Warsztat i eksploatacja

Częste usterki opon w klasykach

Częste usterki opon w klasykach
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochody klasyczne, zabytkowe są niestety często, z racji wieku, narażone na usterki. Jako że stare auta są coraz mniej spotykane, części do nich są bardzo trudno dostępne, a specjaliści, którzy mogą zająć się naprawą klasyka to bardzo hermetyczne środowisko. Jedną z najtrudniejszych sytuacji w zabytkowym samochodzie jest usterka opon. Zobacz, jakie zdarzają się najczęściej i jak je naprawić.  

Dlaczego trudno naprawić opony w zabytkowym aucie?

Współcześnie produkowane opony mają całkowicie inne parametry, wymiary oraz wygląd niż te, powstałe kilkadziesiąt lat temu. Właśnie przez to tak trudno jest znaleźć wulkanizatora, który zajmie się renowacją takiej opony. Często, by wymienić ogumienie w klasyku, trzeba znaleźć wyspecjalizowany w tej dziedzinie sklep z oponami, w którym będą dostępne opony o potrzebnych dla Twojego auta wymiarach, a następnie stacjonarny lub mobilny serwis opon, który podejmie się wymiany. Niestety wielu wulkanizatorów odmawia wykonania tej usługi na zabytkowym samochodzie, ponieważ nie mają do tego odpowiedniego sprzętu lub umiejętności. Materiały, z których wykonane są klasyki są stare, bardziej delikatne i kruche, dlatego naprawa takich aut wymaga wyjątkowych kwalifikacji. 

Jakie są najczęstsze usterki opon?

Oczywiście, jak w każdym aucie jest to utrata szczelności, przebicie lub pęknięcie. Samochody zabytkowe są jednak bardziej narażone na złapanie gumy, ponieważ guma, z której wykonane są do nich opony jest stara, mniej elastyczna i bardziej podatna na uszkodzenia. Z racji tego, że trudno jest znaleźć nowe opony do klasyka, często są one także wielokrotnie łatane, co też wpływa na ich szczelność i wytrzymałość. Niestety mało trwałe opony nie pozwalają też na wyruszenie w długą trasę. Często takie auta na wystawy przywożone są na lawecie lub wykorzystuje się je wyłącznie do przebywania krótkich tras w ramach usługi. Klasyki często mają zastosowanie, jako pojazd przewożący nowożeńców do kościoła oraz z kościoła na salę weselną. Są one również wynajmowane przez muzea lub różnego rodzaju ośrodki rozrywki, na przykład miasteczka westernowe. Na tak krótkie trasy nawet zniszczone opony nadadzą się do użytku. 

Jak uniknąć usterek opon?

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o dbanie o swojego klasyka i stan jego opon, jest odpowiednia pielęgnacja. Na rynku można bez problemu znaleźć preparaty do pielęgnacji samochodu, które wpływają pozytywnie na stan opon i zmniejszają ich zużywanie się. Duży wpływ na stan opon ma również styl jazdy. Staraj się oszczędzać hamulec i hamować jak najdelikatniej, by nie ścierać opon. Pilnuj też miejsc, w których jeździsz, ponieważ na prostej, gładkiej drodze pokrytej nowym asfaltem opony będą zużywać się mniej niż na starej drodze pełnej dziur i kamieni. To podstawowe rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia swoich opon. Wszystkie preparaty do pielęgnacji auta, nieważne czy jest to klasyk, czy najnowszy model Ferrari, znajdziesz w internetowym sklepie dla zmotoryzowanych https://skyseba.pl/

Samochody zabytkowe to niszowa, ale niesamowicie wciągająca pasja. Choć jest to dosyć kosztowne hobby, które często wiąże się ze sporymi inwestycjami, jest niewątpliwie bardzo satysfakcjonujące. Zadbane klasyki wyglądają bardzo imponująco i mogą wzbudzić zazdrość niejednego miłośnika motoryzacji. Choć ich utrzymanie kosztuje niemało, mogą również stać się one źródłem dochodu, jeśli tylko opracujesz dobry biznesplan. 

Zdjęcie główne: HutchRock/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*