Porady

Wynajem długoterminowy aut czy leasing?

Wynajem długoterminowy aut czy leasing?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wynajem długoterminowy i leasing to dwie popularne formy finansowania samochodu. Choć z pozoru wydają się podobne to jednak różni je pomiędzy sobą kilka szczegółów. Jakie są to różnice i w jakiej sytuacji warto postawić na każdą z opcji? Podpowiadamy.

Wynajem długoterminowy oraz leasing – czym są?

Wynajem długoterminowy samochodu polega na wydzierżawieniu pojazdu od firmy na określony okres. Cechą charakterystyczną umowy wynajmu jest fakt, że to strona wynajmująca ponosi wszelkie koszty wynikające z eksploatacji pojazdu. Kierowca może dowolnie dysponować pojazdem, płacąc jedynie określoną kwotę z racji wynajmu. Nie jest on również zobowiązany do wykupienia pojazdu po upłynięciu umowy.

Leasing polega na przekazaniu przez firmę samochodu leasingobiorcy. Jest on zobowiązany do miesięcznych rat, których wysokość została wcześniej ustalona w umowie. Po upływie umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia samochodu, stając się jego właścicielem. Może jednak również oddać go z powrotem firmie leasingowej.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Wynajem długoterminowy oraz leasing to dwie dosyć podobne do siebie umowy. Różnią się one jednak kilkoma szczegółami. W przypadku wynajmu wynajmujący staje się właścicielem pojazdu w momencie podpisywania umowy, natomiast w przypadku leasingu dopiero zobowiązuje się nabyć auto. Drugą istotną różnicą jest wysokość opłat.

W przypadku wynajmu może być ona dowolna – jest ona ustalana przez firmę wynajmującą auto. Jeżeli mamy do czynienia z leasingiem, wysokość raty musi być równa co najmniej cenie nabycia rzeczy przez finansującego. Inną różnicą, o której warto wspomnieć, jest fakt, że w przypadku wynajmu za ewentualne wady samochodu odpowiada strona wynajmująca, natomiast w przypadku leasingu – strona korzystająca.

Dla kogo wynajem długoterminowy, a dla kogo leasing?

Leasing jest atrakcyjną opcją dla osób oraz firm, które planują wykup samochodu po zakończeniu okresu umowy. Warto również wiedzieć, że pozwala on na większą swobodę w użytkowaniu samochodu. Przykładem może być tutaj np. limit kilometrów, który jest bardzo często uwzględniony w przypadku wynajmu. Leasing jest też czasem tańszym rozwiązaniem.
Wynajem długoterminowy będzie z kolei lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają potrzeby nabywania samochodu na własność. Jest to bardzo wygodne oraz komfortowe rozwiązanie, ponieważ kierowca nie musi się martwić ponoszeniem kosztów eksploatacyjnych auta. Pojazd po upływie umowy jest po prostu oddawany i nie trzeba się martwić jego zbyciem. Z opcji wynajmu można skorzystać, odwiedzając stronę https://dolcar.auto.pl/.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*