Opłaty i rejestracja

AC dla starych samochodów – czy to możliwe?

AC dla starych samochodów – czy to możliwe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie dla samochodów, których wiek przekracza 10 lat, jest również możliwe. To dobrowolny wydatek, na który może się zdecydować każdy właściciel samochodu!

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Wydatek nieco większy, niż w przypadku OC, ale w wielu sytuacjach bardzo pomocny. Kiedy dojdzie do szkody, nie poniesiesz opłat naprawy. Z kolei, kiedy rzeczoznawca określi stan pojazdu, jako szkodę całkowitą  otrzymasz sporą część wartości auta. Wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie jest więc rozsądną propozycją. Widać to na przykładzie danych. W Polsce już w roku 2017 polisę wykupiło ponad 6 milionów osób. W tym roku liczba ta z pewnością jest wyższa. Zastanawiasz się pewnie czy jest możliwość wykupienia tego rodzaju polisy dla starszego auta? Oczywiście, że tak! Wielu użytkowników ubezpiecza samochód, nawet ten kilkunastoletni.

Koszt ubezpieczenia, a wartość auta

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że stare auto to umownie około 10-15 lat. Mniej więcej do tego wieku ubezpieczyciel jest skłonny wydać AC. Są jednak wyjątki – Allianz pozwala na polisę AC dla aut 18-letnich! Wszystko jednak zależy od stanu technicznego pojazdu. Jeden 15-latek może być wart 5 tysięcy, a  drugi 20 tysięcy. Liczy się wersja pojazdu, unikatowość i oczywiście wspomniany stan. Nie ma bowiem najmniejszego sensu decydować się na ubezpieczenie AC dla samochodu wartego jedynie kilka tysięcy.

Idealne rozwiązanie

Ubezpieczenie autocasco nie musi być jednak drogie. Warto zdecydować się na odrzucenie kilku opcji wpisanych w polisie obniżając tym samym jej koszt. Jest to rozsądne wyjście w przypadku pojazdów kilkunastoletnich. Przedstawiamy więc, jak sprawić, aby kwota polisy AC poszła nieco w dół. Oto kilka przykładów podpunktów, które warto wykreślić:

  • zaznacz opcję naprawy zamiennikami, nie częściami oryginalnymi. Kiedy dojdzie do kolizji i uszkodzenia pojazdu, warto naprawić go częściami zamiennymi. Są sporo tańsze od oryginałów, a w aucie kilkunastoletnim nie będzie miało większego znaczenia to, na jaki rodzaj elementów postawisz. Rezygnacja z nowych, oryginalnych części przyniesie nieco oszczędności na corocznym opłacaniu polisy AC. Pamiętaj jednak, że auto predysponujące do pozostania zabytkiem powinno być naprawiane oryginałami, jeśli tylko to możliwe,
  • obniżyć polisę AC możesz poprzez amortyzację części. Przy wyliczaniu odszkodowania, zakład ubezpieczeń weźmie pod uwagę faktyczny stan elementów i ich aktualną, nie początkową wartość,
  • udział własny w szkodzie to kolejna opcja na obniżenie opłat AC. Może to być na przykład 1000 złotych. Kiedy dojdzie do szkody, którą zakład ubezpieczeń wycenił na 2000 złotych, Ty otrzymasz tylko połowę. Mimo to, coroczne koszty będą nieco niższe,
  • niewielkie usterki i naprawy staraj się usuwać samodzielnie. Oczywiście niech zrobi to doświadczony mechanik. Po prostu nie zgłaszaj takich problemów ubezpieczycielowi. Nie przyniesie to niższych opłat, jednak nie będzie także skutkowało wyższymi w następnych latach. Każdy problem usunięty z pomocą AC to bowiem podwyżka ubezpieczenia.

Jak sam widzisz, jest kilka sposobów na obniżenie opłat za autocasco. Sprawdzą się szczególnie w sytuacji, kiedy chcesz ubezpieczyć nieco starsze auto, którego wartość już dość mocno spadła.

AC dla starych pojazdów – dobrowolny wybór!

Już na wstępie dowiedziałeś się, że jest to polisa dobrowolna. Bardzo dobry wybór w sytuacji nowszych pojazdów. Kiedy dochodzi do ubezpieczenia starych aut, sprawa się nieco komplikuje. Wciąż możesz jednak zdecydować się na autocasco. Nie jest to zabronione lub niemożliwe. Wszystko zależy od ubezpieczyciela, jego kryteriów i oceny samochodu – nawet 18 letnie auta mogą mieć AC! Jeżeli bardzo chcesz zdecydować się na ten rodzaj polisy do swojego pojazdu, spróbuj umiejętnie ją obniżyć: wiesz już, jak to zrobić!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*