Wiadomości

Muzeum Okręgowe w Suwałkach poszukuje zabytkowego samochodu do filmu o historii miasta

Muzeum Okręgowe w Suwałkach poszukuje zabytkowego samochodu do filmu o historii miasta
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pracowników muzeum z całą pewnością zadowoli udostępnienie na kilka dni Warszawę lub Syrenkę.

Poszukiwania

Jak przekazał Krzysztof Skłodowski, historyk i pracownik Muzeum Okręgowego – – realizujemy film i do epizodu dotyczącego czasów PRL potrzebne jest auto takich właśnie marek.

W tym roku Suwałki świętują 300-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji zaplanowano mnóstwo różnego rodzaju wydarzeń ale z uwagi na pandemię plany trzeba było mocno skorygować. Nie odbyły się m.in. koncerty czy zjazd suwalczan, ale nagrywany jest film.

– Pragniemy przypomnieć historię miasta od czasów Jaćwingów do
współczesnych – mówi Skłodowski. – Część przygotujemy na podstawie zachowanych zdjęć czy nagrań, ale nie wszystko jest dostępne. Musimy “dograć” kilka epizodów.

Jeden z nich będzie dotyczył czasów PRL i trudno to zrobić bez pierwszego samochodu produkowanego seryjnie w naszym kraju po II wojnie światowej czyli Warszawy. A, że ostatnie auto zjechało z taśmy produkcyjnej 47 lat temu i może być problem z wynajęciem pojazdu tej marki to pracownicy muzeum dopuszczają też inne rozwiązanie.

W epizodzie może być wykorzystana również młodsza wersja polskiego samochodu czyli Syrena, która z racji sporej awaryjności nosiła niechlubny przydomek królowej polskich poboczy. Marka ta była produkowana w kraju przez dziesięć lat dłużej niż Warszawa, bo do 1983 roku.

– Liczymy na to, że gdzieś jeszcze się zachowała, a jej właściciel zgodzi się na użyczenie pojazdu – podkreśla pracownik Muzeum.

Zachęcamy do kontaktu!

(By Marek Argent – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43738408)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*