PoradyWarsztat i eksploatacja

Jak przechowywać narzędzia w warsztacie?

Jak przechowywać narzędzia w warsztacie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Majsterkowanie to hobby wielu osób. Nieodzownym elementem zajęcia są liczne narzędzia. Ich uporządkowanie wpłynie pozytywnie na efektywność pracy, porządek, ale także i bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko osób postronnych, ale także profesjonalistów, zajmujących się serwisem, konstrukcją, czy budową. W takim razie, jak przechowywać narzędzia w warsztacie?

Co można robić w warsztacie?

Warsztat to miejsce, w którym można wykonywać różne prace, w zależności od wyposażenia, narzędzi i specjalizacji właściciela. Najczęściej wykonuje się naprawy samochodowe, prace stolarskie, metalowe, czy serwis elektroniki lub proste prace konserwacyjne. Oczywiście wszystko zależy od preferencji osoby użytkującej warsztat. Chcąc zadbać o porządek w miejscu pracy, warto skorzystać z atrakcyjnej oferty tactix.pl

Które narzędzia są najczęściej używane w warsztacie?

Zacznijmy od tego, z których narzędzi korzysta się najczęściej w trakcie pracy. Do podstawowych z pewnością można zaliczyć młotek, śrubokręt i rozmaite klucze. Pierwsze służy do uderzania, przybijania, wbijania gwoździ, czy niewymagającego formowania metalu. 

Drugie używa się do dokręcania lub odkręcania śrub, złącz i innych elementów. Natomiast klucze nadają się również do dokręcania, ale także i odkręcania nakrętek, śrub, złącz i innych elementów. W zależności od potrzeb mogą to być klucze płaskie, nasadowe, oczkowe, imbusowe, torx itp.

Oczywiście to tylko przykłady. Narzędzi warsztatowych może być znacznie więcej. Warto tutaj wymienić, chociażby:

  • piłę,
  • wiertarkę,
  • szlifierkę kątową,
  • skrobak,
  • narzędzia pneumatyczne i pomiarowe.

To wciąż tylko przykłady. Dla każdego rodzaju pracy stosuje się różne narzędzia. Dlatego w niektórych warsztatach ilość wyposażenia jest po prostu ogromna. I właśnie wtedy warto wiedzieć, jak uporządkować narzędzia i zachować porządek w miejscu pracy.

Przechowywanie narzędzi w warsztacie. Zastosuj się do tych zasad

Jak już wspomnieliśmy, przechowywanie narzędzi w warsztacie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać porządek, zapobiegać uszkodzeniom oraz ułatwiać pracę. Na początku zorganizuj przestrzeń w warsztacie: Upewnij się, że wszędzie jest odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie ekwipunku. Oczyść przestrzeń i stwórz w niej strefy pod względem poszczególnych kategorii, na przykład śrub, pił, młotków, czy kluczy. Przydadzą się do tego, na przykład szafki narzędziowe.

Przechowuj też narzędzia w oryginalnych opakowaniach. Jeśli były one sprzedawane w firmowym opakowaniu, to zachowaj je i przechowuj w nim narzędzia. Dzięki temu zawsze będziesz miał dostęp do informacji o narzędziu. Szybko dowiesz się, jaka jest nazwa produktu, producenta i numeru katalogowego. Na końcu zachowaj porządek. Posegreguj artykuły w sposób logiczny i pamiętaj o tym, aby po pracy odłożyć wszystko na wcześniej ustalone miejsce. Przydatne akcesoria znajdziesz też na https://tactix.pl/kategoria-produktu/przechowywanie/szafki-narzedziowe/

Dużą pomocą w kontekście porządkowania narzędzi, jest stosowanie oznaczeń i opisów poszczególnych elementów wyposażenia. Nieskomplikowane znaczki, etykiety lub opisy pomogą Ci łatwiej odnaleźć potrzebne narzędzie. Możesz też zrobić zdjęcie każdego narzędzia i umieścić je na pudełku czy szufladzie. Te proste sposoby znacznie usprawnią Twoją pracę.

Fot.: Energepic/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*