Wiadomości

Ministerstwo zrobi porządek z żółtymi tablicami? Na razie jest z tym problem

Ministerstwo zrobi porządek z żółtymi tablicami? Na razie jest z tym problem
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 42 000 aut, które posiadają tzw. żółte tablice. Z opublikowanych danych wynika jednak, że wiele z tych pojazdów nie powinno mieć przywileju, a z rozdawaniem blach należy skończyć. Co zrobi z tym ministerstwo?

Żółte blachy ma około 0,5 procenta wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów, ale wiele automobilklubów przedstawia tezę, że to i tak za dużo. Dlaczego?

W polskich przepisach związanych z rejestrowaniem samochodów jako zabytki panuje bałagan. Rzeczoznawcy i urzędy najczęściej biorą pod uwagę wyłącznie kryterium wieku pojazdu (minimum to około 25 lat), a nie stan techniczny, wyjątkowość i wkład w kulturę.

Wykorzystuje to wielu kierowców, którzy rejestrują na żółte tablice auta, lekko mówiąc, wątpliwej jakości, ale z ogromnym wiekiem (i przebiegiem). Dlaczego? Bo ogranicza to obowiązek opłacenia OC czy badań technicznych (pojazd z żółtymi tablicami przechodzi takie tylko raz).

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada jednak, że niedługo zabierze się za ten problem. Oby udało się go rozwiązać w sposób niebudzący wątpliwości w drugą stronę – wiele samochodów rzeczywiście zasługuje na traktowanie je, jak jeżdżące zabytki.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*