Lata 90

SAAB – jakie modele z lat 90tych, można uznać za klasyka?

SAAB – jakie modele z lat 90tych, można uznać za klasyka?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

SAAB to szwedzki producent samochodów osobowych, który pojawił się na rynku w 1947 roku. Do likwidacji producenta doszło w 2021 roku.

Na rynku pojawiło się wiele godnych uwagi modeli samochodów marki, które obecnie uznawane są za klasyki. Wiele z nich pochodzi z lat dziewięćdziesiątych. Dowiedz się razem z nami, jakie to modele, jak wyglądały, a także jakimi parametrami się wyróżniają. To informacje, które powinien znać każdy fan motoryzacji, a szczególnie wielbiciele marki SAAB.

Saab 9000

Model, którego produkcja rozpoczęła się w 1984 roku i trwała do 1998 roku. Na rynku pojawiły się modele pięciodrzwiowe, które dbały o komfort ładowania. Popularne były również modele czterodrzwiowe. W samochodzie zastosowana została czterobiegowa skrzynia automatyczna lub pięciobiegowa skrzynia manualna. 

Pojazd miał napęd na przednie koła. Masa określana była na około 1475 kilogramów z płynami. Pojemność zbiornika paliwa wynosiła 66 litrów. Wyposażony był w duży bagażnik, dzięki któremu pojazd ten spełniał oczekiwania niemal każdego kierowcy. 

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne były wersje limitowane, takie jak SAAB Special Edition, Swiss Edition, Ermenegildo Zegna. Ciekawostką na temat tego modelu jest to, że w 1992 rozpoczęte zostały prace nad prototypem, który miał być wyposażony w system sterowania samochodem za pomocą joysticka. Miał to być model bez kierownicy.

Saab 900

Kolejny model warty uwagi to Saab 900. Jego produkcja rozpoczęła się w 1978 roku, a zakończyła w 1998 roku. Oferowano go w aż trzech typach nadwozia:

  • dwudrzwiowy i czterodrzwiowy sedan,
  • dwudrzwiowy kabriolet,
  • trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy liftback.

Modele były wyposażone w czterobiegową lub pięciobiegową skrzynię manualną albo w trzybiegową skrzynię automatyczną. Wszystkie pojazdy z tej serii miały napęd na przód. Ich waga oscylowała między 1171–1320 kilogramów. Pojemny bagażnik sprawiał, że był to samochód cieszący się dużym zainteresowaniem. 

Warto wiedzieć, że model ten, mimo swojej dużej popularności, nigdy nie był oferowany w polskiej sieci dealerskiej. Pojazd wyróżniał się dobrymi parametrami, a także ciekawym wyglądem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że obecnie uznawany jest za klasyka z lat dziewięćdziesiątych.

Saab 9-5

Następny na liście jest Saab 9-5, który produkowany był od 1997 do 2012 roku. Model ten prezentowany był w dwóch typach nadwozia:

  • czterodrzwiowy sedan,
  • pięciodrzwiowy kabriolet.

Można go było kupić z pięciobiegową skrzynią manualną lub czterobiegową i pięciobiegową skrzynią automatyczną. Napęd na przód sprawiał, że podobał się kierowcom lubiącym jazdę po mieście. Masa wynosiła od 1510 do 1760 kilogramów, a zbiornik paliwa miał pojemność 75 litrów. W każdym modelu było miejsce na pięciu pasażerów. Zarówno z przodu, jak i z tyłu było wystarczająco dużo miejsca, by można było poczuć się wygodnie i komfortowo w czasie jazdy.

Saab 9-3

Dużą popularnością cieszy się model, który został produkowany w latach 1998–2011. Po latach wznowiono jego produkcję, która skończyła się w 2015 roku. Model ten można było kupić w wersji:

  • dwudrzwiowego kabrioletu,
  • trzydniowego lub pięciodrzwiowego hatchback.

Wszystkie modele było dostępne z pięciobiegową skrzynią manualną lub czterobiegową skrzynią automatyczną. Waga samochodu oscylowała między 1295 kilogramów, a 1405 kilogramów. Zbiornik paliwa o pojemności 64 litry. Bagażnik o ładowności 500 kilogramów robił duże wrażenie na wszystkich kierowcach.

Wszystkie wyżej wymienione modele są doskonale pamiętane jeszcze do dziś. To modele SAAB, które produkowane były w latach dziewięćdziesiątych i cieszyły się dużą popularnością. Większość samochodów pochodzących od tego producenta wyglądała bardzo podobnie, jednak każdy z nich miał do zaproponowania coś nowego.

(Photo by Bernard Annebicque/Sygma/Sygma via Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*