Opłaty i rejestracja

Sprowadzenie zabytkowego auta z Japonii – na co musisz być przygotowany?

Sprowadzenie zabytkowego auta z Japonii – na co musisz być przygotowany?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprowadzanie aut z Japonii jest coraz bardziej kuszącą opcją dla wielu Polaków. Samochody japońskie dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich import wcale nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać. 

Chcesz sprowadzić samochód z Japonii? W takim razie sprawdź, z jakimi formalnościami przyjdzie Ci się zmagać podczas całego procesu.

Samochód sprowadzony spoza Unii Europejskiej – współczesne ułatwienia

Warto wiedzieć, że samochody z Japonii i USA mają blachy rejestracji nieco mniejsze, niż te obowiązujące w Polsce. Przez to do niedawna osoby, które decydowały się na sprowadzenie samochodu z Japonii, musiały wykonywać tablice rejestracyjne na własną rękę, by możliwe było ich doczepienie do samochodu, lub po prostu wozić ją w samochodzie przy szybie. To sprawiało, że kierowcy z japońskimi samochodami częściej byli narażeni na mandaty. Obecnie jednak możliwe jest ubieganie się o mniejsze tablice, co znacząco ułatwia sprawę.

Z jakimi cenami można spotkać się na rynku samochodów z Japonii?

Czemu coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzanie samochodów z Japonii i USA? Przyciągające są po prostu niższe ceny. Ten sam samochód w salonie polskim można kupić o kilkanaście tysięcy złotych więcej, niż za granicą. Doliczenie do tego koszu transportu i rejestracji i tak nie wyrównuje rachunków – sprowadzenie samochodu z Japonii nadal będzie tańszą opcją, niż kupienie nowego z polskiego salonu.

To ogromna oszczędność, a do tego warto podkreślić, że na rynku zagranicznym Polacy mają dostęp do modeli samochodów, które nie są dostępne obecnie w kraju. To daje zdecydowanie większy wybór i więcej możliwości.

Jak wygląda zakup samochodu z Japonii i jego transport?

Podczas kupna nowego samochodu każdy chce nadzorować postęp całego procesu, aby nie dać się naciągnąć lub kupić samochód niewarty uwagi. Niestety decydując się na zakup z Japonii trzeba się liczyć z tym, że nie da się wszystkiego kontrolować. Trudno jest rzucić wszystko i wybrać się za szerokie wody, by kupić nowe auto. 

Na szczęście dostępne są firmy transportowe, które zajmują się sprowadzaniem samochodów do Polski. To właśnie osoby z takiej firmy zajmują się wybraniem samochodu do określonej przez kupującego ceny, a następnie jego transportem. Taka usługa nie jest droga – zazwyczaj cena sięga 8–11 tysięcy złotych. Do tego oczywiście należy doliczyć wartość samochodu.

Podatki za samochody sprowadzone z Japonii

Nie można zapomnieć, że przy transporcie samochodu naliczone będzie cło, podatek akcyzowy, a także VAT. Cło wynosi zazwyczaj około dziesięć procent wartości samochodu. Niestety podatek akcyzowy jest naliczany od wartości, która jest powiększona o cło. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od pojemności silnika samochodu. Do tego należy doliczyć VAT.

Jak zarejestrować samochód sprowadzany z Japonii?

To jednak nie wszystkie formalności, z jakimi trzeba się liczyć, sprowadzając samochód z Japonii. Po sprowadzeniu auta przychodzi czas na jego rejestrację. Jak ona wygląda i na co trzeba się przygotować?

Przy rejestracji należy mieć przy sobie dokument odprawy celnej przewodowej, a także dokument potwierdzający nabycie auta. Potrzebny będzie dowód opłaty akcyzy i VAT. Nie można zapomnieć o zaświadczeniu potwierdzającym, że samochód pozytywnie przeszedł badania techniczne.

Czy sprowadzanie auta z Japonii się opłaca? Jeśli chcesz mieć dobry samochód w dobrym stanie i w atrakcyjnej cenie to jest to opcja, która się opłaca. Jeśli jednak odstrasza Cię góra formalności, które czekają przy takim zakupie, to lepiej zajrzyj do rodzimego salonu.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*