Lata 80

Mercedes 560 SEC – legendarny pojazd dla wymagających

Mercedes 560 SEC – legendarny pojazd dla wymagających
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mercedes 560 SEC w oryginalnej wersji jest niezwykle rzadką maszyną, szczególnie jeśli mowa o pojeździe z oznaczeniem AMG. Co ciekawe, auto może szokować swoją ceną, bo za dobrze zachowany model trzeba zapłacić krocie! 

Warto także zaznaczyć, że wiele z produkcji jest nieco stuningowanych, co jednak nie powinno przeszkadzać fanom tego samochodu.

Poznaj historię Mercedesa 560 SEC

Tradycyjny Mercedes 560 SEC powstał na początku lat 80. ubiegłego wieku. Jednak największą furorę bez dwóch zdań zrobiła wersja AMG. Co ciekawe, powstała kilka lat później, a wtedy AMG było jeszcze niezależną firmą. Tego typu samochodami miały wozić się przede wszystkim osoby zamożne, szukające głównie luksusu, ale jednocześnie dynamiki. Nie można bowiem zapomnieć, że opisywany Mercedes był niezwykle mocny i szybki, no i oczywiście także dużo palił, co jednak nie zawsze miało znaczenie dla osób bogatych.

Osoby urodzone w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku z pewnością miały nad swoimi łóżkami plakaty z tego typu maszyną. Co ciekawe, wyprzedzała ona swoją konstrukcją czasy i to o dobrych kilka lat.

Co znajdziesz pod maską modelu W126?

Pod maską modelu W126 znajdziesz różne wersje silników. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jaki postawisz. W przypadku AMG czeka na Ciebie składany ręcznie silnik M117/9 o pojemności 6 litrów. Jest to jednostka ośmiocylindrowa o mocy 400 koni mechanicznych. Warto także dodać, że znajdziesz tutaj automatyczną skrzynię biegów z czterema przełożeniami. Podstawowa, jeśli można tak powiedzieć, wersja ma pojemność 5,6 litra i również osiem cylindrów.

Moc jest jednak mniejsza, bo wynosi dokładnie 300 koni mechanicznych. Należy tutaj zaznaczyć, że najmniejszy silnik miał pojemność 4,2 litra. Skrzynia biegów automatyczna oraz napęd na koła tylne dają przede wszystkim wyjątkową frajdę z jazdy. Nie musisz skupiać się na zmianie biegów, a i tak możesz poczuć się jak w sportowym samochodzie. 

Legendarny Mercedes-Benz 560 SEC i jego cena

Oczywiście Mercedes 560 SEC nie jest już produkowany, a więc kupić go możesz jedynie na aukcjach kolekcjonerskich. Warto jednak zwrócić uwagę, że niezwykle ciężko jest znaleźć dobrze zachowany egzemplarz. Gdy taki się trafi, najczęściej jest po prostu bardzo drogi. W ostatnim czasie byliśmy świadkami aukcji, gdzie cena wywoławcza za model SEC z silnikiem 5,6 litra o mocy 300 koni mechanicznych wyniosła całe 90 tysięcy złotych. Estymacja w tym czasie wahała się od 110 do 160 tysięcy złotych. Cena końcowa? Niestety dla nabywcy była wyższa, co z pewnością spodobało się sprzedawcy.

Budowa wyprzedzająca czasy – jak prezentuje się model W126?

Masywnie poszerzone błotniki oraz progi, znaczna liczba chromowanych elementów oraz piękny kolor czarny to coś, na co w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, gdy opisujemy model W126 560 SEC. Była to bez dwóch zdań konstrukcja wyprzedzająca swoje czasy o wiele lat, bardzo agresywna, jednocześnie gwarantująca możliwość swobodnego podróżowania również po mieście. We wnętrzu mogliśmy z kolei znaleźć wiele udogodnień, świetnie wpisujących się w luksusowy charakter tego modelu. 

Co myślisz o Mercedesie 560 SEC w podstawowej wersji lub tej stworzonej przez wtedy jeszcze osobną firmę AMG? Daj nam znać w komentarzach!

Zdj. główne: Victor Sutty/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*