Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sprzedaż samochodu, który służy nam od wielu lat, przejechał wiele kilometrów, uległ korozji, przeszedł poważne awarie czy brał udział w kolizji, może być kłopotliwa i zająć sporo uwagi i czasu. A co jeśli auto nie jest sprawne do dalszej jazdy ze względu na stan techniczny i może zagrażać innym użytkownikom? W takich sytuacjach najlepiej skorzystać ze skupu aut lub ze złomowania samochodu. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie spieniężenie pojazdu, szczególnie że skupy aut przyjmują samochody uszkodzone oraz stare, a gotówkę do ręki można otrzymać nawet w przeciągu paru dni.
Skup aut jest znakomitym miejscem, gdy chcemy szybko i sprawnie sprzedać swój samochód. W skupie możemy sprzedać zarówno auto uszkodzone, mechanicznie czy wizualnie, powypadkowe, jak i też w pełni sprawne i zadbane. Rocznik samochodu ma jedynie wpływ na cenę, gdyż skupy aut interesują się również starymi samochodami, nawet jeśli te są mocno wyeksploatowane. W skupie aut mogą nawet zaoferować, że sami odbiorą samochód z miejsca, w którym się znajduje, co jest szczególnie ważną informacją w przypadku niesprawnego pojazdu.
Skup samochodów to dość nowy sposób sprzedaży samochodu, lecz ich popularność z roku na roku wzrasta. Przyczyniają się do tego niewątpliwe zalety tej metody, wśród których trzeba wymienić łatwość i szybkość sprzedaży oraz wygoda, gdyż sprzedający zazwyczaj otrzymuje gotówkę do ręki, a większością formalności zajmuje się skup aut.
W przypadku sprzedaży samochodu za pośrednictwem komisu samochodowego musimy liczyć się z czasem, jaki jest potrzebny na znalezienie kupca oraz opłatami dla komisu za stanie auta w komisie lub prowizję ze sprzedaży. Własnoręczne znalezienie kupca jest rozwiązaniem, gdzie możemy uzyskać najwyższą cenę za samochód, jednak czas potrzebny na znalezienie kupca, szczególnie w przypadku pojazdu, który nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania swoim stanem, może być mocno wydłużony i wymagać większego zaangażowania.
Firmy zajmujące się skupem aut często są w stanie odkupić samochód od klienta prawie od ręki, szczególnie w przypadku dobrego stanu technicznego auta, płacąc gotówką. Trzeba jednak pamiętać, że stawka skupu będzie niższa niż cena rynkowa pojazdu, ponieważ sam skup następnie odsprzedaje samochód dalej po wyższej cenie.
Jak wygląda cennik skupu? Czasem skup samochodów ma podane orientacyjne kwoty za różne modele i roczniki, jednakże również w takiej sytuacji dokładną kwotę możemy poznać dopiero po dokonaniu oględzin auta w skupie aut. Na cenę wpływ ma rocznik samochodu, przebieg i stopień ogólnej eksploatacji pojazdu, rodzaj silnika, popularność modelu pojazdu czy jego wyposażenie. W skupie warto mieć ze sobą również udokumentowaną historię serwisowania samochodu. Istotna jest też historia pojazdu. W przypadku bezwypadkowego auta, które miało jednego właściciela cena będzie znacznie atrakcyjniejsza, niż w przypadku pojazdu używanego do nauki jazdy czy jako taksówka.
Każde auto wyceniane jest indywidualnie i faktyczna cena, jaką może zaproponować skup, zależy od faktycznego stanu technicznego pojazdu oraz stanu karoserii. W przypadku nowszych samochodów, nawet jeśli będą one niesprawne, wciąż możemy otrzymać za nie dobrą cenę ze względu na części, które mogą być dalej wykorzystane. Natomiast w przypadku auta starego i mocno zużytego pod uwagę bierze się wagę samochodu. Cena, jaką można otrzymać za samochód w skupie, wynosi zazwyczaj około 70-80% jego wartości rynkowej. Będzie to jednak satysfakcjonujące rozwiązanie dla wielu osób, które będą cenili sobie oszczędność czasu i niekłopotliwą sprzedaż auta.
