Artykuł sponsorowany
Zakup klasyka za granicą wiąże się z szeregiem czynności, które musi wykonać każdy nowy właściciel pojazdu. O co należy zadbać podczas transportu auta?
Posiadanie klasyka dla wielu miłośników motoryzacji jest spełnieniem marzeń. Zabytkowe pojazdy są coraz chętniej sprowadzane są z Europy i Stanów Zjednoczonych. Dla wielu osób to dość stresujące przedsięwzięcie, ale pamiętając o kilku możliwość, cały proces można przejść niemal bezstresowo.
Jeżeli masz wybrany konkretny model samochodu, sprawdź ogłoszenia na zagranicznych portalach. Możesz w ten sposób zapoznać się z dokładną specyfikacją pojazdu oraz porównać ceny i tym samym obliczyć koszt i czas transportu pojazdu do Polski. W razie wątpliwości czy też dodatkowych pytań dotyczących stanu technicznego auta, skontaktuj się z jego obecnym właścicielem. Pozwoli Ci to lepiej ocenić opłacalność transakcji.
Nie opieraj się wyłącznie na opisie zawartym w ogłoszeniu. Poproś o przedstawienie historii pojazdu. Unikniesz w ten sposób przykrych i kosztownych niespodzianek w postaci usterek, które nie zostały ujęte w ofercie.
Formalności związane z transportem oraz opłatami na granicy mogą być przytłaczające. Gdy nie masz pewności, że uda Ci się sprawnie sprowadzić auto do Polski, zastanów się, czy nie lepiej byłoby skorzystać z usług firm, które oferują tego rodzaju usługi.
Zaletą skorzystania z przewiezienia auta do naszego kraju przez specjalistyczną firmę jest to, że masz pewność, iż pojazd zostanie bezpiecznie przetransportowany na miejsce docelowe. Przedsiębiorstwa często oferuje przygotowanie i dostarczenie wszelkich dokumentów potrzebnych przy sprowadzeniu zagranicznego auta. Dysponują również odpowiednimi autami przewozowymi lub też współpracują z firmami transportowymi, w których spedytor ustala szczegóły przewozu.
Pamiętaj, że korzystając z usług takiej firmy, ponosisz dodatkowe koszta w postaci prowizji, która przeważnie liczona jest na podstawie kosztu zakupu auta. Jeżeli chcesz sprowadzić auto z USA czy Azji, lepiej zlecić to odpowiednim przedsiębiorstwom.
W przypadku zakupu auta w Europie, np. w Niemczech czy innym kraju położonym blisko Polski, przewiezieniem samochodu możesz zająć się samodzielnie.
Jeżeli zakupiłeś klasyk w Unii i planujesz osobiście odebrać go od właściciela, odpowiednio wcześniej musisz przygotować umowę kupna-sprzedaży w języku zrozumiałam dla sprzedającego.
Po sprowadzeniu auta do Polski musisz mieć oddać do tłumaczenia przysięgłego wszystkie dokumenty pojazdu, co będzie potrzebne podczas rejestracji samochodu.
Podobnie jak w rejestracji pojazdu zakupionego w Polsce, tak i za ten nabyty za granicą musisz ponieść koszty związane z jego rejestracją. Dodatkowymi opłatami jest cło oraz VAT. Jeżeli sam zajmujesz się sprowadzeniem auta, dolicz do tego koszt transportu, ewentualne noclegi, cenę za paliwo i przejazd autostradami.
Upewnij się też, że otrzymałeś od sprzedającego potrzebne dokumenty np. potwierdzenie wyrejestrowanie samochodu, kartę pojazdu oraz zaświadczenie o aktualnych badaniach technicznych auta.
Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wymaga dokładnego przygotowania zarówno przed zakupem, jak i po przywiezieniu klasyka do Polski. Jeżeli nie chcesz martwić się, czy o wszystkim na pewno pamiętałeś, zleć ten proces specjalistycznej firmie. Dzięki temu będziesz spokojniejszy i zyskasz pewność, że wszelkie formalności zostały prawidłowo wykonane.