FanklubyWiadomościWydarzenia

Gwiazdy ponownie zlecą do Grodu Kopernika

Gwiazdy ponownie zlecą do Grodu Kopernika
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ogólnopolskie Zloty Mercedes-Benz w Toruniu odbywały się corocznie w latach 2008-2017. W tamtym okresie były nie tylko największymi cyklicznymi spotkaniami fanów aut spod znaku trójramiennej gwiazdy w Polsce, ale w pierwszej połowie poprzedniej dekady należały nawet do największych na świecie. Rekordowy pod kątem frekwencji był zlot, który odbył się 10 lat temu. Przewinęło się przez niego w sumie aż 500 Mercedesów. Grubo powyżej 300 aut pojawiło się w 2013 i 2017 roku.

Domeną marki Mercedes-Benz jest jednak zdecydowanie bardziej jakość a nie ilość, więc organizatorzy spotkań w Toruniu zawsze starali się też dbać o to, by podczas wydarzenia można było zobaczyć wiele wyjątkowych maszyn, takich jak chociażby W201 190 2.5-16 EVO II w typowo torowej specyfikacji DTM czy W209 CLK DTM, czyli ekstremalną wersję „szosowego” modelu, której wyprodukowano zaledwie 100 egzemplarzy. Na toruńskich zlotach nigdy nie brakowało też bardzo szerokiej gamy legendarnych young- i oldtimerów. Poza wieloma znakomicie utrzymanymi i odrestaurowanymi sztukami z takich typoszeregów jak chociażby W114/115, W123, W124 czy W126 w różnych wersjach nadwoziowych, nie brakowało tak rzadkich już pereł jak W136 170 V, Typ 300 W186 „Adenauer”, W105, 190 SL, W113 SL „Pagoda” czy W111C 280 SE. Pojawiała się też zabytkowa replika W06 SSK.

Również w tym roku organizatorzy spodziewają się przyjazdu do Torunia wielu niezwykłych aut.

  • Mamy szeroki odzew ze strony wielu grup oraz klubów nie tylko regionalnych i lokalnych, ale też zrzeszających posiadaczy konkretnych modeli – podkreśla Julia Truszczyńska, dyrektor Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu 2022. – Stąd spodziewamy się, że także na tegorocznym zlocie będzie bardzo różnorodnie. Organizowane przez nas spotkania to jedne z niewielu imprez w naszym kraju, na których można zobaczyć tak szeroką gamę modeli marki, począwszy od kilkudziesięcioletnich zabytków a skończywszy na najnowszych autach spod znaku gwiazdy.

Tegoroczny zlot ma nawiązać do tradycji spotkań z lat 2008-2017 i otwierać jubileusz 15-lecia Mercedes Toruń Club, czyli stowarzyszenia, które organizatorem tych wydarzeń. Aktualnie do grupy należy blisko 50 miłośników marki, wśród których są osoby nie tylko z Grodu Kopernika.

Choć pierwsi zlotowicze pojawią się już w piątkowe popołudnie 13 maja, to jednak zlot oficjalnie rozpocznie się w sobotę od godz. 09.00 od wystawy aut przed słynną halą sportowo-widowiskową Arena Toruń. Tam zaplanowane jest oficjalne otwarcie wydarzenia.

Następnie uczestnicy zlotu kolumną aut przejadą sprzed obiektu przy Bema na teren toruńskiego MotoParku, gdzie zaplanowano dla nich największą ilość atrakcji. Wśród nich będą między innymi konkurencje sportowo-rekreacyjne, zmagania kierowców na torze pod hasłem Mercedes Mini Trophy i konkurs z wiedzy o marce Mercedes-Benz. Na asfaltowej pętli obiektu odbędą się również pokazowe przejazdy Mercedesami profesjonalnie przygotowanymi do sportu. Chętni zlotowicze tego dnia będą mogli odbyć przejazdy na prawych fotelach u boku kierowców driftingowych i utytułowanego zawodnika rallycrossowego – Roberta Czarneckiego, który w swojej akademii sportowej jazdy wykorzystuje też maszyny spod znaku gwiazdy. Wieczorem w Hotelu Meeting, który jest główną bazą hotelową zlotu, odbędzie się wykwintny Bankiet z Mercedesem.

