcenty.
Można pokusić się o stwierdzenie, że ta założona w 1919 roku marka nie istniałaby, gdyby jej twórca nie wybrał się na teren Polski. Co tam robił? Już w tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że matką wynalazcy była Polka o żydowskim pochodzeniu – Masza Amelia Kleinman. Szwagier wynalazcy, bankier Bronisław Goldfeder, zaprowadził Citroëna do małej fabryki w miejscowości Głowno, gdzie odkrył nieznany we Francji, tańszy sposób wytwarzania przekładni zębatych o zębach daszkowych, które nie tylko ciszej pracowały, ale także były trwalsze. Inżynier zdecydował się na zakup patentu.
To właśnie ten rodzaj przekładni i charakterystyczne daszkowe zęby stały się oficjalnym logiem marki! W następnych latach André udał się do Detroit, by opanować technologię produkcji seryjnej wynalezioną przez Fredericka Taylora i wykorzystaną przez innego pioniera motoryzacji, Henry’ego Forda, podczas produkcji Modelu T.
Marka szybko nabierała znaczenia i już w ciągu kilku lat produkowała aż 400 samochodów dziennie – czyli jedną czwartą francuskich samochodów. Po dziesięciu latach Citroën był największą marką Starego Kontynentu. Przez dekady zapisywał się w historii motoryzacji dzięki swoim kultowym i stylowym produkcjom, które podbiły serca niezliczonej liczby miłośników samochodów na całym świecie. Założonych zostało wiele fanklubów skupiających fanatyków francuskiej marki na całym świecie. Kilka z nich działa na terenie Polski. Na które warto zwrócić uwagę i jak się do nich zapisać?
Założone w 1999 roku przez Piotra Biegałę, Tomasza Nowaka oraz Marcina Stolarskiego stowarzyszenie okraszone jest tytułem „największego fanklubu Citroëna na świecie”. Klub Cytrynki znany jest z szerokiego wachlarza dostępnych informacji, śmiało można go nazwać jedną z najobszerniejszych baz wiedzy o Citroënie na świecie. Klub rozrasta się z roku na rok – przybywa pasjonatów i miłośników marki, którzy bardzo chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą. Co dokładnie tam znajdziesz? Przede wszystkim opisy samochodów, metody testowania przedzakupowego, poradniki mechaniczne, czy też opinie o warsztatach. By dołączyć do „Cytrynek” wystarczy udać się na dedykowane forum dyskusyjne i dopełnić formalności.
Kolejną propozycją jest poznański klub miłośników Citroëna. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją zlotów, rajdów, pomocy technicznej oraz wsparcia logistycznego. Choć główny nacisk stawiany jest na słynny model 2CV, to nie ma tutaj miejsca na dyskryminację – zarówno klasyki, jak i nowoczesne citroëny są tutaj mile widziane. Członkowie Citroën Klub Poznań propagują przekazywanie wiedzy z zakresu samochodów francuskiej marki, organizują wydarzenia turystyczno-kulturowe oraz szkolenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy. By dołączyć, wystarczy wypełnić formularz, który dostępny jest w wersji online. Znajdziesz go tutaj.
Ostatnią propozycją jest klub skupiający się wokół kultowych francuskich produkcji. W przeciwieństwie do pozostałych klubów ten jest dedykowany zabytkowym citroënom. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją rajdów, spotkań towarzyskich i poszerzaniem wiedzy z zakresu historii marki oraz techniki. By do niego dołączyć, musisz wypełnić formularz dostępny tutaj.
(fot. pixabay.com)