Czy opłata OC po terminie jest równoznaczna z brakiem polisy? Jakie konsekwencje mogą Cię spotkać za brak opłaconej składki? Poznaj praktyczne informacje na temat, który powinien zainteresować każdego kierowcę.
Gdy podpisujesz umowę ubezpieczeniową, decydujesz, czy chcesz opłacić OC jednorazowo, czy rozkładasz należność na kilka rat. Swoją drogą, polisa spłacana w ratach przeważnie wypada nieco drożej niż opłacona w całości. Co do zasady ubezpieczyciele oczekują wpłaty umówionych środków (całości lub pierwszej raty) już na samym początku okresu ubezpieczeniowego. Jeśli nie zapłacisz pierwszej raty lub całości kwoty przed rozpoczęciem ubezpieczenia, umowa formalnie nie zostanie zawarta, pozostajesz bez ważnej, obowiązkowej polisy.
Jak zatem możliwa jest opłata OC po terminie wskazanym w umowie? Cóż, to proste. Jeśli rozkładasz płatność na raty, stosunkowo łatwo wyobrazić sobie, że z jakiegoś powodu zapominasz o dacie drugiej czy trzeciej raty. Mijają miesiące od podpisania umowy, masz różne codzienne obowiązki. W natłoku wydarzeń łatwo zapomnieć o terminie. Istnieje jeszcze inna możliwość, mianowicie taka, że nie masz bieżących środków na pokrycie raty za OC. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji, poszukaj rozwiązania tego problemu.
Sytuacja jest następująca: masz podpisaną umowę ubezpieczeniową, ale zalegasz z należnościami finansowymi. Przyszła pora na opłacenie raty, jednak przekraczasz termin. Co się dzieje? Ubezpieczyciel przypomina o konieczności uiszczenia opłaty monitem, może też podjąć próby skontaktowania się z Tobą w inny sposób.
Co najważniejsze – umowa wciąż obowiązuje, a Twój pojazd jest objęty polisą. Nieopłacenie drugiej lub każdej kolejnej raty w terminie nie spowoduje, że na skutek ewentualnego wyrządzenia szkód zostaniesz nimi obciążony. Nie zmienia to faktu, że zaległe płatności trzeba uregulować. Istotną konsekwencją jest bowiem fakt, że ubezpieczenie wygaśnie po upływie terminu w umowie i nie nastąpi jego automatyczne przedłużenie.
Już wiesz, że spóźnienia z opłaceniem raty za OC nie przyczyniają się do utraty ochrony. Nie jest to zatem sytuacja tożsama z brakiem polisy OC. Konsekwencje nieposiadania ważnego ubezpieczenia są zresztą dużo poważniejsze, dlatego należy za wszelką cenę uniknąć takiej sytuacji.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest w stanie zidentyfikować właścicieli pojazdów bez ważnego OC zdalnie, poprzez przeszukanie bazy w systemie i w ten sposób nałożyć na nich kary finansowe. Wysokość jest uzależniona od aktualnej płacy minimalnej brutto, rodzaju pojazdu oraz długości okresu bez ubezpieczenia – im dłużej pozostajesz bez OC, tym większa kara.
Najważniejszym wnioskiem jest to, żeby zawsze mieć ważną polisę OC. Jeśli umawiasz się z ubezpieczycielem na rozłożenie płatności na raty, pamiętaj o terminach, aby uniknąć ponagleń oraz sytuacji, w której Twoja polisa przestanie być automatycznie odnawiana.
Dobrym pomysłem jest korzystanie z narzędzia do porównywania ofert. Na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ wystarczy wypełnić przystępny formularz z danymi właściciela oraz pojazdu, a w odpowiedzi otrzymuje się indywidualnie wygenerowany ranking najtańszych OC. Łatwiej wówczas wybrać najlepszą ofertę.
Fot. Pickawood/unsplash.com