Porady

Dlaczego auta z USA są tanie? Kupuj tanio i bezpiecznie!

Dlaczego auta z USA są tanie? Kupuj tanio i bezpiecznie!
Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego auta z USA są tak tanie i mogą być o wiele tańsze niż w Polsce. Popyt na samochody amerykańskie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ kupując używane auto w stanie lekko uszkodzonym możemy liczyć na duże przeceny. Nawet, gdy doliczymy koszty sprowadzenia auta z USA, prowizje dla firmy importowej czy dostosowanie pojazdu do polskich przepisów to i tak opłaca się kupować samochody w Stanach Zjednoczonych. Pokażemy prostą i skuteczną wskazówkę, kiedy trafić niższe ceny samochodów z USA nawet o 25% wynikające ze zmienności kursu dolara do złotego. Podpowiemy, jakie auta są tak tanie, że opłaca się je kupować? Dowiesz się także, które samochody amerykańskie mogą zyskiwać na wartości rok do roku.

Dlaczego auta z USA są tanie?

Amerykański rynek motoryzacyjny a rynek europejski bardzo się od siebie różnią. Samochody z USA są tańsze od europejskich odpowiedników z kilku powodów:

 1. Rynek wtórny: W Stanach Zjednoczonych jest duży rynek samochodów używanych, co powoduje większą dostępność używanych aut. Wiele z nich jest oferowanych po konkurencyjnych cenach, co może sprawiać wrażenie, że auta z USA są tańsze.
 2. Duża produkcja: Amerykańscy producenci samochodów, tak jak General Motors, Ford czy Chrysler, często produkują auta w dużych ilościach, co może obniżać koszty produkcji i wpływać na cenę samochodów.
 3. Szeroki rynek: Rynek aut amerykańskich jest szeroki, co oznacza większą konkurencję między dealerami i producentami. To czasem prowadzi do niższych cen, ponieważ firmy starają się przyciągnąć klientów oferując atrakcyjne ceny.
 4. Mniej kosztowne modele: Niektóre modele samochodów w USA mogą być tańsze ze względu na inne standardy produkcji, wyposażenie czy design, co wpływa na ich cenę.
 5. Handel zagraniczny: USA prowadzą handel z wieloma krajami, co może wpływać na różnice w cenach samochodów importowanych i eksportowanych. Czasem różnice te mogą sprawiać wrażenie, że auta z USA są tańsze lub droższe w innych krajach.

Sprowadzanie samochodów z USA – podatki auta, które trzeba opłacić

Różnice podatkowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami, takimi jak Polska, mogą znacznie wpływać na ostateczne ceny pojazdów. Wiele czynników może wpływać na różnice w podatkach:

 1. Podatek od wartości dodanej (VAT): W Polsce i wielu innych krajach Unii Europejskiej stosuje się podatek VAT, który może sięgać wysokich wartości (np. standardowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%, Niemczech 19%). Ten podatek jest często wliczany w cenę detaliczną pojazdów, co podnosi ich ostateczną cenę.
 2. Akcyza: Dodatkowe opłaty, takie jak akcyza na pojazdy silnikowe, również mogą znacząco zwiększać cenę samochodów, quadów czy motocykli w Polsce. Akcyza wynosi 3,1% dla pojemności do 2.0L i 18,6% dla pojemności powyżej 2.0L.
 3. Cło: Koszty związane z importem pojazdów z zagranicy, w tym opłaty celne mogą także podnieść ceny pojazdów w kraju. I Tak 10% cło zapłacimy za samochód osobowy, 6 % cło na motocykl, 0 % cło na pojazd zabytkowy z USA.

Warto tutaj dodać, że wiele amerykańskich stanów stosuje niższe stawki podatkowe lub w ogóle nie nakłada podatków na sektor samochodowy. W Polsce obowiązują podatki sięgające nawet 30-40%, co znacząco wpływa na finalną cenę pojazdów, a w szczególności samochodów.

Ta różnica w podatkach i opłatach w sektorze motoryzacyjnym jest jednym z kluczowych czynników, które sprawiają, że ceny pojazdów w Polsce są wyższe w porównaniu do wielu stanów w USA.

Pomimo faktu, że do ceny zakupu auta z USA należy doliczyć dodatkowe podatki i opłaty – to zakup samochodów z USA i tak okaże się tańszy i bardziej opłacalny niż w Polsce.

Kupuj auta z USA na dołkach kursu dolara do PLN

Atrakcyjne ceny samochodów z USA zależą także od kursu USD, ponieważ samochody sprowadzane z USA kupuje się w dolarze amerykańskim.

