Wydarzenia

Retroweriada już w czerwcu!

Retroweriada już w czerwcu!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

„Retroweriadia” to 8. edycja zlotu kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowych rowerów, organizowana przez Automobilklub Wielkopolski. Celem spotkania jest nie tylko wymiana doświadczeń i pokazanie nowych nabytków i udanych renowacji, ale przede wszystkim zapoznanie mieszkańców Wielkopolski ze spuścizną lokalnych fabryk rowerowych jak również swoistej kultury rowerowej z lat 1910-1975.

Wielkopolska w układzie granic II RP była potęgą w zakresie ilości produkowanych i rejestrowanych rowerów. Nie byłoby to możliwe bez propagowania kolarstwa wśród lokalnej społeczności przez poznańskiego „Sokoła” jak i wiele innych XIX wiecznych stowarzyszeń cyklistów. Inaczej niż w innych zaborach, w Prowincji Poznańskiej stawiano na szybki rozwój tego typu transportu indywidualnego. Rower był powszechnie używany przez urzędników, robotników i drobnych kupców. Wraz z rowerem w każdym mieście powstawała sieć dróg bitych, brukowanych jezdni oraz kształtowała się kultura jazdy.

„Retroweriada” ma na celu pokazanie historii roweru w naszym mieście od modeli Michaux z 1866r., które pojawiły się na naszych ulicach za sprawą p. Hulewicza jako pierwszego użytkownika tego roweru. Pokażemy też bicykle produkcji francuskiej z lat 80-tych XIX wieku, o których ze zgrozą pisała ówczesna prasa „Twierdzy” nad Wartą. Dalej pokażemy protoplastów współczesnych rowerów czyli modele „safety” z lat 1890-1898, które spowodowały boom rowerowy wśród ludzi majętnych i rozwój  długodystansowej turystyki rowerowej u schyłku XIX w.

Licznie reprezentowane będą rowery sprzed I wojny światowej jak i różnorodne rowery z 20lecia międzywojennego produkowane w Polsce jak i za granicą. Osobną kategorię stworzyliśmy dla rowerów PRL-u, które notują ostatnio rosnącą popularność.

Dla majsterkowiczów przygotowaliśmy  giełdę części do zabytkowych rowerów oraz stworzyliśmy okazję do wymiany materiałów, katalogów, znaczków rowerowych i temu podobnych pamiątek.

Dla najmłodszych będzie okazja przejażdżki w autkach na pedały, a dla nieco starszych – na zabytkowych rowerach o ciekawej konstrukcji.

Dla aktywnych uczestników będzie możliwość zaprezentowania strojów i rowerów w ruchu podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Przewidziane są też konkursy wiedzy rowerowej oraz sportu kolarskiego z licznymi nagrodami.

Zapraszamy więc na zlot który odbędzie się w niedzielę 5 czerwca 2022 r. w pobliżu Motelu Strzeszynek. Początek imprezy o godz. 9:00.

Zdjęcia: Automobilklub Wielkopolski

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*