AutomobilklubyFankluby

Podkarpackie automobilkluby, które warto odwiedzić!

Podkarpackie automobilkluby, które warto odwiedzić!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsze automobilkluby mają już ponad 100 lat. Zajmują się rozwojem sportów motorowych w danym regionie. Jakie ciekawe automobilkluby spotkać można na terenie województwa podkarpackiego?

W 1908 roku wraz ze wzrostem popularności wyścigów samochodowych i samych aut powstał pierwszy automobilklub w naszym kraju. Mimo tego, że Polska de facto wtedy nie istniała i wciąż znajdowała się pod zaborami, udało się stworzyć Automobilklub Polski z siedzibą w Warszawie. Wtedy było to tak w zasadzie Stowarzyszenie Automobilistów Królestwa Polskiego.

W tamtych czasach stowarzyszenie miało charakter przede wszystkim towarzyski i skupiało miłośników motoryzacji, których na początku XX wieku było naprawdę niewielu. Tworzyli mapy dróg samochodowych Królestwa Polskiego, organizowali rajdy, a nawet i wystawy samochodowe. Stowarzyszenie powróciło do działania po I wojnie światowej, gdy zostało przemianowane na Automobilklub Polski. 

Do II wojny światowej automobilklub miał uprawnienia podobne do tych, które ma dziś PZM, czyli Polski Związek Motorowy, który powstał w 1950 roku. Wtedy zniszczono też wszystkie struktury Automobilklubu Polskiego. Po odwilży politycznej w roku 1956 udało się jednak przywrócić możliwość tworzenia automobilklubów w całej Polsce. Od tego czasu powstało ich naprawdę sporo i w samym okręgu rzeszowskim, który skupia większość podkarpackich automobilklubów, znajdziemy naprawdę sporo podmiotów.

Jakie automobilkluby spotkamy na Podkarpaciu?

Na Podkarpaciu – biorąc pod uwagę fakt, iż wschodnia część Polski pod względem motoryzacyjnym była mocno zaniedbana przez dość długi okres – można znaleźć całkiem pokaźną liczbę automobilklubów. Co ciekawe, Automobilklub Podkarpacki nie znajduje się na terenie tego województwa. Mieści się on bowiem w położonym w Małopolsce Nowym Sączu. 

Dwa kluby znajdują się w Stalowej Woli. W tym mieście znajdziemy Automobilklub Doliny Sanu oraz Automobilklub Stalowa Wola. Dwa tego typu stowarzyszenia znajdziemy także w Krośnie. Tam z kolei znajduje się siedziba Automobilklubu Małopolskiego Krosno, a także Automobilklubu Krośnieńskiego. 

Pojedynczymi automobilklubami w województwie podkarpackim mogą pochwalić się z kolei takie miejscowości jak Biecz, Jasło, Mielec, Nowa Dęba, Rzeszów oraz Dębica. Wkładu w rozwój motoryzacji i sportów motorowych nie można również odmawiać klubom zrzeszonym w PZM, które znajdziemy na Podkarpaciu. Należą do nich między innymi zespoły żużlowe takie jak Wilki Krosno czy też Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe. Co ciekawe, w PZM ciągle znajdziemy Stal Rzeszów, która jednak żużlem już się nie zajmuje od powstania Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego w 2019 roku. Dodatkowo na Podkarpaciu znajdziemy sporo klubów motorowych, które mieszczą się w Jarosławiu czy też Łańcucie.

Zdj. główne: Sponchia/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*