PoradyWarsztat i eksploatacja

Przyciemnianie szyb – sposoby, koszty i przepisy

Przyciemnianie szyb – sposoby, koszty i przepisy
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaobserwować wścibskie spojrzenia innych kierowców skierowane w Twoją stronę, na przykład podczas stania na dwupasmówce na czerwonym świetle? Chyba każdemu uczestnikowi ruchu przytrafiają się tego typu sytuacje i z pewnością większość z nas czuje się w takim momencie dość niezręcznie. Jest jednak na to skuteczny sposób! Wystarczy przyciemnić szyby w samochodzie, aby poczuć wreszcie intymność w swoich czterech kółkach. Co więcej, dzięki przyciemnionym szybom Twoje auto zyska bardziej luksusowo-sportowy wygląd, a Ty będziesz nim podróżować niczym prawdziwy celebryta. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przyciemniania szyb, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Zalety przyciemniania szyb samochodowych

Właściciele samochodów decydują się na przyciemnianie szyb z różnych powodów. Wśród nich najczęściej wymieniane są takie aspekty, jak:

  • zwiększenie prywatności i komfortu podróżowania kierowcy i pasażerów w pojeździe;
  • dodatkowa ochrona przed słońcem i możliwa redukcja nagrzewania się wnętrza w słoneczne dni;
  • ochrona przed promieniowaniem UV wpływającym na utratę koloru kokpitu i tapicerki w samochodzie;
  • podkręcenie estetyki i wyglądu samochodu.

Oczywiście nikt nie ukrywa faktu, że wielu kierowców decyduje się na przyciemnianie szyb z powodów czysto wizualnych, chcąc nadać swojej „furze” charakteru rodem z filmów i gier z motoryzacją w roli głównej. Niezależnie od pobudek, warto jednak pamiętać, aby przyciemniać szyby zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć konsekwencji prawnych i narażenia bezpieczeństwa swojego i innych.

mężczyzna naklejający folię celem przyciemniania szyb samochodowych

Fot.: StudioPeace/elements.envato.com

Przyciemnianie szyb a przepisy prawne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Polsce obowiązują przepisy określające minimalną przepuszczalność światła przez szybę w samochodzie. Zostały one stworzone po to, aby zapewnić większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Aby to dobrze zrozumieć, wystarczy ubrać ciemne okulary przeciwsłoneczne i wyjść po zmroku na zewnątrz. Chyba nikt nie będzie w stanie funkcjonować w takiej sytuacji, a co dopiero prowadzić pojazd.

Regulacje dotyczące przyciemniania szyb znajdziemy w dwóch aktach prawnych:

  1. Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Art. 66, ust. 1 pkt 5:
    „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  (…) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”; 
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 r, §8 ust. 5:

„Szyby przednie pojazdu powinny mieć współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 75%, natomiast przednie szyby boczne (czyli kierowcy i pasażera) nie mniejszy niż 70%”.

Natomiast jeśli chodzi o przyciemnienie tylnej szyby oraz tylnych szyb bocznych, nie istnieją żadne ograniczające przepisy. W Rozporządzeniu Ministra znajdziemy jednak pewien warunek, że szyby tylne mogą być przyciemnione, o ile samochód wyposażony jest w boczne lusterka zapewniające dostateczną widoczność. Na szczęście w większości modeli aut tak właśnie jest.

Z czym wiąże się przyciemnianie szyb przednich w samochodzie?

Zgodnie z przepisami, szyba czołowa oraz szyby przednie boczne nie mogą być zbyt ciemne. Warto również wiedzieć, że w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić przenikalność światła przez nie za pomocą specjalnego urządzenia, czyli fotometru.

Za zbyt mocno przyciemnione szyby przednie policjanci mogą ukarać właściciela auta dotkliwym mandatem do 3 tysięcy złotych, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto funkcjonariusz podczas kontroli może nakazać natychmiastowe usunięcie folii. Dlatego naprawdę nie warto ryzykować dla zwykłego szpanu, a zamiast tego postawić na legalne przyciemnianie szyb.

przyciemniane szyby przednie w samochodzie

Fot.: Iakobchuk/elements.envato.com

Przyciemnianie szyb samochodowych – Możliwe sposoby

Istnieje kilka sposobów na przyciemnienie szyb w samochodzie. Obecnie najpopularniejszym i najkorzystniejszym cenowo z nich są folie przyciemniające. 

