PoradyWarsztat i eksploatacja

Po czym poznać, że samochód odmawia posłuszeństwa i potrzebuje przeglądu u mechanika?

Po czym poznać, że samochód odmawia posłuszeństwa i potrzebuje przeglądu u mechanika?

Ján Vlačuha/unsplash.com

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Awaria samochodu to spore utrudnienie dla każdego kierowcy, zwłaszcza jeśli pojazd wykorzystywany jest w pracy. Zdarza się, że z dnia na dzień niemalże odmawia nam posłuszeństwa, ale często również wysyła pewne sygnały, które lekceważymy. Po czym poznać, że auto wymaga przeglądu u mechanika?

Utrata płynności jazdy

Każdy samochód porusza się po drogach nieco inaczej. Niektóre modele pozwalają prowadzić się bardzo płynnie, inne natomiast potrzebują nieco więcej zaangażowania ze strony kierowcy. Niemniej jednak bardzo łatwo poznać, kiedy samochód traci płynność jazdy, co jest pierwszym sygnałem świadczącym o problemach. Jeśli silnik gaśnie, mamy problem z naciśnięciem sprzęgła albo co pewien czas pojazd stawia nam opór, to znak, że pora odwiedzić mechanika samochodowego w Lublinie. Ze szczegółową ofertą można się zapoznać na stronie https://lipert.pl/mechanika-samochodowa-lublin/. Utrata płynności jazdy jest uciążliwa dla kierowców, a zlekceważona może nawet doprowadzić do wypadku. Warto więc zachować czujność i sprawdzić, co dokładnie dzieje się z naszym samochodem. Problem ten dotyczy zwłaszcza pojazdów nowych i mało używanych, które – co do zasady – powinny pracować bez szwanku.

Wyciek pod samochodem

Wyciek pod samochodem najczęściej jest objawem uszkodzonego silnika. Z auta może również wyciekać płyn chłodniczy, co łatwo sprawdzić, kontrolując jego ilość w zbiorniczku pod maską. W przypadku samochodów wyposażonych w klimatyzację wyciekać może też woda, co jest objawem odwodnienia układu klimatyzacji. Jak widać, wyciek z samochodu niekoniecznie musi być związany z poważnym uszkodzeniem, ale zawsze wymaga dokładnej diagnostyki. Jazda z uszkodzonym układem klimatyzacji jest niekomfortowa, zwłaszcza w upalny dzień, ale jazda z uszkodzonym silnikiem jest już naprawdę niebezpieczna.

Kłopoty z uruchomieniem pojazdu

Przekręcenie kluczyka w stacyjce nie zawsze musi skończyć się uruchomieniem pojazdu. Nierzadko ma miejsce sytuacja, w której w ogóle nie jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca. Czasami jednak uruchomimy pojazd, ale ten już po chwili zgaśnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest awaria układu zapłonowego albo paliwowego. Większość kierowców w takich przypadkach postanawia naładować akumulator, ale warto pamiętać, że to nie on musi być przyczyną kłopotów z uruchomieniem silnika. Niestety, samodzielnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować problemu, dlatego musimy udać się do mechanika. Jeśli nie uruchomimy pojazdu, jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie lawety, a gdy warsztat nie znajduje się zbyt daleko, możemy spróbować holowania.

Profilaktyczne wizyty u mechanika samochodowego – kiedy warto je przeprowadzać?

Większość kierowców odwiedza mechanika samochodowego dopiero wtedy, gdy pojazd nie jest w pełni sprawny. Niemniej jednak w pewnych sytuacjach warto to robić także profilaktycznie. Tego typu wizyta powinna mieć miejsce przed wakacyjnym wyjazdem, jeśli oczywiście planujemy wybrać się w trasę samochodem. Udajmy się na przegląd, gdy zamierzamy wybrać się w podróż służbową autem prywatnym. W obcym miejscu awaria może okazać się bardzo problematyczna, a także kosztowna. Warto zrobić przegląd, jeśli w najbliższym czasie chcemy sprzedać auto. Wiedząc, co ewentualnie będzie trzeba naprawić, możemy łatwiej ustalić atrakcyjną cenę. Mechanik samochodowy w Lublinie pomoże zdiagnozować usterki wymagające naprawy nawet na wczesnym etapie, gdy nie dają one jeszcze o sobie znać. Pamiętajmy, aby wcześniej umówić się na wizytę, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*