Automobilkluby

Najstarsze automobilkluby w Polsce – poznaj ich historię

Najstarsze automobilkluby w Polsce – poznaj ich historię
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Automobilkluby dziś nie mają takiego znaczenia, jak w przeszłości, lecz znacząco przyczyniły się do rozwoju motoryzacji. Oto historia najstarszych automobilklubów w naszym kraju.

Jak obecnie wygląda struktura automobilklubów w Polsce?

W tym momencie automobilkluby to stowarzyszenia, które podlegają PZM, czyli Polskiemu Związkowi Motorowemu. Samemu PZM-owi daleko jednak do bycia najstarszym stowarzyszeniem tego typu w naszym kraju. Założono go bowiem w roku 1950, po tym, jak władze komunistyczne zdecydowały się na rozwiązanie Automobilklubu Polskiego. 

Najstarsze automobilkluby w Polsce – Automobilklub Polski

Oczywiście nie mogło być inaczej i jednym z najstarszych automobilklubów w naszym kraju jest Automobilklub Polski. Powstał on jeszcze w czasach, gdy Polska nie istniała, przynajmniej na mapach. Za datę jego założenia przyjmuje się bowiem 7 grudnia 1909 roku. Wtedy doszło do pierwszego spotkania Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego. 

Dzięki Automobilklubowi Polskiemu w 1912 roku powstała pierwsza mapa samochodowa Królestwa Polskiego. Niedługo później zorganizowano także pierwszy w historii rajd samochodowy w Polsce. Był to rajd Warszawa–Łódź–Radom–Puławy–Lublin–Warszawa. Jego długość wynosiła 282 wiorsty, czyli stare rosyjskie jednostki miary. Jedna wiorsta to około 1064,5 metra. 

Automobilklub stał się też pierwszym polskim stowarzyszeniem w A.I.A.C.R., czyli w Międzynarodowym Związku Automobilklubów Uznanych. Automobilklub Polski dołączył do niego w 1920 roku. Niestety Automobilklub Polski nie może pochwalić się tym, iż istnieje nieprzerwanie od 1909 roku. Po wojnie został rozwiązany i w jego miejsce powołano PZM. Osoby, które prowadziły Automobilklub Polski, założyły jednak w 1957 Automobilklub Warszawski. W 1992 roku stowarzyszenie przejęło z kolei historyczną nazwę, a także tradycje i część zadań Automobilklubu Polskiego. 

Inne stare automobilkluby

Do jednych z najstarszych automobilklubów należy Automobilklub Krakowski. Jego korzenie sięgają aż 1908 roku, gdy powołano Galicyjski Klub Automobilowy z siedzibą w Krakowie i Lwowie. Od I wojny był to Krakowski Klub Automobilowy, a od lat 50. funkcjonuje on jako Automobilklub Krakowski. Do najbardziej znanych członków należy między innymi Robert Kubica.

Dość stary jest też Automobilklub Toruński, który znany jest między innymi z organizacji Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV. Założono go w 1926 roku i do dziś organizuje wiele imprez. W swojej historii posiadał także sporo utalentowanych zawodników, którzy osiągali sukcesy między innymi w kartingu.

Zdj. główne: Arun Clarke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*