PoradyWarsztat i eksploatacja

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego w samochodzie jest tak ważna? Sprawdźmy kiedy i jak często należy to robić.

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego w samochodzie jest tak ważna? Sprawdźmy kiedy i jak często należy to robić.
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rola układu chłodzenia w samochodzie jest bardzo ważna. Zapewnia on odpowiednią temperaturę silnika, która powinna być utrzymywana w zakresie od 90 °C do 100 °C. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona silnika przed przegrzaniem i zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Jest to układ, który musi być poprawnie skonfigurowany i regularnie serwisowany, aby zapewnić optymalne działanie silnika. Istotną rolę w jego funkcjonowaniu odegrają płyny chłodzące. Dlaczego są aż tak ważne? Dowiedzmy się zatem więcej na ich temat.

Jakie płyny eksploatacyjne są niezbędne do prawidłowego działania silnika i dlaczego? 

Płyny eksploatacyjne są w silniku niezwykle istotne. Bez nich, jednostka napędowa nie mogłaby właściwie funkcjonować lub szybko uległaby awarii. Do tych płynów zalicza się między innymi płyny chłodnicze, które zapewniają optymalną temperaturę w zespole silnika.

Płyny chłodnicze odgrywają bardzo ważną rolę w układzie chłodzenia. Ich zadaniem jest odbieranie ciepła wytwarzanego przez silnik i przenoszenie go do chłodnicy. Płyny chłodzące zapobiegają korozji kanałów chłodzących i chronią przed osadzaniem się kamienia wewnątrz układu. Dzięki ich wykorzystaniu można zapobiec przegrzewaniu się silnika i zapewnić jego długą żywotność.

Jak często  należy wymieniać  płyn chłodzący? 

Jak wiemy płyn chłodzący wpływa na prawidłową pracę całego układu chłodzenia, a co za tym idzie, optymalną pracę silnika. Dlatego regularna jego wymiana jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania auta.

Zazwyczaj zaleca się wymianę płynu chłodniczego już po 5-7 latach od daty produkcji auta, a każda kolejna powinna odbywać się średnio, co 2 lata. Istnieją jednak pojazdy, w których wymiany tej można dokonywać co 4 lata. Firmy produkujące samochody, często same określają okres wymiany tego płynu eksploatacyjnego.

Płyny chłodzące zazwyczaj utrzymują swoje właściwości przez okres 2 do 5 lat. Po tym czasie zawarte w nich składniki zabezpieczające przeciw korozji tracą swoją skuteczność.

Kierowcy, którzy dbają o swoje pojazdy i unikają nieplanowanych sytuacji, powinni okresowo sprawdzać płyny eksploatacyjne, w tym cenne płyny w układzie chłodzenia. Jeśli poziom płynu jest niski lub mętny, należy jak najszybciej go wymienić. Mętny płyn lub tłuste osady, mogą wskazywać na uszkodzenia uszczelki pod głowicą, informować o niesprawnej chłodnicy zaworu recyrkulacji spalin, czy bloku silnika.

Należy pamiętać, że wymiana płynu chłodniczego jest kluczowym elementem dbania o samochód, a jej regularne przeprowadzanie może zapobiec wielu poważnym usterkom.

Który płyn chłodniczy będzie najlepszy do naszego auta? 

Chcąc dokonać odpowiedniego wyboru płynu chłodzącego, zaleca się sprawdzenie, jaki rodzaj płynu rekomenduje producent auta. Płyny chłodnicze dzielą się na trzy grupy – płyny IAT, OAT i HOAT. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Płyny IAT zawierają związki nieorganiczne, a ich skład bazuje na krzemianach, co sprzyja tworzeniu się złogów. Rekomendowane są do starszych aut i żeliwnym bliku silnika.

Natomiast płyny OAT tworzą warstwę ochronną 20-krotnie cięższą niż IAT. Są bezpieczne dla elementów z aluminium.

Z kolei HOAT to hybrydowa technologia, łącząca kwasy organiczne i krzemiany. Są to płyny o przedłużonej trwałości.

Poszukując odpowiedniej jakości płynu chłodzącego, zajrzyj na stronę sklepu internetowego https://www.ucando.pl/.

Podsumowując:

Na rynku dostępne są płyny chłodzące, produkowane według różnych receptur i technologii. Używanie niewłaściwych produktów, niższej jakości, może doprowadzić do niepotrzebnych awarii: uszkodzenia uszczelki pod głowicą, czy parownika instalacji gazowej. Skutkować to będzie także, gorszą wydajnością układu chłodzenia.

Ważne jest, aby systematycznie wymieniać płyn chłodzący, gdyż dłuższe przerwy mogą powodować wystąpienie niepożądanych usterek. Wymianę, najlepiej dokonywać w profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdzie fachowcy zadbają o odpowietrzenie układu chłodzenia, co będzie gwarancją prawidłowej pracy silnika i układu ogrzewania.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*