Lata 60Oldtimery

Aston Martin DB5 Vantage – niespotykany i pożądany

Aston Martin DB5 Vantage – niespotykany i pożądany
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aston Martin DB5 to prawdziwy samochód legenda, który znany jest doskonale nie tylko przez fanów motoryzacji, ale i filmów, gdyż jest on jednoznacznie kojarzony z filmami o agencie 007. 

Aston Martin DB5 Vantage – historia modelu

Aston Martin DB5 Vantage to bardzo limitowana edycja już produkowanego w niewielkim nakładzie modelu DB5. Samochód ten zadebiutował w roku 1963 i jest kojarzony przede wszystkim z Jamesem Bondem. Pojawił się bowiem w filmach takich jak „Goldfinger”, „Operacja Piorun”, „GoldenEye”, „Jutro nie umiera nigdy”, „Casino Royale”, „Skyfall” oraz „Spectre”. Był więc obecny u boku wielu agentów 007, a jego powiązanie ze słynnym brytyjskim agentem specjalnym było tak duże, że model DB5 pojawił się w podobnej roli w kultowej animacji „Auta 2”. 

Aston Martin DB5 to następca, a w zasadzie ulepszenie modelu DB4. Największe różnice to przede wszystkim jednostka napędowa. Konstrukcja R6 o pojemności 3,7 litra została bowiem powiększona do 4 litrów. Wart uwagi jest fakt, iż silnik ten jest autorstwa Polaka Tadeusza Marka, który w Wielkiej Brytanii znany jest jako Tadek Marek. Opracował on jednostkę napędową do wielu aut marki Aston Martin i jego konstrukcje oprócz DB4 i DB5 znalazły się jeszcze w DB6 oraz DBS. Jego druga jednostka V8 była z kolei produkowana aż do 2000 roku, czyli 18 lat po śmierci Polaka. 

Biały kruk wśród białych kruków

Sam model DB5 może być już nazwany białym krukiem. W ciągu produkcji trwającej w latach 1963–1965 powstało bowiem jedynie 1021 egzemplarzy. Edycja Vantage jest jednak znacznie rzadsza. 

Aston Martin DB5 Vantage zadebiutował w roku 1964. Dzięki zastosowaniu nowych gaźników Webera udało się w nim zwiększyć moc do 330 koni mechanicznych – z 286 koni mechanicznych, które wyciągał zwyczajny DB5. Dzięki temu przyspieszenie do setki tego auta polepszyło się z poziomu nieco ponad 7 sekund do zaledwie 6,5 sekundy, co jak na tamte czasy było wynikiem naprawdę świetnym. 

Wyjątkowość Astona Martina DB5 Vantage wynika właśnie z nakładu, w jakim ten samochód wyprodukowano. Powstało bowiem zaledwie 66 egzemplarzy tego modelu. Aż 60 z nich to auta z nadwoziem coupe. Kabrioletów powstało pięć, a zaledwie jeden DB5 Vantage to shooting brake, czyli połączenie kombi i coupe. 

Co ciekawe, w 2021 roku doszło do czegoś naprawdę niebywałego. W Anglii pewien kolekcjoner wystawił bowiem na sprzedaż nie jednego Astona Martina DB5, a całą ich kolekcję. Dodatkowo wszystkie z nich były w odmianie Vantage. Za cenę aż czterech milionów funtów, czyli przy obecnych kursach prawie 22 miliony złotych, wystawiono wtedy Astona Martina DB5 Vantage coupe’a, kabrioleta i shooting brake’a, co oznaczało, że w tej kolekcji znajduje się jedyny taki samochód na świecie, co znacząco zwiększa jej wartość.

Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*