Opłaty i rejestracjaPoradyWarsztat i eksploatacja

Co sprawdzić, kupując stare auto?

Co sprawdzić, kupując stare auto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowiutki i błyszczący samochód prosto z salonu to marzenie każdego fana motoryzacji, jednak niestety nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić. Zwłaszcza młodzi kierowcy, tuż po odebraniu prawa jazdy, zazwyczaj mogą jedynie śnić o nowym aucie. Większość decyduje się na auto z drugiej ręki.

Niektórzy wyznają też zasadę, że nie warto inwestować dużych pieniędzy w pierwszy samochód, ponieważ nawet po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, kierowca cały czas się uczy i prawdopodobnie mocno pofatyguje swój pojazd. Bez względu na to, z jakiego powodu decydujesz się na zakup używanego auta, musisz wiedzieć, jak kupić je z głową i co sprawdzić, by nie dać się oszukać. 

Sprawdź rzeczywisty stan techniczny auta  

To jasne, że każdy właściciel danego pojazdu lub komisu samochodowego będzie zachwalał wybrany przez Ciebie model. Nie wspomni o, mało przecież istotnych, wadach. Choć wiara w ludzką uczciwość jest piękna i potrzebna, nie można wszystkiemu wierzyć na słowo, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą kwoty rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Poproś o jazdę testową, a także o możliwość sprawdzenia stanu technicznego auta u zaufanego lub polecanego w mieście mechanika. Człowiek, który nie ma żadnego interesu w tym, by sprzedać Ci samochód, na pewno nie będzie próbował Cię zwieść. Poszukaj mechanika, który posiada odpowiedni sprzęt do tego, by sprawdzić, czy licznik w pojeździe był cofany, ta wiedza również da Ci ogólny obraz tego, w jakim stanie może być auto. 

Przy okazji wizyty w warsztacie możesz od razu poznać w przybliżeniu dodatkowe koszty, które musisz doliczyć do zakupu auta, na przykład wymianę oleju czy serwis zawieszenia. Niestety czasem zdarza się, że choć samochód z pozoru wygląda na dobry i sprawny, wszystko trzyma się na włosku i dosłownie kilka tygodni później na jego naprawę musisz wydać dwukrotność wartości auta. 

Sprawdź cenę części zamiennych oraz płynów do danego modelu samochodu  

Kolejna pułapka, w którą możesz się złapać, jako niedoświadczona w kwestii kupna samochodów osoba, to ceny części do danego modelu auta i kosmetyków do niego. To trochę tak, jak z drukarką, sam sprzęt może być tani, ale już tusz do niego kosztuje majątek i tym sposobem zakup jest nieudany. Oleje samochodowe oraz części wymienne mogą kosztować naprawdę sporo, zwłaszcza, jeśli model samochodu jest bardzo stary, a części trudno dostępne.

Warto przed zakupem dobrze się zastanowić i sprawdzić w Internecie potencjalne ceny najbardziej zawodnych elementów, które prawdopodobnie na przestrzeni użytkowania będzie trzeba wymienić. W sklepie https://www.franceauto.pl/ możesz sprawdzić ceny części do większości francuskich aut dostępnych w polskich komisach i nie tylko. Warto mieć na uwadze, że naprawa samochodu kupionego za pięć tysięcy złotych, może przekroczyć jego wartość, zwłaszcza, jeśli części są drogie i trzeba sprowadzać je z zagranicy. Po raz kolejny nawiązując do drukarki – lepiej jednorazowo wydać trochę większą kwotę, by później nie przepłacać przy regularnych czynnościach przez lata. 

Kierowca, zwłaszcza młody, chciałby mieć samochód jak najszybciej, a najlepiej od razu. Przez ten pośpiech i zapał łatwo się jednak srogo pomylić. Żeby być zadowolonym ze swojego zakupu, decyzję trzeba podjąć spokojnie i dać sobie czas na rozważenie wszystkich za i przeciw.

Zdj. główne: Darwin Vegher/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*