PoradyWarsztat i eksploatacja

Renowacja wnętrza samochodu – na jakie koszty musisz się szykować?

Renowacja wnętrza samochodu – na jakie koszty musisz się szykować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Renowacja zabytkowego samochodu to czasochłonny proces, jednak daje świetne efekty i satysfakcję. Wnętrze to tak samo ważny element jak wygląd zewnętrzny, dlatego warto to zrobić porządnie. O czym warto wiedzieć, jeśli chcemy zrobić renowację wnętrza?

Lata eksploatacji, słońce i mrozy wpływają na starzenie się wnętrza. Dlatego kupując klasyka, zazwyczaj trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie zająć się zmęczonym środkiem auta. Nie musi to być jednak bardzo zła wiadomość, ponieważ możliwości personalizacji wnętrza są niemal dowolne. Ograniczać nas mogą jedynie wyobraźnia i grubość portfela.

Najważniejsze, żeby wnętrze było kompletne

Podczas zakupu klasycznego samochodu bardzo istotne jest zbadanie wnętrza pod kątem jego kompletności. Jest to istotne, ponieważ możliwości naprawy wnętrza są niemal nieograniczone. Gorzej jeśli mamy rzadkie auto, a jego wnętrze jest niekompletne. W takim wypadku pozostaje poszukiwanie używanych elementów lub dorobienie konkretnej części na zamówienie. Dzisiejsze możliwości druku 3D pozwalają na stworzenie praktycznie każdego elementu, jednak w zależności od jego wielkości i skomplikowania stworzenie nowego elementu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Jeśli wnętrze jest kompletne, to wystarczy reanimować poszczególne spękania lub obtarcia. Taki proces nie dość, że jest szybszy, to zazwyczaj tańszy. 

Nie trzeba trzymać się oryginału

Jeśli naszym marzeniem jest stworzenie wnętrza skrojonego dla nas, to nie będzie z tym problemu. Podczas renowacji można przebierać w przeróżnych rodzajach materiałów, kolorach i wzorach. Z pewnością wyjątkowa kolorystyka wnętrza przyciągnie uwagę na zlotach i może wpłynąć na komfort podróży właściciela. Oczywiście pozostanie przy oryginale jest także możliwe, choć w przypadku aut starszej daty niejednokrotnie jest to bardziej skomplikowany proces niż wybór materiałów od podstaw. 

Nie można dokładnie przewidzieć kosztów

Każdy samochód jest inny. To znaczy, że jeśli wybierzemy na przykład Porsche 356, to renowacja jego wnętrza może pochłonąć znacznie więcej pieniędzy niż odbudowa tapicerki w starym Fordzie Crown Victoria. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju materiałów i jego jakości. Pamiętajmy, że renowacja od podstaw pochłania wiele roboczogodzin, a praca każdego pracownika kosztuje. 

Dlatego renowacja wnętrza jest wyceniana indywidualnie, adekwatnie do ilości pracy, jaką trzeba włożyć. Podstawowa naprawa całego środka samochodu może kosztować od 5 tysięcy złotych, a górna granica jest nieokreślona. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy tapicer odpowiada za całe wnętrze, poczynając od odkręcenia pierwszej śrubki, a kończąc na wytapicerowaniu wszystkich elementów.

Jeśli więc mamy problem z wycenieniem pracy nad wnętrzem naszego auta, warto pojechać do zakładu specjalizującego się w tego rodzaju naprawach i indywidualnie uzgodnić zakres prac. Z pewności fachowcy, którzy od wielu lat zajmują się tego rodzaju naprawami, będą w stanie doradzić, co warto naprawiać i na czym nie można oszczędzać. W końcu w tym wnętrzu będziemy spędzać długie godziny i lepiej żeby było ono zrobione tak, jak tego oczekujemy.

Zdj. główne: Arteum.ro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*