Warsztat i eksploatacja

Co sprawdzić w aucie przed zimą?

Co sprawdzić w aucie przed zimą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zima zbliża się do nas coraz szybciej, co oznacza, że warto zacząć myśleć o zimowym przeglądzie samochodu. Co sprawdzić w aucie przed zimą? Przedstawiamy naszą listę najważniejszych rzeczy.

Zastanawiasz się, które elementy w Twoim samochodzie warto sprawdzić jeszcze przed pierwszymi mrozami i śniegiem? Przychodzimy z pomocą! Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę w najtrudniejszym dla kierowców okresie, aby mieć pewność, że samochód będzie bezpieczny, a silnik zawsze odpali.

Akumulator

Bez sprawnego akumulatora niemożliwe będzie odpalenie silnika. Dlatego też akumulator powinien być pierwszy na Twojej liście rzeczy do sprawdzenia. Koniecznie sprawdź poziom naładowania Twojego akumulatora oraz jego moc rozruchową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wymaga on naładowania lub całkowitej wymiany. 

Świece żarowe i zapłonowe

Podczas zimowego przeglądu samochodu koniecznie należy sprawdzić także świece żarowe i zapłonowe. 

Świece żarowe znajdują się w samochodach z silnikami Diesla. Odpowiadają one za wstępne podgrzanie komory spalania, po przekręceniu kluczyka w stacyjce w tym celu pobierają prąd z akumulatora. Bardzo istotne jest, aby sprawdzić, czy świece odpowiednio się nagrzewają. 

Świece zapłonowe znajdują się natomiast w samochodach z silnikami benzynowymi. Świece te należy wymieniać, kiedy przebieg auta osiągnie od 60 tys. km do 120 tys. km. Warto więc skontrolować to podczas przeglądu.

Płyny eksploatacyjne

Podczas każdego przeglądu samochodu, nie tylko tego zimowego, koniecznie trzeba sprawdzić stan wszystkich płynów eksploatacyjnych. 

Bardzo ważna jest przede wszystkim kontrola oraz ewentualna wymiana oleju silnikowego. Pamiętaj przy tym, aby wybrać olej, który zalecany jest przez producenta – Zwróć uwagę przede wszystkim na normy lepkościowe oraz jakościowe. Możesz także zdecydować się na nowe Uszczelki do silników. 

Ważna jest także kontrola płynu hamulcowego. Należy pamiętać, że płyn ten posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć z otoczenia, co może mieć spore znaczenie w okresie jesienno zimowym. Jeśli wilgoci będzie zbyt dużo, znacznie obniży się temperatura wrzenia płynu. Może to doprowadzić do jego zagotowania  i  znacznego zmniejszenia skuteczności hamowania.

Filtry

Podczas przeglądu samochodowego warto zatroszczyć się także o filtry. Każdy samochód zaopatrzony jest w przynajmniej dwa filtry z tej grupy: filtr powietrza i filtr oleju. Standardowo każdy z filtrów powinno się serwisować po przejechaniu 15 – 40 tys. km lub przynajmniej raz w roku. Możesz także zdecydować się na czyszczenie, w czym pomoże Ci preparat do czyszczenia dpf.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Oleksandr Pidvalnyi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*