Porady

Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe

Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiedy myślisz o wyposażeniu, które ma zapewnić bezpieczeństwo jazdy Twoim samochodem, prawdopodobnie bierzesz pod uwagę poduszki powietrzne, skuteczność hamulców, systemie ABS, systemom ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu itp. Prawdą jest jednak, że to opony są najważniejszym elementem bezpieczeństwa w Twoim pojeździe. Często jest to również element najbardziej ignorowany. W tym artykule znajdziesz kilka informacji, jak utrzymać opony w dobrym stanie. W końcu opony są jedyną rzeczą, która  oddziela Cię od drogi.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Wiele osób uważa, że można stwierdzić, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe, tylko patrząc na nie od czasu do czasu. Użycie miernika ciśnienia może Ci szybko pokazać, jak wielka jest różnica ciśnienia w oponach wyglądających tak samo. Kilka sekund pozwoli Ci mieć pewność, że wszystko jest w porządku. 

Opony o wyższym profilu, na przykład opony letnie 185/65 r15, są mniej wrażliwe na niewielki spadek ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że nie musisz sprawdzać, ile jest powietrza w oponach przed każdym wyjazdem w trasę. 

Pamiętaj, że niższe ciśnienie w oponach powoduje większe nagrzewanie z powodu większych sił tarcia, co może prowadzić do wystrzału opony. Zbyt niskie ciśnienie również podnosi zużycie paliwa. Z kolei zbyt mocno napompowana opona doprowadzi do zwiększonego zużycia opony, a ponieważ mniejszy obszar bieżnika ma kontakt z drogą, prowadzenie jest trudniejsze, a hamowanie mniej skuteczne.

Rotacja opon ma kluczowe znaczenie na Twoje bezpieczeństwo

Zbyt często ludzie oszczędzają niewielkie kwoty, by w rezultacie stracić znacznie większe. Rotacja opon nie kosztuje wiele, a mało kto robi ją co 10000 km. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że dzięki temu przedłużają żywotność opon, czasami nawet dwukrotnie. Rotacja pomoże utrzymać równomierne zużycie bieżnika, zwłaszcza w samochodach z napędem na przednie koła. W tym celu warto korzystać z usług specjalisty, ponieważ różne samochody i różne typy opon mogą wymagać różnych zasad rotacji. 

Nie zapomnij o regularnym sprawdzaniu geometrii kół

Ustawienie geometrii wydłuży żywotność opon. Dziury i krawężniki mogą spowodować, że koła ustawią się pod złym kątem i będziesz miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy. Często, zanim zorientujesz się, że Twój samochód wymaga ustawienia zbieżności, możesz mocno uszkodzić opony. Dlatego powinieneś co rok lub co 20 000 km odwiedzić stację diagnostyczną i sprawdzić, czy zbieżność kół jest prawidłowa.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*