Porady

Jak sprowadzić auto z zagranicy?

Jak sprowadzić auto z zagranicy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu za granicą, a następnie sprowadzenie go do Polski. Bardzo często takie auta są w lepszym stanie niż polskie samochody z drugiej ręki, a ponadto panuje powszechna opinia, że na zachodzie auta traktowane są przez swoich właścicieli lepiej.

Jakie kroki podjąć, aby sprowadzić auto z zagranicy?

Bardzo popularne jest aktualnie sprowadzanie samochodów z Niemiec. Nasz zachodni sąsiad nie tylko jest położony wystarczająco blisko, by koszty sprowadzenia auta nie były przytłaczające, ale dodatkowo Niemcy słyną z dbania o auta. Oczywiście, zanim sprowadzisz samochód do Polski, musisz legalnie go kupić, ale w tym artykule skupimy się na etapie sprowadzenia.

Upewnij się, że samochód ma ważne ubezpieczenie

Pierwszym krokiem podczas sprowadzania samochodu z zagranicy powinno być upewnienie się, że ma on ważne OC. Naturalnie, w Polsce obowiązkowe jest tak naprawdę tylko ubezpieczenie OC, ale warto rozważyć także AC, które zapewnia dodatkowe świadczenia, takie jak pomoc drogowa, holowanie pojazdu czy zorganizowanie transportu za granicę w przypadku awarii pojazdu podczas podróży. 

Odwiedź urząd celny

Jeżeli samochód, który zamierzasz sprowadzić, jest ubezpieczony, zgłoś się do odpowiedniego urzędu celnego i zarejestruj auto. W tym celu będziesz potrzebował faktury zakupu samochodu (nie zapomnij jej zażądać od sprzedającego), dowodu rejestracyjnego samochodu, karty pojazdu (ale tylko w przypadku, kiedy jest wymagana w kraju pochodzenia samochodu) oraz dowodu osobistego lub paszportu jako dokumentu tożsamości. 

Odwiedź urząd skarbowy

Po zarejestrowaniu samochodu w urzędzie cywilnym, powinieneś zgłosić się do urzędu skarbowego. W tej placówce będziesz musiał zapłacić podatek od towarów i usług (VAT) oraz podatek akcyzowy. Podatek VAT jest obowiązującym na terenie Polski podatkiem, należnym państwu przy niemal każdej transakcji. Wynosi 23% i poza urzędem skarbowym można go uiścić w wydziale komunikacji – o ile sprowadzasz samochód z Unii Europejskiej. Jeżeli auto pochodzi spoza UE, opłatę będziesz regulować w kraju pochodzenia samochodu. W niektórych przypadkach możesz odliczyć podatek VAT – wtedy, kiedy auto sprowadzasz w celach wykorzystania w działalności gospodarczej. Z kolei podatek akcyzowy to podatek należny od wybranych produktów, w tym właśnie pojazdów mechanicznych. On również może zostać uiszczony w wydziale komunikacji, a jego stawka jest zależna od tego, czy sprowadzany samochód jest nowy czy używany. Podatek akcyzowy nalicza się bowiem od całkowitej wartości samochodu (wliczając w to również koszty transportu do Polski).

Odwiedź urząd wojewódzki

Czwartym krokiem sprowadzenia samochodu do Polski jest zarejestrowanie go w urzędzie wojewódzkim. W tym przypadku będziesz potrzebować tych samych dokumentów, które miałeś przy sobie podczas wizyty w urzędzie celnym, czyli: faktury zakupu samochodu, dowodu rejestracyjnego samochodu, karty pojazdu (jeśli jest wymagana w kraju pochodzenia samochodu) oraz dowodu tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu.

Zadbaj o kontrolę pojazdu

Po załatwieniu formalności w urzędach, warto skierować samochód na kontrolę stanu technicznego. Od tej pory to Ty, jako właściciel auta, będziesz odpowiadać za spełnianie wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania pojazdu na drodze. Przeglądy techniczne są obowiązkowe w określonych odstępach czasowych, ale nawet, jeśli nie ma wymogu przeprowadzenia kontroli stanu samochodu po sprowadzeniu, warto to zrobić. Ostatnim krokiem będzie natomiast zakup i założenie nowych (polskich) tablic rejestracyjnych.

Fot.: Samuele Errico Piccarini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*