Opłaty i rejestracjaPorady

Ubezpieczenie OC nie takie oczywiste, jak się wydaje – poznaj 5 faktów, o których możesz nie wiedzieć

Ubezpieczenie OC nie takie oczywiste, jak się wydaje – poznaj 5 faktów, o których możesz nie wiedzieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie OC jest najczęściej wybieraną przez kierowców polisą komunikacyjną. Czy jednak znasz najważniejsze fakty o tym produkcie? W poniższym tekście przedstawimy Ci najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o OC.

1.      OC nie musi trwać 12 miesięcy

Przyjęło się, że umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na okres 12 miesięcy, ale warto wiedzieć, że to wcale nie musi być reguła. Dopuszczalne są bowiem sytuacje, gdy kierowca może wykupić polisę krótkoterminową, która trwa tylko 3 miesiące. Żeby jednak to było możliwe, konieczne jest spełnienie kilku ważnych wymagań. Zazwyczaj z OC krótkoterminowego korzystają właściciele pojazdów z zagranicy, przedsiębiorcy prowadzący komisy lub posiadacze pojazdów zabytkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-3-miesiace/.

2.      Każde OC jest takie samo

W związku z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC, każda polisa jest taka sama. Jest to spowodowane tym, że ustawa ściśle reguluje, jaki zakres ochrony ma oferować tego typu produkt. Nie ma więc możliwości, by dane towarzystwo rozszerzyło funkcjonalność OC zgodnie ze swoim życzeniem. Jest za to możliwość, by firmy tworzyły specjalne pakiety produktowe i łączyły ze sobą różne rozwiązania w korzystnej cenie. Jeśli więc szukasz dobrej polisy, skup się nie na cenie, ale szczegółowej zawartości oferty oraz renomie konkretnego ubezpieczyciela.

3.      Nie masz OC? Zapłacisz karę

W sytuacji, gdy podczas kontroli drogowej okaże się, że nie masz wykupionej polisy OC, musisz liczyć się z nałożeniem na Ciebie grzywny. Wysokość kary jest ściśle uzależniona od poziomu minimalnej płacy oraz okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki grzywny dla samochodów osobowych kształtują się w następujący sposób:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

4.      Nie ukryjesz braku OC

Ten punkt wiąże się niejako z poprzednim. Jeśli nie masz OC i wydaje Ci się, że możesz ukryć ten fakt przed funkcjonariuszem policji, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Urzędnicy i policjanci mają bowiem dostęp do bazy danych, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczącej Twojej sytuacji ubezpieczeniowej. Wystarczy zaledwie chwila, by sprawdzić, czy masz ważną polisę, czy też nie.

5.      W Internecie taniej

Najtańsze polisy pochodzące od znanych i cenionych ubezpieczycieli znajdziesz w Internecie. Wiele firm oferuje swoim „cyfrowym klientom” atrakcyjne rabaty oraz pakiety, które mają zachęcić do zakupów w sieci. Zawsze możesz też skorzystać ze specjalnych kalkulatorów ubezpieczeniowych. Dzięki tym narzędziom w ciągu chwili uzyskasz dostęp do listy najatrakcyjniejszych ofert.

Ubezpieczenie OC nie jest tak oczywiste, jak mogło Ci się wydawać. Mamy nadzieje, że te kilka faktów, które przedstawiliśmy,_ pomogą Ci lepiej zrozumieć istotę działania polisy oraz zasady, jakie obowiązują posiadacza OC. W tym miejscu przeczytasz więcej: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/page/2/.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*