Automobilkluby

Jak i po co zapisać się do PZM?

Jak i po co zapisać się do PZM?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polski Związek Motorowy od lat cieszy się nieustającą sławą i przyciąga rzeszę polskich fanów motoryzacji. Co trzeba zrobić, aby dołączyć do PZM? Co nam daje członkostwo w danym związku?

Czym jest PZM? Najważniejsze informacje

PZM to nic innego jak Polski Związek Motorowy, czyli stowarzyszenie zrzeszające największych miłośników motoryzacji w Polsce. Początki jego działalności miały miejsce już w 1950 roku, gdy powstał w wyniku połączenia dwóch starszych klubów – Polskiego Klubu Motocyklowego (założonego w 1924 roku) oraz Automobilklubu Polskiego (istniejącego od 1920 roku). Polski Związek Motorowy posiada zatem niezwykle bogatą tradycję. Obecnie zrzesza fanów motoryzacji w ponad 300 automobilklubach, klubach motocyklowych oraz turystycznych, a sam jest członkiem kilku międzynarodowych federacji oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

W jaki sposób można dołączyć do Polskiego Związku Motorowego?

Członkiem Polskiego Związku Motorowego może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i stowarzyszenie lub organizacja. Sama procedura zapisu jest bardzo prosta, jednak należy uzbroić się w cierpliwość i przejść wszystkie niezbędne etapy. Każda osoba pragnąca wstąpić w szeregi PZM może to zrobić za pośrednictwem automobilklubu lub klubu motorowego, które należą już do związku. Ich lista jest naprawdę spora, dzięki czemu każdy zainteresowany członkostwem z pewnością znajdzie odpowiadającą mu opcję. Zasady przyjmowania nowych członków kluby ustalają indywidualnie. Gdy do Polskiego Związku Motorowego chce przyłączyć się stowarzyszenie bądź organizacja, wymagane jest dostarczenie do biura Zarządu Okręgowego PZM poniższego zestawu dokumentów:

  1. Pismo informujące o zamiarze wstąpienia w poczet członków rzeczywistych PZM.
  2. Statut zatwierdzony przez sąd właściwy adresowi siedziby organizacji.
  3. Wyciąg z sądu potwierdzający rejestrację.
  4. Uchwała Walnego Zebrania lub Zarządu deklarująca chęć przystąpienia do PZM.
  5. Wpis do KRS – Krajowego Rejestru Sądowego.
  6. NIP.
  7. REGON.
  8. Deklaracja członka rzeczywistego PZM.
  9. Ankieta – dane informacyjne o klubie.

Po złożeniu stosownych dokumentów, wraz z obowiązkową deklaracją, osoba fizyczna, stowarzyszenie lub organizacja, czekają na decyzję Zarządu Okręgowego PZM, który sprawdza dostarczone informacje. Po przeprowadzeniu pozytywnej weryfikacji oraz udzieleniu odpowiedzi potwierdzającej przyjęcie nowi członkowie Polskiego Związku Motorowego zobowiązani są do płacenia corocznych składek.

Jakie korzyści wynikają z przystąpienia do Polskiego Związku Motorowego?

Niektórym może wydawać się, że przynależność do Polskiego Związku Motorowego to wyłącznie coroczne opłacanie obowiązkowych składek. Jednak sprawa wygląda całkowicie inaczej. Fanom motoryzacji zrzeszonym w związku przysługują przywileje związane z posiadaniem Karty PZM. Pierwszym znaczącym udogodnieniem jest możliwość korzystania z pakietu PZM Assistance, zwiększającego bezpieczeństwo członków Związku w kraju oraz za granicą. Oferta pozwala na wybór spośród sześciu wariantów pakietu:

  1. Podstawowy krajowy, zapewniający pomoc na drogach w Polsce, gwarantuje między innymi: naprawę samochodu przy drodze, dowóz paliwa (w sytuacji, gdy nieoczekiwanie go zabraknie), holowanie do 20 kilometrów, transport osób, transport przyczepy i pomoc prawną.
  2. Podstawowy zagraniczny, który działa przez trzydzieści dni od wskazanej daty, zawiera: pomoc w Europie, pomoc w razie wypadku, naprawę auta przy drodze, holowanie do 75 kilometrów, transport osób, transport przyczepy, parking strzeżony, nocleg w hotelu przez maksymalnie trzy dni, samochód zastępczy na dwa dni, podróż do domu, odbiór po naprawie, informację prawną.
  3. Standardowy, oferujący pomoc zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach europejskich. Pakiet działa przez cały rok, jednak nie obejmuje pomocy w momencie wypadku.
  4. Luksusowy, działający przez cały rok, zawiera ofertę przedstawioną w poprzednich pakietach. Ponadto wydłuża czas pokrycia środków finansowych na nocleg w hotelu do pięciu dni, a także pozwala na wypożyczenie samochodu zastępczego na ten sam okres.
  5. VIP, który obejmuje ofertę pakietu luksusowego, jednak dodatkowo możemy liczyć na pomoc w momencie wypadku oraz nieograniczone dystansem 75 kilometrów holowanie na terenie całej Polski.
  6. Zagranica, czyli dodatek do innych pakietów. Obowiązuje do dziesięciu dni i zazwyczaj przydaje się w połączeniu z ofertami, które nie działają za granicą. 

Z czego jeszcze mogą korzystać członkowie PZM?

Oprócz szerokiej oferty pakietów PZM Assistance członkowie związku mogą korzystać z Bon Voyage. Jest to ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące między innymi pomoc w podróży, pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa oraz poszukiwania, OC i ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. 

(fot. oficjalne logo PZM)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*