PoradyWarsztat i eksploatacja

Zasady przechowywania opon

Zasady przechowywania opon
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadchodzi czas wymiany opon na letnie. Temat przechowywania ogumienia spędza sen z powiek bardzo wielu kierowcom. Największy problem mają te osoby, które nie posiadają własnego garażu czy piwnicy, jednak nawet prywatny garaż nie rozwiązuje do końca kłopotu z oponami. Jak przechowywać opony, by nie niszczyły się i zachowywały swoje właściwości przez lata? Podpowiadamy!   

Unikaj wilgoci i skrajnych temperatur   

Guma, z której wykonane są opony nie lubi dużych i nagłych wahań temperatur oraz ich skrajności. Zarówno zbyt zimne, jak i zbyt rozgrzane powietrze w pomieszczeniu, gdzie trzymane są opony, może powodować ich deformację lub utratę elastyczności materiału. Innym wrogiem ogumienia samochodowego jest wilgoć. Pod wpływem wody guma parcieje, staje się krucha i łamliwa. Najgorszy i najbardziej fatalny dla opon scenariusz to połączenie wilgoci z mrozem. Zamarzająca na powierzchni opon oraz w ich zakamarkach i mikrouszkodzeniach woda zwiększa swoją objętość i niszczy oponę nieodwracalnie. 

Aby uniknąć wilgoci, warto trzymać opony na przewiewnym stojaku. Regały do opon to idealne rozwiązanie w mocno zawilgoconych piwnicach lub garażach. Konstrukcja półek takiego regału nie poznawa na gromadzenie się wody oraz nadmiaru wilgoci pod gumą, dzięki czemu nie jest ona narażona na zamoczenie. Takie meble warsztatowe to naprawdę doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli posiadasz więcej niż jeden samochód i kompletów opon jest kilka. 

Przechowuj opony z dala od niebezpiecznych miejsc   

Jakie miejsca są potencjalnie niebezpieczne dla opon? Przede wszystkim sąsiedztwo ostrych krawędzi oraz śrub, gwoździ czy szpikulców stanowi ryzyko przebicia, uszkodzenia czy po prostu naruszenia powierzchni opony. Takie rzeczy zdarzają się co prawda na drodze i nie są wcale rzadkimi przypadkami, jednak w garażu opony powinny być bezpieczne od jakichkolwiek uszkodzeń. Również miejsca bardzo gorące, na przykład przy rurach z ciepłą wodą lub blisko miejsca, gdzie używa się ciepła, na przykład przy stanowisku do spawania czy lutowania w garażu. Nie należy też trzymać opon blisko pieca. Guma pod wpływem gorąca mięknie, a nawet topi się, przez co osłabia się jej struktura. 

Opony do quadów, skuterów, motocykli i samochodów osobowych możesz trzymać razem, na jednym regale, nie stanowi to żadnego problemu. Pamiętaj jednak o wyborze jak najbardziej bezpiecznego stanowiska i doborze optymalnych warunków. Brak wilgoci, przewiewne miejsce i w miarę możliwości stała temperatura to podstawa, która zapewnia jak najdłuższe utrzymanie opon w dobrej kondycji. 

Niestety wielu kierowców zapomina o tym, aby przetrzymywać ogumienie swoich aut w bezpieczny sposób. Leżące przez całą zimę w zawilgoconej, bardzo zimnej piwnicy opony, zawinięte w nieprzewiewny, plastikowy worek, zaczną parcieć i tracić elastyczność, przez co staną się mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia. Opony samochodowe nie należą wcale do najtańszych, dlatego warto o nie dbać i przetrzymywać je w odpowiednich warunkach.

Zdj. główne: Nickolas Nikolic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*