PoradyWarsztat i eksploatacja

Co może świadczyć o awarii łożyska?

Co może świadczyć o awarii łożyska?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas jazdy samochodem słyszysz, że Twoje opony huczą lub szumią? Może to oznaczać awarię łożyska. Dowiedz się, jak ją samodzielnie rozpoznać oraz jakie kroki podjąć, aby ją naprawić.

Łożysko to nic innego jak element, którego głównym zadaniem jest podtrzymywanie części łożyskowanej w kole w taki sposób, aby umożliwić jego swobodny ruch obrotowy. Ponadto neutralizuje ono także niekorzystne opory toczenia pojazdu. Jak jednak rozpoznać, że łożysko w Twoim samochodzie wymaga wymiany lub uległo awarii? 

Objawy uszkodzonego łożyska

Objawy wskazujące na uszkodzenie łożyska mogą być różne. Warto jednak nauczyć się je rozpoznawać, aby zapobiec sytuacji, w której awaria całkowicie unieruchomi Twój samochód. 

Pierwsze objawy uszkodzonego łożyska koła to przede wszystkim hałas dobiegający od strony koła i głośna praca. Jeśli więc podczas jazdy słyszysz nietypowe stukanie, huczenie lub szum, to warto rozważyć kontrolę u mechanika. Wszelkie wibracje na kierownicy również mogą być objawem uszkodzonego łożyska. Pamiętaj, że łożysko może pracować bardzo głośno również w momencie, w którym jest zbytnio przeciążone lub zostało źle zamontowane.

Przyczyny awarii łożyska

A jakie są przyczyny pojawienia się awarii łożyska? Jedną z nich może być źle ustawiona geometria kół. Na zużycie łożyska może wpływać również awaria innych podzespołów. Pamiętaj też, że sama eksploatacja pojazdu również może wpłynąć na kondycję łożyska w Twoim samochodzie – dlatego tak ważne jest, aby wymieniać łożysko co 150 do 200 tysięcy kilometrów w przypadku oryginalnych części lub co 50 tysięcy kilometrów w przypadku tańszych zamienników. Do innych przyczyn awarii zaliczana jest także korozja oraz zbyt wysoka temperatura łożyska.

Należy pamiętać, że łożysko może ulec awarii również przez błędy popełnione przez kierowcę. Uszkodzenie tego elementu może być spowodowane między innymi uderzeniem w krawężnik, “sportowy styl jazdy” miejskim autem o małej pojemności, a także wszelkiego rodzaju kolizje i stłuczki.

Jak naprawić uszkodzone łożysko?

W przypadku uszkodzenia łożyska warto wybrać się do sprawdzonego mechanika. Co prawda samodzielny montaż nie jest trudny, jednak prawidłowe zamontowanie łożyska ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Jeśli łożysko w Twoim samochodzie uległo awarii i szukasz części zamiennej, to koniecznie sprawdź stronę https://b2b.rombor.com.pl/

Fot.: Cottonbro studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*