PoradyWarsztat i eksploatacja

Rodzaje i zastosowanie zawiesi

Rodzaje i zastosowanie zawiesi
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Towary i maszyny wielkogabarytowe trzeba przenosić i transportować tak, jak zwykłe palety. Co jednak, kiedy wózek widłowy nie daje rady z przewozem ładunku? Dźwig lub suwnica mogą bezpiecznie podnieść i przenieść duże gabaryty, jednak towar musi być odpowiednio zabezpieczony w co najmniej kilku punktach zaczepienia. Tu z pomocą przychodzą zawiesia, które są idealnym rozwiązaniem do transportu i zabezpieczenia ładunków dużych rozmiarów. Dowiedz się, jakie są rodzaje zawiesi oraz jakie mają one zastosowania. 

Zawiesia łańcuchowe   

Ten rodzaj zawiesi stosowany jest przede wszystkim w transporcie, jednak łączy się z wieloma innymi branżami. Jest to chyba najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany w przemyśle typ zawiesi cięgnowych. Zawiesia łańcuchowe są najbardziej wytrzymałe na rynku, znoszą naprawdę duże obciążenia, dzięki czemu można stosować je w przemyśle ciężkim, rolnictwie, budownictwie oraz motoryzacji. Najbardziej przydatne są przy załadunkach dużych i masywnych gabarytowo towarów oraz ich transporcie. Tego typu zawiesia są dostępne w wersjach jedno, dwu, trzy lub czterocięgowej i podobnie jak ich linowy odpowiednik są odporne na skrajne warunki atmosferyczne.   

Zawiesia pasowe   

Wykonane są z taśmy poliestrowej, przez co są wytrzymałe, ale nie w tak dużym stopniu, jak stalowe łańcuchy. Zaleca się stosować je do przenoszenia ładunków lżejszych, jednak o dość delikatnej powierzchni. Zawiesie pasowe nie ociera się z taką intensywnością o ładunek, dzięki czemu nie uszkodzi na przykład emalii czy cynkowania, jak byłoby to w przypadku metalowych lin czy łańcuchów. Dodatkową zaletą zawiesi z taśmy poliestrowej jest niska waga w porównaniu do wagi towarów, które mogą przenosić. Istnieją różne typy zawiesi pasowych – dwu lub czterowarstwowe), zawiesie pasowe bezkońcowe (jedno lub dwuwarstwowe) oraz zawiesie pasowe z okuciami (jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowe). 

Zawiesia wężowe   

Te zawiesia często mylone są z pasowymi, jednak dzieli je wbrew pozorom dość wiele cech. W przeciwieństwie do taśm, zawiesia wężowe nie posiadają końców i tworzą obwód zamknięty. Podobnie jak w przypadku zawiesi pasowych są one wykonane z włókien poliestrowych, jednakże są one zamknięte wewnątrz rękawa ochronnego. Używane są zazwyczaj przy podnoszeniu towarów na tak zwany zaciąg, czyli w sposób, przy którym pod wpływem ciężaru tworzona jest samozaciskająca się pętla. Tutaj, podobnie jak w poprzednich przypadkach, również możemy wyróżnić zawiesia wężowe jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowe.

Zdj. główne: Hans Ripa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*