Lata 90

BMW E34 Alpina – auto, które zapiera dech w piersiach

BMW E34 Alpina – auto, które zapiera dech w piersiach
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody marki BMW popularne są na całym świecie, zwłaszcza niektóre modele, które zdobyły serca fanów motoryzacji. Do grupy tej bez wątpienia możemy zaliczyć BMW E34 Alpina.

Fenomen marki BMW – marka znana na całym świecie

W obecnych czasach marka BMW kojarzy się z klasyką, a jej poszczególne modele zapierają dech w piersiach wielu fanów motoryzacji. Samochody popularnej niemieckiej firmy w zależności od modelu zaliczamy do klasy średniej bądź luksusowej. Wiele z nich doczekało się nawet miana oldtimerów czy youngtimerów, czyli samochodów, które uznane zostały za wyjątkowe i klasyczne w obecnych czasach. Wśród nich znajdziemy między innymi BMW E34 Alpina, samochód, który pojawił się na rynku na przełomie lat 80. oraz 90. ubiegłego wieku. Od tamtego momentu nieustannie możemy spotykać go na drogach. Kiedyś zachwycał nowoczesnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, natomiast w obecnych czasach podbija serca swoim klasycznym i jednocześnie sportowym wyglądem, niepowtarzalnym stylem oraz nadal zdumiewającymi możliwościami. 

(fot. Joshua Köller)

Popularny model BMW E34 Alpina – co oznacza jego nazwa?

Jak już wspomnieliśmy, auto pojawiło się na drogach pod koniec ubiegłego wieku. Od tego czasu jego popularność nieustannie rośnie. Prezentowany model, jak sama jego nazwa wskazuje, został zaprojektowany przez Alpinę, czyli niemieckie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją samochodów na bazie marki BMW. Jego budowa została oparta na samochodzie BMW E34, czyli trzeciej generacji piątej serii popularnej marki. Jego wyjątkowość ma źródło między innymi w tym, że samochód produkowany był w małych seriach, przez co dostępność modeli była niewielka. Jego sława nie uległa zmianie do dziś, możemy nawet mówić o wzroście popularności BMW E34 Alpina, który obecnie uważany jest za youngtimera. Fani motoryzacji coraz częściej sięgają po starsze samochody, moda na nie ma związek z ich charakterystycznym wyglądem, przywodzącym na myśl sportowy, szybki pojazd, jednocześnie pełen klasy i komfortu.

BMW E34 Alpina – model pożądany przez wielu fanów motoryzacji

Długo możemy zastanawiać się nad tym, co wpłynęło na popularność samochodu BMW E34 Alpina. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wśród jego licznych zalet, z pewnością możemy wskazywać na możliwe osiągi. Samochód ten przez wiele lat uznawany był za najszybszego sedana, a było to możliwe dzięki jego zdumiewającej budowie. Zaliczyć do niej możemy sześciocylindrowy silnik, który początkowo charakteryzował się mocą równą 211 KM. 

Zmiany wprowadzone przez przedsiębiorstwo Alpina – w głównej mierze wyposażenie samochodu w dwie turbosprężarki – podniosły moc pojazdu do 360 KM. Była to z pewnością najważniejsza zmiana, która wywarła znaczący wpływ na możliwe zwiększenie osiągów samochodu. Turbosprężarki zostały ułożone równolegle do siebie, co w tamtych czasach było innowacyjnym rozwiązaniem. Był to zabieg, który mocno zaskoczył fanów motoryzacji, a także pozwolił wybić się modelowi E34 Alpina na same wyżyny. Zastosowanie takiej techniki było skuteczne, w praktyce oprócz zasadniczego zwiększenia mocy pojazdu pozwoliło na szybszą oraz wyjątkowo płynną pracę silnika, a także zminimalizowało możliwość wystąpienia opóźnień, które często pojawiały się podczas pracy pojedynczej turbosprężarki. 

BMW E34 Alpina w dzisiejszych czasach

Samochody marki BMW nigdy nie wychodzą z mody. Jednak przez pewien czas uważano je za pojazdy, które wybierane są wyłącznie przez młodzież kochającą szybką i niebezpieczną jazdę. Stereotyp ten dotyczył w głównej mierze samochodów produkowanych pod koniec ubiegłego wieku, przez co model BMW E34 Alpina był do nich często zaliczany. Jednak obecnie przekonanie to odchodzi w niepamięć, a samochody marki BMW cieszą się popularnością wśród każdej grupy wiekowej. Tak jest również z modelem E34 Alpina, który obecnie możemy znaleźć na wielu aukcjach, a jego ceny potrafią zaskoczyć niejedną osobę. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem jego popularności. Ta natomiast wynika z niezawodności samochodu, sportowego wyglądu, osiągów oraz interesującej historii, która zmieniła motoryzację, wprowadzając w ten świat innowacyjne rozwiązania.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*