Najnowsze

Samochody z XXI wieku, które mogą zostać klasykami – TOP5

Samochody z XXI wieku, które mogą zostać klasykami – TOP5
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród miłośników motoryzacji rosnącą sławą cieszą się „młode klasyki”, określane mianem youngtimerów. Które z samochodów produkowanych w XXI wieku będzie można zaliczyć do tej grupy?

Młodsze klasyki motoryzacji, czyli youngtimery na drogach

Dla fanów motoryzacji pojęcie youngtimera nie jest obce. Tym słowem określa się modele samochodów, które produkowane były w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych. To pojazdy, które powoli wchodzą do grona klasyków motoryzacji. Część z nich może aspirować do miana samochodów historycznych – w Polsce za zabytki uznaje się auta, których wiek przekroczył 25 lat. W tym przypadku ich stan musi być sprawdzony przez odpowiedniego rzeczoznawcę.

Produkcja w określonym przedziale czasowym to nie wszystko – samochody uznane za młodsze klasyki motoryzacji powinny wyróżniać się klasą oraz nieustającą sławą wśród kierowców. Obecnie wśród popularnych youngtimerów znajdziemy między innymi modele marki BMW, Mercedes oraz Audi, a także wiele innych aut produkowanych pod koniec ubiegłego wieku. Wraz z nieustannie rosnącą sławą zwiększają się również ceny klasycznych samochodów oraz koszty ich utrzymania. Dla prawdziwych miłośników motoryzacji nie jest to jednak problem – wrażenia wynikające z jazdy ponadczasowym pojazdem w pełni to rekompensują.

Definicja youngtimera naturalnie zmienia się wraz z biegiem czasu. Jeszcze niedawno samochody z lat 90. XX wieku nie były akceptowane w tym gronie, lecz obecnie również i pojazdy z tego okresu mogą być uznane za klasyki. Zbliżamy się do momentu, w którym do tego grona trafią także auta z XXI wieku – już teraz możemy określić, które z popularnych modeli mają największą szansę na zostanie youngtimerami.

Najpopularniejsze samochody XXI wieku, które mogą stać się cenionymi klasykami

W obecnych czasach rynek oferuje ogromną liczbę różnorodnych samochodów, co może utrudnić dokonanie odpowiedniego wyboru. Wśród nich znajdziemy mniej lub bardziej solidne, prezentujące różne osiągi i cechujące się różnym standardem wykonania. Wybór często jest także dyktowany naszymi możliwościami finansowymi. Ciekawym sposobem na zapewnienie sobie komfortowej i przyjemnej jazdy może być poszukanie samochodu wśród nieco starszych modeli.

Dzisiaj auta z początku XXI wieku nieszczególnie rzucają się w oczy, jednak za kilka lat mogą stać się wyjątkowymi, klasycznymi pojazdami. To świetny wybór dla pasjonatów motoryzacji, którzy chcą zainwestować w ciekawy samochód na przyszłość. Obecnie ich ceny nie należą do wygórowanych, jednak wiele wskazuje na to, że ich wartość znacznie wzrośnie w kolejnych latach.

Audi A4 B5

https://www.instagram.com/p/CE0t52AIrTI/?utm_source=ig_web_copy_link

B5 to pierwsza generacja niezwykle popularnego modelu Audi A4. Samochód w tej wersji był produkowany od roku 1994 do 2001. Początkowo dostępny był jedynie w postaci czterodrzwiowego sedana, do którego w stosunkowo krótkim czasie dołączył także wariant kombi. Audi A4 B5 to samochód, który zdobył ogromne uznanie nie tylko w okresie produkcji, ale także w kolejnych latach. Wciąż możemy często spotkać go na drogach, jednak stopniowo jest to coraz rzadszy widok.

Audi A4 B5 wyróżniło się przede wszystkim prostym designem i zwróceniem uwagi na funkcjonalność. Zarówno zewnątrz samochodu, jak i w jego wnętrzu nie spotkamy zbędnych elementów wzbogacających. Rodzaj napędu zależy od konkretnego wariantu – możemy spotkać zarówno napęd przedni, jak i tylni. Samochód wyróżnia się możliwością skorzystania z innowacyjnej skrzyni biegów, która pozwala na pracę w trybie manualnym lub automatycznym. Pasjonaci motoryzacji zwracają uwagę także na bardzo mocny, wytrzymały silnik. 