A co jeśli zostaliśmy ze starym samochodem, którego stan techniczny uniemożliwia bezpieczną jazdę, koszt ubezpieczenia OC za pojazd jest bardzo wysoki ze względu na rocznik lub samochód jest po wypadku, a jego naprawa nie jest możliwa lub przekracza wartość pojazdu? Wówczas opłacalne może okazać się złomowanie auta. Skupy aut potrafią funkcjonować również jako auto złom, więc są w stanie podać kwotę za pojazdy w każdym stanie. Złomowanie aut, podobnie jak w przypadku skupu aut, jest szybką i sprawną metodą pozbycia się nieużywanego, czy starego samochodu, która jednocześnie odciąża klienta z większości formalności, którymi zajmuje się auto złom lub skup.
Złomowanie pojazdów należy przeprowadzić w Stacji Demontażu Pojazdów. Należy pamiętać, że taka stacja musi posiadać odpowiedni dokument wydawany przez marszałka województwa. Po zlokalizowaniu odpowiedniej placówki pozostaje nam skontaktowanie się i ustalenie szczegółów. Stacja Demontażu Pojazdów może zaoferować przyjazd i odbiór samochodu, co jest bardzo wygodną opcją w przypadku samochodów niesprawnych, jednak cena złomowania może być wówczas niższa. Cena za pojazd zależy od wagi wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. W 2023 roku za samochód osobowy średnia stawka wynosi około 40 groszy za kg, natomiast za większe pojazdy, takie jak autokary czy samochody dostawcze stawki sięgają nawet 60-70 groszy za kg. W przypadku auta, które nie jest kompletne, skup może odliczyć od kilkudziesięciu groszy do złotówki za każdy kilogram brakującej wagi, więc może się okazać, że osobna sprzedaż części pojazdu zakończy się dopłaceniem za złomowanie samochodu.
Gdy już zdecydujemy się na złomowanie auta, wówczas przyda nam się kilka dokumentów. Przede wszystkim niezbędny będzie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, jak i oczywiście dowód rejestracyjny samochodu i karta pojazdu, jeśli została ona wydana. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży otrzymamy zaświadczenie o zezłomowaniu auta i oświadczenie o unieważnieniu dokumentów. W ciągu 30 dni te dokumenty należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji wraz z wnioskiem, żeby samochód wyrejestrować. Unieważnieniem tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego zajmie się Stacja Demontażu Pojazdów. Warto również zgłosić złomowanie pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie mamy wykupione OC. Pozwoli to nie tylko na odzyskanie części składki za niewykorzystany czas ochrony, lecz również zagwarantuje brak kary, którą może narzucić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po terminie płatności za ubezpieczenie.
Zdecydowanie się na sprzedaż starego samochodu w skupie aut z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Samodzielna sprzedaż samochodu wymaga dużego zaangażowania i może zająć sporo czasu i kłopotu. Problemem może być nie tylko kwestia wyróżnienia oferty na tle dużej ilości innych ofert, lecz również kwestia związana z umówieniem się z potencjalnym nabywcą, zaprezentowaniem samochodu, jazdą testową, gdzie nie ma gwarancji, że potencjalny kupiec zdecyduje się na sfinalizowanie transakcji. Podobnie sprawa ma się z samochodem pozostawionym w komisie, gdzie każdy dzień stania samochodu na placu, może wiązać się z kosztami. Jeśli więc zależy nam na czasie, szybkim rozwiązaniu sprawy bez kłopotliwych formalności, wówczas najlepiej zdecydować się na sprzedaż w skupie aut.
A co w przypadku samochodu, który nie nadaje się już do dalszego użytkowania ze względu na stan techniczny lub wyeksploatowanie? Wówczas z pomocą przychodzi skup samochodów, który jednocześnie prowadzi złomowanie aut lub auto złom, gdzie sprawę rozwiążemy równie sprawnie i bez kłopotliwych formalności.
Zdjęcia: materiał Klienta.