Przepisy

Co zrobić z klasykiem niezdatnym do modernizacji?

Co zrobić z klasykiem niezdatnym do modernizacji?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Klasyki to obiekt pożądania wielu fanów motoryzacji. Oldtimery zachwycają niepowtarzalnym charakterem, wspaniałym wyglądem i przyciągają uwagę innych użytkowników ruchu drogowego. Jednak nie zawsze wiekowe pojazdy opłaca się przerabiać, odnawiać, czy nawet naprawiać. Co zrobić wtedy z samochodem?

Zakup oldtimera jest dobrą decyzją tylko wtedy, gdy jest ona przemyślana. Musisz mieć na uwadze fakt, że im starszy pojazd, im bardziej zniszczony, tym większych nakładów pracy oraz pieniędzy będzie wymagał niemalże na każdym etapie renowacji. Jeżeli posiadasz środki finansowe na to, aby systematycznie wymieniać poszczególne zespoły, nawet najstarszy samochód może udać się zmodernizować.

Na nieopłacalność dokonywania napraw może wpływać:

  • bardzo zły stan techniczny pojazdu (przeżarte rdzą nadwozie i podwozie),
  • nieposiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy na zakup części oraz zlecenie i wykonanie napraw,
  • wysoka cena podzespołów,
  • brak na rynku odpowiednich części.

Rozwiązanie pierwsze – oddanie auta na złom

Jedną z opcji jest złomowanie pojazdów. Najpierw upewnij się, że punkt, do którego chcesz oddać auto, ma zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie takiej działalności. Jeśli od strony prawnej wszystko jest w porządku, możesz umówić się na złomowanie pojazdu. Musisz zabrać ze sobą:

  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • kartę pojazdu,
  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Dokumenty auta są unieważniane przez punkt, w którym jest ono złomowane. Pamiętaj, że musisz otrzymać potwierdzenie zezłomowania – na tej podstawie masz 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Właściciel pojazdu za kasację pojazdu otrzymuje pieniądze – ekwiwalent jest zależny od wagi samochodu. Jeżeli interesuje Cię sprawna kasacja pojazdów dolnośląskie to województwo na terenie którego działa wiele renomowanych punktów.

Sprzedaż podzespołów auta

W przypadku, gdy auto nie jest w najgorszym stanie technicznym, możesz spróbować jego podzespoły sprzedać. Na forach internetowych czy mediach społecznościowych często pojawiają się ogłoszenia dotyczące poszukiwań konkretnych części do różnych zabytkowych aut. Zdarza się, że również sklepy czy mechanicy zajmujący się naprawą oldtimerów poszukują części. Możesz również sam ogłosić, że masz na sprzedaż np. silnik, części karoserii, lusterka itp.

Sprzedaż auta

Innym rozwiązaniem jest sprzedanie pojazdu osobie, która posiada środki na renowację. Wśród fanów motoryzacji nie brakuje zapalonych miłośników przywracania oldtimerom minionego blasku. Poszukiwania części, szczególnie do aut, które wyprodukowano lata temu lub też w ograniczonej ilości, nie należą do najłatwiejszych. Osoby, którym zależy na posiadaniu zabytkowego auta, często posiadają odpowiednie kontakty i wiedzę dotyczącą tego, gdzie szukać podzespołów. Pamiętaj o przygotowaniu szczegółowego opisu technicznego samochodu, w którym musisz zawrzeć informacje o brakujących i posiadanych częściach oraz ewentualnych usterkach.

Pamiętaj, że definicja „klasycznego samochodu” sprowadza się też do osobistych opinii i preferencji. Jeśli nie masz konkretnej potrzeby zdefiniowania swojego cennego pojazdu jako klasycznego, takiego jak ubezpieczenie, możesz uznać swój samochód za klasyczny, kiedy tylko zechcesz. Innymi słowy, jeśli to dla Ciebie klasyka, to jest to „klasyka”. Po prostu wiedz, że Twoja definicja może nie obejmować rejestracji auta jako zabytkowego, ubezpieczycieli lub – jeśli zdecydujesz się sprzedać samochód – innych entuzjastów klasycznych samochodów.

Jak widać, nawet jeśli po zakupie oldtimera dojdziesz do wniosku, że nie dasz rady podjąć się jego naprawy, są sposoby, dzięki którym możesz odzyskać przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*