Jaki pojazd można nazwać klasycznym? Przede wszystkim musi mieć ponad 25 lat. Ponadto produkcja takiego auta powinna zakończyć się minimum 15 lat temu. Jak założyć do niego żółte tablice?
Samochody, których produkcja ustała minimum 15 lat temu, a które mają ponad 25 lat, można uznać za auta klasyczne. Jakie korzyści z tego płyną? Jest ich kilka, ale o tym za moment. Tablice rejestracyjne, na jakich pojazd będzie dalej eksploatowany, mogą zostać zmienione na żółte. Jak jednak tego dokonać? Ile czasu trwa rejestracja i po jakim czasie można odebrać kolorowe blachy? Wyjaśnimy wszystko krok po kroku.
Twoje auto ma ponad 25 lat, a jego produkcja ustała więcej niż 15 lat temu? To jeszcze nie oznacza, że może zostać uznany, jako auto klasyczne. Dlaczego? Ponieważ wszystko pozostaje w rękach wojewódzkiego konserwatora zabytków. To on stwierdzi czy jest możliwość zarejestrowania samochodu na żółtych tablicach. Wydać takiej decyzji nie może, kiedy uzna, że auto jest zbyt pospolite.
W ostatnim czasie mocno zaostrzono przepisy dotyczące wydawania żółtych tablic. Wiązało się to z rosnącą popularnością przerejestrowywania samochodów, których na ulicach jest jeszcze sporo, jak Audi 100 czy Mercedes W124. Nowe regulacje to także odpowiedź na kryteria UE. W naszym kraju wygląda to podobnie jak w Niemczech.
Prawo działa jednak w drugą stronę, kiedy pojazd ma mniej niż 25 lat również może zostać uznany za klasyczny. Wszystko zależy od unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych, na jakie zdecydowano się w danym modelu. Auto może być zarejestrowane, jako zabytek nieco wcześniej, jeśli jego produkcja była na przykład limitowana.
Jak zarejestrować samochód na żółtych tablicach?
W pierwszej kolejności należy wypełnić kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki. Pomoże w tym rzeczoznawca – koszt takiej usługi to jednak wydatek rzędu 400-800 złotych. Jego pomoc będzie niezbędna do wypełnienia tak zwanej białej karty w dalszym procesie. Następnym krokiem jest złożenie wypełnionego wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków lub kierownika delegatury. Pamiętaj, że do WKZ potrzebujesz kilku egzemplarzy białej karty. Jedna z nich trafi do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Tam zapadnie decyzja czy pozytywnie zweryfikować wniosek. Jeśli tak się stanie, później wszystko pójdzie jak po maśle.
Kolejnym etapem jest wizyta w stacji kontroli pojazdów, gdzie zabytek przejdzie badanie techniczne. Jeżeli będzie ono pomyślne, diagnosta wyda kartę dopuszczającą auto do ruchu. Od tej chwili coroczne badania techniczne nie będą już konieczne.
Dopiero po tych kilku czynnościach rozpoczyna się właściwa rejestracja pojazdu. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji w Twoim mieście. Pamiętaj, o zabraniu ze sobą następujących dokumentów:
Na tym etapie kończy się rejestracja auta klasycznego. Koszty całego przedsięwzięcia to około 700-1100 złotych. Trzeba się liczyć ze wspomnianym wydatkiem 400-800 dla rzeczoznawcy. Do tego dochodzi przegląd techniczny (~100 złotych) oraz opłaty w wydziale komunikacji, które powinny zamknąć się w kwocie 210/220 złotych. Proces nie jest bardzo kosztowny, wymaga jednak trochę więcej nakładu pieniędzy i oczywiście czasu w porównaniu do zwykłej rejestracji.
(fot. pixabay.com)