W niedzielę 15 maja zlotowicze zwiedzą kilka toruńskich obiektów sportowych, w tym Arenę Toruń i Motoarenę, czyli stadion żużlowy. Podczas pobytu na położonym tuż obok niego profesjonalnym torze kartingowym AWIX Racing Arena, chętni kierowcy będą mogli wziąć udział w przejazdach gokartami z funkcjonującej tam wypożyczalni. Około południa uczestnicy spotkania przejadą kolumną na błonia nadwiślańskie, w okolice toruńskiej przystani sportów wodnych, gdzie odbędzie się ostatnia wystawa w ramach zlotu i zakończenie imprezy.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie http://mercedestorunclub.pl/, na fanpage’u stowarzyszenia https://www.facebook.com/MercedesClubTorun oraz w oficjalnym wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1001739804064805.

PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU MERCEDES-BENZ W TORUNIU 2022 (14-15. MAJA)

Sobota, 14 maja

09.00 – 11.00 – wystawa aut przed halą sportowo-widowiskową Arena Toruń ze szczegółową prezentacją wybranych modeli;
10.00 – oficjalne otwarcie Zlotu, powitanie uczestników i gości specjalnych wydarzenia;
11.00 – wyjazd aut z sprzed hali Arena Toruń, przejazd kolumną aut ulicami miasta na obiekt MotoPark Toruń
11.15 – otwarcie bram MotoParku Toruń dla uczestników i widzów, przyjazd pierwszej grupy aut;
11.15-17.30 – wystawa aut w MotoParku Toruń (ul. Łukasiewicza 66, otoczenie toruńskiego toru samochodowego);
12.00-14.30 – I blok konkurencji rekreacyjnych (m.in. konkurencje dla dzieci, mistrzostwa w rzucie beretem, zawody w rzucie oponą);
12.30 – pokazy driftingu Mercedesami z m.in. udziałem wyczynowych zawodników driftingowych, I blok Drift Taxi (przejazdy dla chętnych);
13.30 – Mercedes Mini Trophy – próba sportowa na czas dla wszystkich chętnych (asfaltowa pętla toru samochodowego);
14.30 – II blok Drift Taxi;
14.30-17.00 – II blok konkurencji rekreacyjnych (m.in. konkurencje dla dzieci, konkurencje zręcznościowe dla dorosłych, przeciąganie ciężarówki [rywalizacja pomiędzy klubami, konkurencja zespołowa] oraz Super Ekspert – konkurs z wiedzy nt. marki i pojazdów Mercedes-Benz;

15.30 – treningowe przejazdy po torze własnymi autami dla wszystkich chętnych;
16.20 – III blok Drift Taxi + przejazdy treningowe;
17.30 – zakończenie pobytu w MotoParku Toruń, wyjazd z obiektu.

HOTEL MEETING [CZĘŚĆ WIECZORNA]
godz. 20.00 – Bankiet z Mercedesem (bankiet, catering, wieczorna impreza integracyjna).

Niedziela, 15 maja

08.15 – śniadanie dla osób nocujących w Hotelu Meeting;
09.00 – zwiedzanie hali sportowo-widowiskowej ARENA TORUŃ
09.50 – wyjazd kolumny aut z bazy hotelowej;
10.00 – pobyt na profesjonalnym torze kartingowym AWIX Racing Arena, przejażdżki gokartami o mocach 9 lub 13KM dla chętnych (indywidualna opłata za udział);
11.15-11.40 – zwiedzanie Motoareny Toruń;
12.00 – 14.00 – wystawa aut w centrum Torunia – pobyt na Bulwarze Filadelfijskim w pobliżu Przystani Sportów Wodnych Toruń, oficjalne zakończenie Zlotu.

(informacja prasowa)

Tekst i fot.: Tomasz Niejadlik / Mercedes Toruń Club

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*