Opłaty i rejestracjaPorady

Polisa krótkoterminowa na pojazd historyczny – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Polisa krótkoterminowa na pojazd historyczny – co powinniśmy o tym wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pojazd historyczny jest często spełnieniem marzeń dla jego posiadacza. Żeby cieszyć się nim jak najdłużej, warto wybrać odpowiedni rodzaj polisy krótkoterminowej.

Czym właściwie jest polisa krótkoterminowa – najważniejsze informacje

Polisa krótkoterminowa jest atrakcyjnym rodzajem ubezpieczenia, które może zostać wykorzystane do przygotowania się na ewentualne zagrożenia w trakcie korzystania z auta. Warto wiedzieć, że oferta jest również kierowana do właścicieli popularnych klasyków. 

Ubezpieczenie takie nie może trwać krócej niż 30 dni kalendarzowych. Jest to dość duża różnica w porównaniu ze standardową wersją, z której – po opłaceniu – można korzystać przez 12 miesięcy. Kierowcy często zastanawiają się, czy w przypadku krótszej polisy będą mogli użytkować auto i być zabezpieczonym na te same sytuacje, co w przypadku standardowej oferty. Mamy dla nich dobrą wiadomość – tak.

Czas działania polisy krótkoterminowej – istotne kwestie

Działanie omawianej polisy różni się od wersji standardowej wyłącznie okresem trwania. Z tego powodu kierowca, który zdecyduje się na ten typ oferty, będzie ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej – może liczyć na rekompensatę z tytułu napraw w przypadku zdarzenia się kolizji lub wypadku.

Przy kupnie OC krótkoterminowego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest to, że polisa nie odnawia się automatycznie po upływie czasu, na który została nabyta. Powoduje to, że właściciel pojazdu musi sam kontrolować, do kiedy jest aktualne jego ubezpieczenie.

Polisa krótkoterminowa w kontekście użytkowania samochodów zabytkowych

Ubezpieczenie krótkoterminowe jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku samochodów zabytkowych. Dzieje się tak ze względu na to, że właściciele takich pojazdów jeżdżą nimi zazwyczaj okazjonalnie – na przykład na zloty czy rajdy, które odbywają się najczęściej w okresie letnim. Omawiana polisa w takim przypadku jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jest to znaczące odciążenie finansowe.

Kolejną kwestią w przypadku polisy krótkoterminowej dla samochodów zabytkowych jest sposób naliczania stawek przez usługodawców. Poszczególni ubezpieczyciele mogą wycenić samochód zabytkowy na podstawie jego parametrów technicznych i historii kierowcy. Dostępne są także oferty, gdzie krótkoterminowa polisa ubezpieczeniowa dla aut zabytkowych ma stałą stawkę. W ten sposób każdy płaci tyle samo – niezależnie od parametrów pojazdu i historii kierowcy.

Czy łatwo znaleźć dobrą ofertę krótkoterminowej polisy ubezpieczeniowej na zabytkowy pojazd?

Jest to popularne zagadnienie wśród osób, które posiadają starsze samochody. Niestety w wielu przypadkach usługodawcy unikają udzielenia ubezpieczenia – nie w sposób bezpośredni, ale dyktując wysokie stawki za polisę. Na szczęście są dostępne punkty, gdzie można łatwiej uzyskać ubezpieczenie. 

Aby skorzystać z oferty PZU, można ułatwić sobie cały proces poprzez bycie członkiem PZM lub automobilklubu. W niektórych przypadkach zniżka wynosi nawet 70%. Atrakcyjny pakiet ma także Warta. Oferta jest skierowana do osób posiadających pojazdy starsze niż 25 lat i warte nie więcej niż 10 000 zł.

Zdj. główne: Wade Lambert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*