Wydarzenia

Największe zloty klasyków na świecie! Tam powinieneś się wybrać

Największe zloty klasyków na świecie! Tam powinieneś się wybrać
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody zabytkowe mają ogromne grono fanów na całym świecie. Oto najciekawsze zloty, na których fani motoryzacji mogą zapoznać się z legendarnymi klasykami.

Fenomen zabytkowych samochodów

Wielu kierowców wręcz szaleje na punkcie zabytkowych samochodów. Niektórzy twierdzą, że działa tutaj mechanizm podobny jak w przypadku wina – im starszy pojazd, tym lepszy. Nabycie takiego klasyka jest jednak niebywale kosztownym przedsięwzięciem i niewiele osób stać na utrzymanie starszego auta w dobrym stanie. Możemy jednak skorzystać z licznych okazji, które umożliwią nam bliższe zapoznanie się z samochodami tego typu.

Na całym świecie organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych zrzeszających miłośników klasycznych pojazdów. Są to między innymi zloty, rajdy i prezentacje. Podczas takich eventów entuzjaści mają szansę na własne oczy zobaczyć ukochane maszyny, przyjrzeć się każdemu szczegółowi, a także dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy od ekspertów. Jeśli należysz do grupy miłośników starej motoryzacji, nie przegap zaprezentowanych wydarzeń! Z pewnością będzie to ekscytujące i niezapomniane przeżycie, które można z radością wspominać przez długi czas.

Mille Miglia – kiedyś wyścig, teraz spokojna parada

Mille Miglia, czyli „tysiąc mil”, to historyczny wyścig wytrzymałościowy, który niegdyś odbywał się na terenie północnych Włoch. Trasy przebiegały drogami publicznymi, które były na czas zawodów zamykane i specjalnie przygotowywane. Wyścig był organizowany w latach 1927–1957 i cieszył się ogromną popularnością na całym świecie.

Wśród kierowców, którzy najbardziej zapisali się w jego historii, był Clemente Biondetti, który uczestniczył także w pierwszych mistrzostwach Formuły 1. W przypadku F1 wystartował jednak zaledwie w jednym wyścigu – więcej sukcesów odniósł w MM, odnotowując najwyższą liczbę zwycięstw. To wyścig, który znacznie przyczynił się do wzrostu popularności takich marek jak Alfa Romeo i Ferrari, które święciły regularne triumfy w występach. U szczytu popularności Mille Miglia kierowcy mogli liczyć na widownię o liczebności nawet pięciu milionów.

Jak teraz wygląda Mille Miglia?

Dlaczego jednak zakończono organizację wyścigu? Przyczyną były dwa niefortunne wypadki, które zakończyły się śmiercią kierowców, nawigatorów oraz widzów. Obydwa z nich wydarzyły się w roku 1957. Przez następne kilka lat wyścig odbywał się pod zmienioną formą uwzględniającą ograniczenia prędkości – taki wariant nie był jednak zbyt interesujący dla widzów.

W 1977 roku postanowiono wznowić wyścigi pod nazwą „Mille Miglia Storica”, lecz zdecydowanie różniły się one od tych organizowanych przed 1957 rokiem. Bardziej przypominały one paradę zabytkowych samochodów sportowych na cześć wszystkich, którzy brali udział w oryginalnych edycjach Mille Miglia. Trasy przebiegają przez malownicze drogi Lombardii i Toskanii. Jest to jeden z największych eventów, na który powinien się wybrać każdy miłośnik klasyków.

Auto-Moto Classic

Salon Auto-Moto Classic znajdujący się w Strasburgu, na granicy Francji z Niemcami, organizuje coroczne wydarzenia dla fanów klasyków. To miejsce spotkań miłośników zarówno starszych samochodów, jak i motocykli. Całość trwa trzy dni, a w tym czasie goście mogą liczyć na niesamowite wrażenia. Podczas kolejnej edycji zaplanowanej na kwiecień 2021, obecnych będzie aż 150 wystawców, którzy zaprezentują swoje przepiękne pojazdy.

Strasburg to stolica tradycyjnego regionu, w którym motoryzacja od zawsze miała swoje wyjątkowe miejsce. W Alzacji swoją siedzibę ma między innymi Bugatti. Na targach będą obecni francuscy i międzynarodowi specjaliści z różnych branż, a także lokalne i krajowe kluby motorowe. Podczas wydarzeń organizowanych w Auto-Moto Classic będzie można obejrzeć przepiękne stare modele ekskluzywnych pojazdów, a także wziąć udział w różnego rodzaju pokazach i prezentacjach.

Kierunek Litwa, czyli zlot w Birżach

Birże to miasto znajdujące się na północy Litwy, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Łotwą. W 2018 roku odbywała się tutaj dziesiąta edycja zlotów organizowanych przez Klub Pojazdów Zabytkowych „Klasika”. Na miejscu można było obejrzeć ponad 120 magicznych pojazdów, z których każdy przyciągał wzrok i uwagę miłośników motoryzacji. Samochody przyjechały z Ukrainy, Białorusi, Estonii, Rosji, a także z Polski. Aż 20 egzemplarzy mogło pochwalić się mianem przedwojennych.

Tym, co najbardziej zachwyciło przyjezdnych, była przede wszystkim różnorodność marek i modeli. Każdy z zaprezentowanych pojazdów naprawdę się wyróżniał i prezentował swój własny, niepowtarzalny charakter. Pojawiły się zarówno wszystkim znane Wołgi, jak i wspaniałe amerykańskie krążowniki z lat 50. Zlot odbywa się co roku i stanowi największe tego typu wydarzenie na bałtyckim wybrzeżu.

London Classic Car Show

Olympia London, nazywana również Olympia Exhibition Centre, to miejsce pełniące funkcję centrum wystawienniczego, kulturalnego i konferencyjnego, ulokowane w dzielnicy Fulham. Odbywa się tutaj wiele ciekawych eventów – takich jak między innymi London Classic Car Show.

Classic Car Show to wydarzenie dedykowane kolekcjonerom, właścicielom oraz entuzjastom klasycznych samochodów. Każda z tych osób będzie mogła odkryć i poznać wyjątkową kolekcję klasyków na sprzedaż. Jest to międzynarodowy event, który przyciąga miłośników motoryzacji z całego świata. Na miejscu obecni są sprzedawcy, producenci, konserwatorzy oraz kluby samochodowe. Pojazdy są starannie wyselekcjonowane, a wśród nich można znaleźć niepowtarzalne modele. Prawdziwi fani starszej motoryzacji nie mogą przegapić tego wydarzenia! Nawet jeśli nie planujemy zakupu własnego samochodu zabytkowego, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i po prostu przyjrzeć się najpiękniejszym modelom z ostatnich dziesięcioleci. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*