Oklejanie szyb samochodowych folią przyciemniającą

Przyciemnianie szyb z pomocą folii jest nieinwazyjnym, a zarazem najczęściej wybieranym sposobem zmiany odcienia szkła. Samo oklejanie nie należy do procesów skomplikowanych, wymaga jednak wprawy i użycia odpowiednich narzędzi. Folia przyciemniająca dostępna jest w różnych tonacjach, co pozwala na dopasowanie stopnia przepuszczalności światła do indywidualnych potrzeb kierowcy.

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie szyb i ich odtłuszczenie. Bez tego folia może nie dolegać ściśle i tworzyć nieestetyczne bąble. Następnie przycina się ją do właściwych wymiarów i powoli nakłada od wewnętrznej strony szyby, ściągając przy tym powietrze raklami (płaskie narzędzia przypominające trochę skrobak do szyb). Niektóre rodzaje folii wymagają podczas aplikacji także nagrzewania za pomocą opalarki.

Folię przyciemniającą w zasadzie można nałożyć samodzielnie, jednak łatwo przy tym popełnić wiele błędów, zwłaszcza jeśli dotąd nie miało się styczności z oklejaniem. Najlepiej nakładanie folii na szyby w samochodzie powierzyć specjalistom od car-wrappingu. Cennik za oklejanie szyb samochodowych zazwyczaj zależy od konkretnego modelu, wymiarów szyb i oczywiście doświadczenia salonu. Zazwyczaj jest to kwota z przedziału od 400 do 600 złotych.

przyciemniane szyby samochodowe folią

Fot.: Mike Bird/pexels.com

Piecowe przyciemnianie szyb

Dosyć mało znaną metodą w przyciemnianiu szyb samochodowych jest tzw. przyciemnianie piecowe. Zabieg ten jest bardziej skomplikowany od oklejania i wymaga demontażu szyb z pojazdu. Następnie nakłada się na nie odpowiednią warstwę tlenków tytanu i wygrzewa w piecu technologicznym.

Efekt wizualny piecowego przyciemnienia szyb jest równomierny i bardzo trwały. Ponadto w zależności od ilości użytego środka możemy zmienić ich odcień w dowolnym stopniu. Wadą natomiast może być wysoka cena takiego zabiegu. Jest to wydatek około 2000 złotych.

Wymiana szyb samochodowych na fabrycznie przyciemnione

Ostatnim sposobem zmiany odcienia i przejrzystości szyb pozostaje ich wymiana na nowe, które są już fabrycznie przyciemnione. Być może daje to najlepsze efekty, jednak z pewnością jest najbardziej kosztowne. Jedna szyba samochodowa to koszt od 200 zł do nawet 1000 zł (w zależności od modelu). Oczywiście trzeba będzie do tego doliczyć koszt robocizny ok. 200 zł za szybę.

przyciemnianie szyb tylnych w samochodzie folią

Fot.: Mike Bird/pexels.com

Przyciemnianie szyb samochodowych – Podsumowanie

Przyciemnienie szyb w aucie sprawia, że do wnętrza pojazdu wpada mniej promieni słonecznych i wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Wpływa to na większy komfort jazdy i poczucie prywatności. Warto jednak pamiętać, że o ile tylne szyby w samochodzie można przyciemnić według własnych preferencji, o tyle szyby z przodu muszą mieć minimalną przepuszczalność światła w przedziale 70% – 75%, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią widoczność na drodze. Najszybszym i najtańszym sposobem na przyciemnianie szyb jest oklejenie ich specjalną folią. Ponadto można zdecydować się na przyciemnianie piecowe lub wymianę szyb na nowe, ciemniejsze. Dzięki przyciemnianiu szyb zyskuje nie tylko wnętrze samochodu, ale również jego wygląd zewnętrzny, gdyż ciemne szyby dają ciekawy, sportowy efekt.

Zdjęcie główne: Mike Bird/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*