Volkswagen Lupo GTI

https://www.instagram.com/p/B-fYARLHZ-K/?utm_source=ig_web_copy_link

Kolejnym samochodem jest niepozorny model marki Volkswagen – Lupo GTI. Jest on w pewnym sensie mniejszą wersją znanego każdemu Golfa. Wariant z silnikiem benzynowym GTI to najmocniejsza wersja tego samochodu. Pojemność 1,6 litra i 125 koni mechanicznych w połączeniu z wagą nieprzekraczającą tony daje ogromne możliwości przy zachowaniu pozorów skromnego, miejskiego auta.

Początkowe wersje samochodu wyposażone były w pięciobiegową skrzynię biegów, która w krótkim czasie została zastąpiona skrzynią sześciobiegową. Auto wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji oraz znaczną mobilnością. W momencie debiutu serii w 1998 roku cena podstawowego wariantu VW Lupo została jednak uznana za zbyt wysoką w stosunku do możliwości pojazdu. Wersja GTI, która powstała 2 lata później, oferuje znacznie większe osiągi, które w pewnym stopniu usprawiedliwiały jego pierwotną cenę.

Volkswagen przestał wypuszczać nowe egzemplarze Lupo GTI w roku 2005. Stosunkowo krótki okres produkcji tego modelu sprawia, że jest to wariant rzadko spotykany na drogach. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako kandydat do roli naprawdę wyjątkowego youngtimera o zaskakujących parametrach.

Volkswagen Passat B5 (po liftingu)

https://www.instagram.com/p/B1_BQQKozU7/?utm_source=ig_web_copy_link

Oto kolejny model marki Volkswagen – tym razem jednak jest to propozycja, która odniosła ogromny sukces na rynku. Passat B5 był produkowany w latach 1996–2005 i zyskał opinię samochodu, który oferuje świetną trwałość i solidność w korzystnej cenie.

Zwolennicy marki Volkswagen oraz Passata B5 zaznaczają, że samochód należy do niezawodnych i nie sprawia problemów kierowcy bez względu na warunki. Wyróżnia się jego mocny silnik. Mimo sprzecznych zdań na temat samochodu przeważają pozytywne opinie, które dodatkowo potwierdzają stopniowe wzrosty cen danego modelu oraz jego nieustająca popularność.

W 2000 roku auto doczekało się liftingu, a rok później na rynek trafił jego najmocniejszy wariant. Mowa o modelu z silnikiem W8 – 4-litrowa jednostka napędowa oferuje aż 275 koni mechanicznych. To właśnie ta wersja ma największe szanse na zostanie youngtimerem.

Mercedes klasy S

https://www.instagram.com/p/CCGMptRD2Sq/?utm_source=ig_web_copy_link

Od lat marka Mercedes kojarzy się z pewnego rodzaju luksusem oraz niezawodnością. Za powszechnymi opiniami idzie popularność samochodów marki. Miłośnicy motoryzacji zwracają szczególną uwagę na Mercedesy klasy S, które na przestrzeni lat wyróżniły się znaczną trwałością, świetnym komfortem kierowcy i pasażerów oraz dużą mocą. Warto zwrócić uwagę na model W220, którego ceny z każdym rokiem idą w górę, co może zwiastować pojawienie się modelu na liście najbardziej pożądanych youngtimerów.

BMW serii 5 E60/E61

https://www.instagram.com/p/CFcDriVHB4F/?utm_source=ig_web_copy_link

Piąta generacja BMW serii 5 była produkowana w latach 2003–2010. Słynna jakość i wysokie osiągi zapewniły temu modelowi znaczną popularność, którą cieszy się do dzisiaj. BMW E60 (sedan) i E61 (kombi) wyróżniają się obecnością mocnego silnika oraz zapewnieniem doskonałego komfortu w trakcie jazdy. Początkowo kontrowersyjna stylistyka pojazdu znalazła rzeszę fanów, których przybywa z roku na rok. Tutaj również mamy do czynienia ze stopniowo rosnącymi cenami modeli w dobrym stanie – to kolejne auto, które może znaleźć się w gronie młodych klasyków motoryzacji.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*