Opłaca się zatem uruchomić wykres USD/PLN w okresie długoterminowym i kupować samochody z USA, gdy mamy niski kurs dolara (kupowanie na dołkach cenowych). Dzięki temu za polską złotówkę kupimy więcej dolarów, które możemy wykorzystać na zakup samochodu z Ameryki.

Na dzień dzisiejszy 15 listopada 2023 za 1 dolara zapłacimy 4.04 PLN, gdzie w sierpniu tego roku 1 dolar wart był 5 PLN. Dzięki wyczekaniu odpowiedniego momentu na spadek kursu dolara mamy niższe ceny samochodów z USA nawet o 20-25%.

Wykres USD/PLN – 15.XI.2023

Wniosek: Teraz jest idealny czas na tańszy zakup samochodów z USA. Kupujmy dolary na dołkach kursu USD, czyli kiedy dolar jest tani w stosunku do złotego. Tańsze jest w tym momencie sprowadzanie aut z USA i niektóre rozliczenia importowe, gdzie transakcje są realizowane w dolarze amerykańskim.

Jakie auta z USA na handel i które są tanie?

Co jest pewne to fakt, że import używanych samochodów z USA jest tańszy niż sprowadzenie samochodu amerykańskiego prosto z salonu.

Oszczędności należy upatrywać w wysokości podatków o których wspomnieliśmy i tak:

 • Kupując 30-letnie auta klasyczne zapłacimy 7% VATu i 0% cło – dodatkowo z każdym rokiem może zwiększać się ich wartość.
 • Kupując elektryczny samochód z USA zapłacimy 0% cła.
 • Kupując pojazd o pojemności silnika do 2.0L zapłacimy akcyzę tylko 3.1%.
 • Kupując luksusowe auta z USA w stanie lekko uszkodzonym możemy uzyskać bardzo dużą przebitkę cenową.
 • Kupując auto uszkodzone z USA nadające się do naprawy poczynimy oszczędności finansowych sięgających 20-40%.

Jak bezpiecznie kupować i sprowadzić samochód zza oceanu?

Rynek motoryzacyjny w USA pozwala nam znaleźć unikalne modele z bogatym wyposażeniem, które są niedostępne na rynku europejskim. Samochody ze Stanów możemy kupować tanio i bezpiecznie. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności musimy znaleźć zaufane aukcje samochodowe na rynku amerykańskim. W kolejnym kroku należy skorzystać z usług firm sprowadzających auta z USA do Polski. Rzetelny importer pomoże w sprowadzeniu pojazdu pod dom bez bólu i stresu.

Bezpieczny zakup samochodu zacznijmy od aukcji

Aukcje samochodowe z baz IAAI, Copart to najlepszy wybór, gdzie możemy licytować i kupić auto ze zweryfikowaną i prawdziwą historią pojazdu.

Portal https://bid.cars/pl/ łączy aukcje IAAI i Copart w jednym miejscu umożliwiając transparentne licytowanie i bezpieczny zakup samochodów z USA. Portal BidCars umożliwia sprawdzenie historii pojazdu z USA.

Przykładowe aukcje samochodowe – fot. Bid.Cars

Przy każdej aukcji, niezależnie od tego czy przeglądasz samochody luksusowe z USA, klasyki, muscle cars, pick-upy czy inne pojazdy -> dostępny jest kalkulator, gdzie możemy poznać przybliżone koszty importu samochodów z USA.

Sprowadź tanio samochód z rzetelnym importerem

Po wygranej aukcji firma BidCars realizuje proces sprowadzania auta z USA pod dom, zatem nie musisz się martwić o wszelkie formalności, transport i związane z tym procedury.

Warto sprowadzać samochody z USA z wykorzystaniem dobrego pośrednika. Solidna firma sprowadzająca auta ze Stanów pomoże obniżyć całkowity koszt sprowadzenia samochodu z USA (obniży ceny importu), dzięki sieci kontaktów wypracowanych na przestrzeni lat.

Podsumowanie

Warto sprowadzać pojazdy z USA, ponieważ mogą być o wiele tańsze niż w polskim komisie. Podatki oraz kurs dolara amerykańskiego może realnie wpływać na ceny samochodów w USA, jak i w Polsce. Gdy kupimy dolara w lokalnym dołku cenowym możemy liczyć na tańsze auta nawet o 20-25%. Wystarczy obserwować wykres USD/PLN i kupować, kiedy dolar jest tani w stosunku do złotego. Dzięki tej prostej wskazówce mamy niższe ceny aut w USA i tańsze koszty sprowadzenia pojazdów.

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*