PoradyPrzepisy

Czy klasyczny, stary samochód można wziąć w leasing?

Czy klasyczny, stary samochód można wziąć w leasing?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to sposób na sfinansowanie zakupu zazwyczaj nowych aut prosto z salonu lub kilkuletnich egzemplarzy. Czy jest jednak możliwe wzięcie w leasing starego auta?

Leasing to dość opłacalna forma finansowania. Pozwala na wygodne dostosowanie wysokości raty poprzez większą wpłatę własną lub kwotę wykupu. Dlatego właśnie leasing jest chętnie wybierany zarówno przez firmy, jak i klientów prywatnych w celu zakupu samochodu osobowego. Jak powszechnie wiadomo, na leasing można się jednak zdecydować zazwyczaj przy nowych samochodach lub maksymalnie 5-, 6-letnich autach. 

Gdy interesuje nas starszy, klasyczny samochód, to sprawa robi się nieco trudniejsza. Większość leasingodawców w przypadku aut starszych niż 8-letnie to leasingodawcy pozabankowi. Operują oni w dość sporej niszy, w której występuje niewielka konkurencja, a dodatkowo są „finansowane” znacznie droższym pieniądzem. Przez to leasing starszego auta może być znacznie droższy niż ten nowego. Jest to jednak oczywiście jak najbardziej możliwe. 

Co zamiast leasingu?

Uzbieranie gotówki wymaganej do zakupu klasycznego auta potrafi być naprawdę dużym wyzwaniem. Dlatego wiele osób szuka innych możliwości finansowania. Jak już ustaliliśmy, wybór leasingu nie należy do najbardziej opłacalnych opcji. Na szczęście istnieją inne sposoby.

Najczęściej spotykana alternatywa dla leasingu to oczywiście kredyt. Ten w wypadku samochodów osobowych może wystąpić w dwóch rodzajach. Pierwszy to zwykły kredyt konsumencki, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Jest on zazwyczaj opcją droższą. 

Alternatywa to kredyt samochodowy. Jest to specjalny rodzaj kredytu celowego udzielanego przez bank właśnie na zakup samochodu. Wiąże się on z wieloma formalnościami, ale jest zazwyczaj tańszy. Najgorsza jego część to fakt, iż często do zakończenia spłaty bank pełni rolę właściciela lub współwłaściciela samochodu osobowego, a do tego często wymaga ubezpieczenia go w odpowiedni sposób czy też serwisowania w wybranym warsztacie, który może okazać się dosyć drogi.

Zdj. główne: Noel_Bauza/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*